Prima pagină » Eveniment-Social » Prefectul județului Iași, întâlnire cu reprezentanții IȘJ, în contextul în care Iași ar depăși 3 cazuri la mia de locuitori
Prefectul județului Iași, întâlnire cu reprezentanții IȘJ, în contextul în care Iași ar depăși 3 cazuri la mia de locuitori

Prefectul județului Iași, întâlnire cu reprezentanții IȘJ, în contextul în care Iași ar depăși 3 cazuri la mia de locuitori

23 oct. 2020, 16:02,
în Eveniment-Social
Prefectul județului Iași, Marian Grigoraș a convocat astăzi o întâlnire cu reprezentanții ISJ Iași, Primăriei Municipiului Iași, precum și ai forțelor de ordine pentru o pregătire în ipoteza sau momentul în care rata incidenței cumulate a infectărilor cu COVID-19 în mun. Iași ar depăși 3 cazuri la mia de locuitori.
Discuțiile au vizat gradul de pregătire al infrastructurii școlare pentru desfășurarea orelor online, ritmul achizițiilor de tablete și altă aparatură necesară desfășurării orelor online de către Primăria Municipiului Iași, precum și pregătirea unor eventuale măsuri suplimentare de ordine publică dacă rata incidenței va continua să crească.
Astăzi, 23 octombrie 2020, rata incidenței cumulate pe ultimele 14 zile în municipiul Iași este de 2,88 cazuri la mia de locuitori.

Analiza privind incidența cumulată a cazurilor pe 14 zile la nivelul județului Iași
Perioada: 09.10.2020 23.10.2020

  1. Municipiul Iaşi 2,88
  2. Municipiul Paşcani 2,37
  3. oraş Hârlău 2,91
  4. oraş Podu Iloaiei 0,00
  5. oraş Târgu Frumos 0,00

„Vă aducem la cunoştinţă că serviciile call center nu vor funcţiona între 24.10.2020 ora 22.00 – 25.10.2020 ora 03.00, pentru efectuarea unor lucrări de mentenanţa”, a transmis DSP Iași.

Acțiuni pentru protejarea sănății cetățenilor

La data de 3 iulie 2020 prefectul județului Iași a emis ordinul nr. 185 privind constituirea Grupei de Coordonare a activităților de evaluare a riscurilor și de stabilire a măsurilor concrete pentru diminuarea răspândirii noului coronavirus – COVID-19 la nivelul județului Iași.

Astfel, la data de 22 octombrie a.c., 170 poliţişti și 58 angajați IGSU, împreună cu jandarmi, poliţişti locali, reprezentanţi ai Autorității Naționale de Protecție a Consumatorilor Iași și Ministerului Sănătății au acţionat pe raza judeţului Iaşi pentru verificarea respectării măsurilor de protecție sanitară în zonele aglomerate.

Pe parcursul acţiunilor derulate au fost verificate, în special, unităţile comerciale cu specificul de activitate – terase/bar în aer liber, precum și la operatori economici cu activitate în spații închise.

În total, pe 22 octombrie a.c., la nivelul județului Iași au fost verificate 158 societăți comerciale, 578 persoane au fost legitimate, iar în urma neregulilor constatate au fost aplicate 80 sancțiuni contravenționale, în valoare de 39.425 de lei.

Acțiunile pentru protejarea sănătății cetățenilor vor continua și în perioada următoare. 

  • Număr de persoane aflate în izolare – 1955
  • Număr de persoane aflate în carantină – 2469

Sancțiuni și misiuni de ordine publică

În perioada 19-23 octombrie 2020,  jandarmii ieșeni au desfășurat activități pentru asigurarea ordinii publice și punerea în aplicare a măsurilor stabilite, pe linia  prevenirii răspândirii virusului SARS Cov2, alături de celelalte structuri M.A.I. – Poliție și Poliție de Frontieră, sub coordonarea Instituției Prefectului.

Pe timpul activităților desfășurate în teren au fost aplicate un număr de 213 sancțiuni contravenționale, valoarea amenzilor fiind de 40.400 lei. Dintre acestea un număr de 119 sancțiuni au fost date pentru nerespectarea măsurii privind portului mijloacelor de protecție individuală. 

Joi, 22 octombrie a.c. în mun. Iași, două persoane au fost sancționate contravențional cu amenzi în valoare de 700 lei, pentru că nu purtau mască și au refuzat, inițial, să se legitimeze. Persoanele în cauză se aflau într-o stație de autobuz, unde erau mai mulți cetățeni care respectau regulile de protecție sanitară.

Vineri, 23 octombrie, în jurul orei 01.00, jandarmii au intervenit la un bloc din Iași, unde un bărbat tulbura liniștea publică  prin ascultarea muzicii la intensitate mare, iar în momentul în care un vecin i-a solicitat să dea muzica mai încet, a început să profereze injurii și expresii jignitoare la adresa vecinului. S-a intervenit pentru restabilirea ordinii, persoana în cauză fiind sancționată cu amendă în valoare de 2500 lei.

