Prima pagină » International » Prima reacție a Pentagonului după atacul Iranului asupra bazei militare americane
Prima reacție a Pentagonului după atacul Iranului asupra bazei militare americane

Prima reacție a Pentagonului după atacul Iranului asupra bazei militare americane

23 iun. 2025, 23:02,
Redacția BZI în International

Departamentul Apărării american a confirmat luni seară că Iranul a lansat rachete balistice cu rază scurtă și medie de acțiune către baza militară americană Al-Udeid din Qatar, fără a se înregistra victime, transmit Reuters, DPA și AFP, conform Agerpres.

„La acest moment, nu există informații despre victime americane. Monitorizăm atent situația”, a indicat Pentagonul într-un comunicat.

Anterior, Qatarul a anunțat că forțele sale de apărare aeriană au interceptat cu succes rachetele iraniene.

Autoritățile de la Doha au denunțat atacul cu rachete iranian

Autoritățile de la Doha au denunțat luni seară atacul cu rachete iranian contra bazei americane Al-Udeid aflate pe teritoriul său, afirmând că este vorba despre o „încălcare flagrantă” a suveranității sale, transmit AFP, Reuters și DPA.

„Exprimăm condamnarea fermă de către statul Qatar a atacului asupra bazei aeriene Al-Udeid de către Corpul Gardienilor Revoluției Iranian, pe care îl considerăm o încălcare flagrantă a suveranității și a spațiului aerian ale statului Qatar, precum și a dreptului internațional”, a declarat purtătorul de cuvânt al MAE qatarez, Majed Al-Ansari, într-un comunicat.

De asemenea, atacul iranian asupra bazei americane Al-Udeid a fost condamnat de Emiratele Arabe Unite și Arabia Saudită, care afirmă că este vorba despre o încălcare brutală a suveranității Qatarului, a dreptului internațional și a principiilor de bună-vecinătate.

Potrivit comunicatului citat, armata qatareză a reuşit să zădărnicească atacul şi a interceptat cu succes rachetele iraniene lansate asupra bazei Al-Udeid.”Qatarul îşi rezervă dreptul de a răspunde direct, într-o manieră proporţională, la amploarea acestei agresiuni flagrante şi în concordanţă cu dreptul internaţional”, indică acelaşi comunicat.
Potrivit diplomaţiei de la Doha, o continuare a escaladării militare ar submina securitatea şi stabilitatea regională şi ar împinge regiunea într-un punct cu potenţiale repercusiuni dezastruoase pentru pacea şi securitatea internaţionale.

Iranul a atacat bazele americane din Golf

Armata iraniană a anunţat luni că a efectuat un atac cu rachete „devastator şi puternic” asupra bazei aeriene americane Al-Udeid din Qatar, după ce s-au auzit explozii în capitala Qatarului.

Teheranul ameninţase că se va răzbuna pentru loviturile aeriene americane asupra instalaţiilor nucleare.

Ministrul apărării din Qatar, citat de postul de televiziune Al Jazeera, a declarat că apărarea sa aeriană a interceptat rachetele îndreptate către baza aeriană Al-Udeid, cea mai mare instalaţie militară americană din Orientul Mijlociu, situată de cealaltă parte a Golfului faţă de Iran.

Autorităţile qatariote au declarat că nu au existat victime în urma atacului, pe care l-au condamnat şi au afirmat că îşi rezervă dreptul de a răspunde.

Atacul a avut loc la scurt timp după ce un diplomat occidental a declarat pentru Reuters că există o ameninţare credibilă la adresa bazei militare americane din statul din Golf, în urma loviturilor aeriene americane asupra Iranului.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
07 ianuarie 2026
07 ianuarie 2026