Prima pagină » Eveniment-Social » Pont de pont! SRI face angajări la Iași! O serie de studenți sunt ofertați

Pont de pont! SRI face angajări la Iași! O serie de studenți sunt ofertați

26 feb. 2024, 02:00,
Valentin HUȚANU în Eveniment-Social

SRI face angajări, iar o serie de studenți sunt ofertați. Este vorba de nouă tineri ai Universității Tehnice, care au șansa de a se angaja la Serviciul Român de Informații după urmarea unor cursuri de licență organizate de Politehnica ieșeană în parteneriat cu SRI

Serviciul Român de Informații (SRI) face angajări, iar o serie de studenți sunt ofertați, la Iași! Concret, nouă tineri ai Universității Tehnice (TUIASI) „Gheorghe Asachi” au șansa de a se angaja la Serviciul Român de Informații după urmarea unor cursuri de licență organizate de Politehnica ieșeană în parteneriat cu SRI. Oferta publică de școlarizare a Serviciului Român de Informații, prin studii universitare de licență organizate de institute civile de învățământ superior, în acest caz – TUIASI, a fost detaliată de oficialii instituției de învățământ superior!

SRI face angajări la Iași! O serie de studenți sunt ofertați

Pe acest plan, sunt disponibile următoarele poziții: la Facultatea de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației (ETTI), domenii de licență: Electronică aplicată – 1 loc, Tehnologii și sisteme de telecomunicații – 4 locuri, Facultatea de Automatică și Calculatoare (AC), domeniu de licență: Calculatoare și Tehnologia Informației – 4 locuri. Termen de înscriere, 31 martie 2024. Obiectivul este formare de ofițeri care vor fi încadrați, după absolvire, în unitățile SRI. Categorii de studii: învățământ de zi, cu frecvență. Informații complete pot fi consultate AICI.

Candidații admiși vor fi luați în evidență de Academia Națională de Informații „Mihai Viteazul”, din cadrul SRI, cu statut de student militar

Pe durata studiilor universitare de licență, candidații admiși pe locurile alocate Serviciului Român de Informații vor fi înmatriculați la instituția civilă de învățământ superior și luați în evidență de Academia Națională de Informații „Mihai Viteazul”, din cadrul SRI, cu statut de student militar.

„Pe perioada deținerii statutului de student militar, Academia Națională de Informații «Mihai Viteazul» asigură pregătirea militară și acordă drepturile de personal aferente acestui statut, o sumă de aproximativ 950 RON/lună, decontarea cheltuielilor de transport dus-întors, o singură dată, pentru fiecare vacanță din cursul unui an de învățământ, dacă au domiciliul sau reședința în altă localitate decât cea în care se află instituția de învățământ, precum și contravaloarea cazării în căminele studențești.

De asemenea, pot beneficia de burse, ce se acordă pe toată durata anului universitar (12 luni), cu excepția celor sociale care se acorda pe o perioada de 6 luni, prin hotărâre a Senatului universității, la propunerea Consiliului de Administrație (în cuantum de 950 RON)”, arată cei de la SRI.

Așadar, SRI face angajări la Iași, iar o serie de studenți sunt ofertați.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Radu Miruță răspunde Moscovei după amenințările Mariei Zaharova: „Pe dronă scrie Made in Russia. E un teatru absurd”
Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, a reacționat la declarațiile Mariei Zaharova privind expulzarea unui diplomat rus din România și a susținut că expertiza efectuată asupra dronei doborâte confirmă proveniența acesteia din Rusia. Tensiunile diplomatice dintre România și Federația Rusă continuă să crească după incidentele produse la sfârșitul săptămânii trecute, când Armata Română a doborât […]
Radu Miruță răspunde Moscovei după amenințările Mariei Zaharova: „Pe dronă scrie Made in Russia. E un teatru absurd”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
28 iulie 2026
28 iulie 2026