Pentru finalul săptămânii, 24-25 octombrie, se vor continua misiunile de ordine publică  și punerea în aplicare a măsurilor stabilite, pe linia  prevenirii răspândirii virusului SARS Cov2, fiind avute în vedere și manifestările în aer liber din Grădina Botanică, dar și două meciuri de fotbal, care se vor desfășura fără spectatori, la Pașcani și Uricani. 

Totodată, continuă activitățile de patrulare în sistem mixt cu Poliția, în Iaşi, Paşcani, Hârlău, Tg. Frumos, Răducăneni și în zonele învecinate.

„Jandarmeria Iași recomandă cetățenilor să respecte regulile privind distanțarea fizică și măsurile de autoprotecție sanitară, să nu provoace și să nu se implice în incidente care ar putea duce la tulburarea ordinii publice.

Cetăţenii pot solicita, ori de câte ori este nevoie, sprijinul forţelor de ordine publică, fie direct, fie prin apelarea numărul unic de urgenţă 112”, potrivit IJJ Iași.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Tensiuni explozive între SUA și Iran înainte de expirarea armistițiului. Amenințările lui Trump zguduie piețele petroliere
Tensiunile între SUA și Iran ating cote maxime înainte de expirarea armistițiului. Donald Trump lansează amenințări dure, iar prețul petrolului crește puternic. Situația din Orientul Mijlociu se degradează rapid, cu doar două zile înainte de expirarea armistițiului dintre Statele Unite și Iran. Relațiile dintre cele două state au revenit la un nivel critic, după un […]
Tensiuni explozive între SUA și Iran înainte de expirarea armistițiului. Amenințările lui Trump zguduie piețele petroliere

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
21 aprilie 2026
21 aprilie 2026
Articole similare
Weekend plin de controale la Iași. Mulți șoferi au fost prinși băuți sau fără permis de conducere la volan
02:00
Weekend plin de controale la Iași. Mulți șoferi au fost prinși băuți sau fără permis de conducere la volan
Dezvăluirile unei foste angajate de la Amazon din Iași, unde s-au făcut concedieri masive: „Se dă afară de peste tot. Ce ține de multinaționale, acolo e jale”
02:00
FOTO Dezvăluirile unei foste angajate de la Amazon din Iași, unde s-au făcut concedieri masive: „Se dă afară de peste tot. Ce ține de multinaționale, acolo e jale”
Polițiștii locali au intervenit în zona Spitalului „Sfântul Spiridon” din Iași. Au fost ridicate mașini, iar șoferii, amendați: „Trecerile de pietoni erau complet blocate”
02:00
FOTO Polițiștii locali au intervenit în zona Spitalului „Sfântul Spiridon” din Iași. Au fost ridicate mașini, iar șoferii, amendați: „Trecerile de pietoni erau complet blocate”
Iașul a găzduit a 40-a ediție a Concursului Național pentru Elevi cu Deficiențe de Vedere
02:00
FOTO Iașul a găzduit a 40-a ediție a Concursului Național pentru Elevi cu Deficiențe de Vedere
Un fost angajat a dat RetuRO în judecată, pentru că l-a concediat! „Bărbatul a încălcat clauza de confidențialitate!”
02:00
FOTO Un fost angajat a dat RetuRO în judecată, pentru că l-a concediat! „Bărbatul a încălcat clauza de confidențialitate!”
Oprește construcția vilei? Din salariu, fără combinații, nu poate continua
02:00
Oprește construcția vilei? Din salariu, fără combinații, nu poate continua
O platformă comunală pentru depozitarea gunoiului va fi construită în Aroneanu! Contractul de execuție a lucrărilor depășește un milion de lei
02:00
O platformă comunală pentru depozitarea gunoiului va fi construită în Aroneanu! Contractul de execuție a lucrărilor depășește un milion de lei
O icoană pe sticlă, veche din secolul XIX, pictată de țăranii ardeleni care au migrat în regiunea Moldovei, expusă la Muzeul Mitropolitan din Iași
02:00
FOTO O icoană pe sticlă, veche din secolul XIX, pictată de țăranii ardeleni care au migrat în regiunea Moldovei, expusă la Muzeul Mitropolitan din Iași
Secretarul general al municipiului Iași, executat silit pentru suma de 200.000 de lei! Denisa Ionașcu a refuzat emiterea unei autorizații de construire
02:00
FOTO Secretarul general al municipiului Iași, executat silit pentru suma de 200.000 de lei! Denisa Ionașcu a refuzat emiterea unei autorizații de construire
Fostul primar al Iașului, Ionel Onofraș, a lucrat „curat”, înainte să fie condamnat definitiv la aproape 20 de ani de pușcărie: nu poate fi localizat! Iată cum a făcut totul
02:00
FOTOEXCLUSIV Fostul primar al Iașului, Ionel Onofraș, a lucrat „curat”, înainte să fie condamnat definitiv la aproape 20 de ani de pușcărie: nu poate fi localizat! Iată cum a făcut totul