Prima pagină » Sport » Simona Halep se retrage din turneul de la Stuttgart: „Nu pot să spun că sunt foarte pregătită pentru ceea ce urmează”

Simona Halep se retrage din turneul de la Stuttgart: „Nu pot să spun că sunt foarte pregătită pentru ceea ce urmează”

15 apr. 2021, 23:45,
Bianca Rebegea în Sport

Din cauza problemelor la umărul drept, Simona Halep a anunțat că se retrage din turneul de la Stuttgart.

Simona Halep a decis să nu mai joace în turneul de la Stuttgart, cu numai trei zile de antrenamente lejere fără să forțeze umărul drept accidentat. Ea este optimistă și nu își face griji că ar putea fi amendată de WTA cu 25.000 de dolari din cauza retragerilor din ultima vreme.

„Exclus! Dacă se analizează de câte ori m-am retras eu, o să se ajungă la o concluzie – că nu m-am retras de foarte multe ori.

Nu pot să spun că sunt foarte pregătită pentru ceea ce urmează, dar plăcerea de a juca pe zgură e foarte mare și tot timpul mă motivez parcă mai bine.”, a declarat jucătoarea de tenis, potrivit stiri.tvr.ro.

Simona Halep s-a retras și din Fed Cup

Federaţia Română de Tenis a anunțat, pe site-ul său oficial, că Simona Halep se retrage din meciul pe care echipa României îl va susţine contra Italiei, în play-off-ul Billie Jean King Cup, noul nume sub care se va desfăşura Fed Cup, în perioada 16-17 aprilie.

”Din păcate, Simona Halep nu mai poate juca pentru România în întâlnirea cu Italia, nerefăcându-se la timp după accidentarea la umăr. Simona nu s-a putut antrena deloc în ultima perioadă, aşa că nu putea veni la echipă nepregătită”, precizează FRT.

În locul Simonei Halep, căpitanul Monica Niculescu a desemnat-o pe Elena Gabriela Ruse ((23 ani, 166 WTA).  Totodată, din lotul României mai fac parte Patricia Maria Ţig (63 WTA), Irina Bara (132 WTA), Mihaela Buzărnescu (136 WTA) şi Monica Niculescu (174 WTA la simplu şi 55 WTA la dublu).

După demisia lui Florin Segărceanu, în funcția de căpitan-junior al României va fi, în premieră, Monica Niculescu.

Din echipa Italiei vor face parte Martina Trevisan (27 ani, 99 WTA), Jasmine Paolini (25 ani, 103 WTA), Elisabetta Cocciaretto (20 ani, 111 WTA), Giulia Gatto-Monticone (33 ani, 177 WTA) şi debutanta Bianca Turati (23 ani, 281 WTA).

Astfel, în zilele de vineri, 16 aprilie, de la ora 15:30, şi sâmbătă, 17 aprilie, de la ora 14:00, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca se va disputa, fără spectatori, întâlnirea România – Italia, din play-off-ul Billie Jean King Cup.

Ce a declarat Simona Halep în luna martie

În urmă cu o lună, Simona Halep a declarat că este bucuroasă şi emoţionată că are şansa să joace în Billie Jean King Cup (Fed Cup) cu echipa României. Ea speră ca într-o bună zi să devină căpitanul echipei. În plus, ea s-a arătat dornică să mai participe şi la ediţia din 2024 a Jocurilor Olimpice.

“Nejucând luna aceasta nimic, am avut timp să mă odihnesc şi vreau să spun că o să joc Fed Cup, pentru că mereu am jucat din tot sufletul. Accidentată, neaccidentată, am jucat. Mă bucur că am şansa să joc din nou, sunt foarte bine să merg acolo şi să câştig nişte puncte pentru România. Mereu a fost o emoţie diferită când am jucat Fed Cup”, a spus Simona Halep la DigiSport.

Simona Halep: „La Fed Cup e cu totul altceva. Îţi doreşti să câştigi pentru ţara ta, pentru echipă”

Îndrăgita jucătoare de tenis a declarat că există mari diferențe între jocul de la Grand Slam și cel de la Fed Cup, în sensul că emoțiile sunt trăite diferit. De asemenea, ea și-a exprimat dorința de a fi căpitan de echipă la Fed Cup într-o bună zi.

