„Echipa pirotehnică a Detașamentului 2 de Pompieri Iași intervine astăzi în două misiuni succesive de asanare a munițiilor neexplodate. Prima acțiune se desfășoară în satul Poiana, comuna Schitu Duca, unde specialiștii identifică și neutralizează în siguranță muniția rămasă.
La scurt timp, echipa se deplasează în satul Vulturi, comuna Popricani, pentru o a doua misiune similară, protejând astfel locuitorii și prevenind eventualele accidente.
Cetățenii sunt rugați să respecte măsurile de prevenire: să nu atingă sau să mute obiectele suspecte, să semnaleze imediat autorităților orice muniție găsită și să urmeze indicațiile echipei pirotehnice si sa anunte prin SNUAU 112 descoperirea elementelor de muniție”, a transmis ISU Iași.
Sursă foto: Arhivă