Prima pagină » Actualitate » Ludovic Orban, preşedintele PNL, despre eventualele dezertări la moţiunea de cenzură: „Orice parlamentar care va vota moțiunea va fi exclus din partid”
Ludovic Orban, preşedintele PNL, despre eventualele dezertări la moţiunea de cenzură: „Orice parlamentar care va vota moțiunea va fi exclus din partid”

Ludovic Orban, preşedintele PNL, despre eventualele dezertări la moţiunea de cenzură: „Orice parlamentar care va vota moțiunea va fi exclus din partid”

29 iun. 2021, 11:15,
Elena Nicoleta BUJOR în Actualitate

Președintele Partidului Naţional Liberal, Ludovic Orban, a transmis astăzi, 29 iunie 2021, faptul că parlamentarii coaliției de guvernare vor participa la ședința în cadrul căreia se va dezbate moțiunea de cenzură, însă nu vor vota. Oficialul a precizat că există patru partide în coaliție, iar dacă își exercita votul secret cu bile, atunci liderii ar fi trebuit să caute trădătorii din partid.

”Eu v-am spus că noi am mai luat o dată decizia și toți cei prezenți am amintit decizia de a participa, dar de a nu vota moțiunea. Cei de la USR-PLUS or fi discutat în Biroul lor politic lucrul ăsta și au revenit asupra deciziei. La moțiune nu se ia niciun vot în plus față de voturile pe care le au cei de la PSD și AUR. Suntem o coaliție formată din 4 partide și dacă votam împotrivă, apoi urmă să căutăm acel parlamentar care ar fi votat moțiunea de cenzură. PSD-ul a dat numai declarații publice insinuând că eu aș convinge parlamentari PNL să voteze moțiunea de cenzură. Evident, ei au vrut să bage bățul prin gardul PNL.”, a spus Ludovic Orban.

Mai mult decât atât Ludovic Orban a explicat că orice parlamentar din cadrul Partidului Naţional Liberal, care va vota moțiunea de cenzură, va fi exclus din partid.

Moţiunea de cenzură împotriva Executivului Cîțu va fi votată în Parlament, astăzi

Moţiunea de cenzură a fost iniţiată de Partidul Social Democrat şi a fost votată de parlamentarii Alianța pentru Unirea Românilor, dar şi de independenţi. În altă ordine de idei, după ce a fost citită în Parlament, marţi, 29 iunie 2021, moţiunea va fi supusă votului.

Marcel Ciolacu, președintele PSD a anunţat faptul că în această jumătate de an de la instalare, Guvernul condus de Florin Vasile Cîțu nu și-a exercitat responsabilitățile. Liderul social democrat dă vina pe coaliţia de guvernare menționând că, pe lângă faptul că a dus România într-un stadiu în care pensiile sunt îngheţate, salariile nu vor crește, iar alocaţiile nu se vor dubla, au suferit şi un eșec răsunător a Planului Național de Redresare și Reziliență care a fost respins în forma sa actuală de către Comisia Europeană.

„Este România mai respectată în UE, SUA sau în lume? Răspunsul este evident că nu. În guvernarea de dreapta România trăieşte de pe o zi pe alta, ne-am împrumutat cu sume uriașe. Preţurile au explodat, facturile s-au dublat, alimentele de bază au devenit un lux iar benzina a depăşit 6 lei per litru. Pensiile, salariile și alocațiile au fost blocate, nu vor mai crește. Firmele româneşti nu au primit niciun ajutor. Fermierii nu şi-au primit subvenţiile. Acestea nu sunt lucruri fantastice aşa cum spune domnul Cîțu.

Guvernul trebuie să plece. Guvernul trebuie să plece pentru că şi-a bătut joc de şansa României de a-și reveni după criza pandemică. Singurul scop real al PNRR a fost să încerce să dospească miliarde de euro pentru firmele de casă. Guvernul Citu trebuie să plece că a ratat total campania de vaccinare. 25% sunt vaccinaţi în România cu cel puțin o doză, ne aflăm pe locul 25 din 27 în Europa. La nivel mondial ne batem cu Macao pentru ultimul loc”, a transmis Marcel Ciolacu înainte de a depune moțiunea de cenzură.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară
Acciza la motorină va fi redusă cu 20% în perioada 16-31 august 2026. Ministerul Finanțelor anunță o intervenție temporară și reevaluări la fiecare două săptămâni. Ministerul Finanțelor a anunțat reducerea temporară a accizei la motorină cu 20%, măsură care se aplică în perioada 16-31 august 2026. Decizia vine după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale pentru […]
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
22 august 2026
22 august 2026