„E diferit, foarte diferit. Şi Grand Slam să joci, finală, semifinală, ai emoţii, dar la Fed Cup e cu totul altceva. Îţi doreşti să câştigi pentru ţara ta, pentru echipă. Sper într-o zi să fiu căpitan la Fed Cup. Visul meu e să câştigăm Fed Cup şi cred că este posibil, avem o echipă puternică. Mi-ar plăcea să am şi trofeul de Fed Cup. Aş pune în faţa unui al treilea trofeu de grand slam pe cel de Fed Cup. Mi-aş dori să fiu căpitan şi după, şi poate şi în timpul carierei”, a mai spus Simona Halep.

Tenismena spune că plănuiește să joace şi la Olimpiada din 2024.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
16 decembrie 2025
16 decembrie 2025
Articole similare
Noi proiecte imobiliare sunt anunțate în Iași! Pe strada Dealul Zorilor vor fi construite case cu un etaj. Iată cine este beneficiarul investiției
02:00
FOTO Noi proiecte imobiliare sunt anunțate în Iași! Pe strada Dealul Zorilor vor fi construite case cu un etaj. Iată cine este beneficiarul investiției
Val de reacții dure după accidentul rutier mortal din Baza 3. Familia tinerei a răbufnit: „Un conducător inconștient a curmat o viață”
02:00
FOTOVIDEO Val de reacții dure după accidentul rutier mortal din Baza 3. Familia tinerei a răbufnit: „Un conducător inconștient a curmat o viață”
Zile de foc pentru șoferii din Iași. Sute de autoturisme au fost oprite, în trafic, pentru control. Iată rezultatele
02:00
Zile de foc pentru șoferii din Iași. Sute de autoturisme au fost oprite, în trafic, pentru control. Iată rezultatele
Trei critici de teatru vor fi spectatori la spectacolele Teatrului „Luceafărul” Iași în vederea nominalizării la premiile UNITER
02:00
FOTO Trei critici de teatru vor fi spectatori la spectacolele Teatrului „Luceafărul” Iași în vederea nominalizării la premiile UNITER
Impactul AI pe piața muncii. Antreprenorii s-au întâlnit pentru a dezbate perspectivele inteligenței artificiale în România: „S-a discutat viitorul IMM-urilor din următorii 20 de ani”
02:00
Impactul AI pe piața muncii. Antreprenorii s-au întâlnit pentru a dezbate perspectivele inteligenței artificiale în România: „S-a discutat viitorul IMM-urilor din următorii 20 de ani”
Tot mai multe cazuri de gripă severă sunt identificate în această perioadă. Prof. dr. Carmen Dorobăț: „Au apărut cazuri rare, cazuri zgomotoase”
02:00
FOTO Tot mai multe cazuri de gripă severă sunt identificate în această perioadă. Prof. dr. Carmen Dorobăț: „Au apărut cazuri rare, cazuri zgomotoase”
Noi locuințe vor fi construite pe strada Eugen Stătescu! Proiectul Planului Urbanistic Zonal se află pe masa consilierilor locali
02:00
FOTO Noi locuințe vor fi construite pe strada Eugen Stătescu! Proiectul Planului Urbanistic Zonal se află pe masa consilierilor locali
Primăria Iași scoate la licitație fierul vechi de la Depoul Dacia și tonetele de unde se vindeau biletele
02:00
Primăria Iași scoate la licitație fierul vechi de la Depoul Dacia și tonetele de unde se vindeau biletele
La un șpriț, el a fost subiect de discuție
02:00
La un șpriț, el a fost subiect de discuție
Imaginea anului 2025, la Iași! Copiii merg, zilnic, kilometri întregi prin întuneric, frig și noroi, până la școală. Primar: „Plângi de mila lor, cu glodul până la jumătate. Drumul e catastrofă”
02:00
FOTOVIDEO Imaginea anului 2025, la Iași! Copiii merg, zilnic, kilometri întregi prin întuneric, frig și noroi, până la școală. Primar: „Plângi de mila lor, cu glodul până la jumătate. Drumul e catastrofă”