Prima pagină » Titlurile zilei » Transportul public din Iași este în colaps! Zeci de autobuze de la CTP Iași zac defecte în garajul companiei

Transportul public din Iași este în colaps! Zeci de autobuze de la CTP Iași zac defecte în garajul companiei

12 feb. 2026, 02:00,
Petronel Ștefan în Titlurile zilei

În ultimele săptămâni, în municipiul Iași au fost semnalate mai multe probleme în trafic cu autobuze defecte de la CTP Iași. Câteva dintre ele au luat foc după ce s-a blocat o roată, iar altele au avut diferite probleme tehnice. Am discutat cu câțiva dintre șoferii de la companie, iar aceștia au confirmat faptul că aproximativ 40% din autobuze sunt defecte în garaj. Compania operează 192 de autobuze pe hârtie, însă, în realitate, în jur de 70 sunt defecte în garaj cu diverse probleme.

Între timp, cererea pentru mijloace de transport în comun este în creștere, însă CTP Iași și Primăria Iași nu reușesc să mențină flota actuală într-o stare tehnică optimă, astfel că nu putem să vorbim de extinderea transportului public.

Aproximativ 70 de autobuze de la CTP Iași sunt defecte în garaj

Multe dintre autobuzele din garajul CTP Iași din Tudor Vladimirescu nu au mai plecat pe traseu de săptămâni bune. Acestea sunt retrase și așteaptă să fie reparate, însă nu este sigur când se va întâmpla acest lucru. În ultima vreme, mai multe vehicule ale companiei s-au defectat pe străzile din oraș. În urmă cu câteva zile, un autobuz era tractat de echipa de intervenție de la CTP în zona Țesătura. Un alt autobuz a luat foc la o roată, însă un jandarm care a observat ce se întâmplă a stins flăcările cu un extinctor. În luna noiembrie 2025, șoferii au precizat că erau aproximativ 40 de autobuze defecte în garaj. În doar 3 luni, numărul lor a crescut la 70.

„Fiecare șofer încearcă să aibă grijă cât poate de bine de autobuzul său ca să poată să aibă pe ce să lucreze. În momentul de față, în jur de 40% din autobuze sunt defecte, deci vorbim de aproximativ 70 de mijloace de transport în comun care stau retrase la garaj. Problema este că nu sunt piese de schimb. Durează foarte mult să fie furnizate, chiar și 3-4 săptămâni. Într-adevăr, sunt și autobuze care au fost implicate în coliziuni. Sunt probleme neprevăzute. Majoritatea autobuzelor afectate sunt cele cu motoare termice, însă sunt și vehicule electrice retrase. Totuși, modul în care sunt gestionate aceste probleme… durează prea mult să se intervină, și mentenanța nu se face cum trebuie. Conducerea se plânge că nu sunt bani, iar noi trebuie să ne descurcăm cum putem”, povestește un șofer de la CTP Iași.

Sunt necesare mai multe mijloace de transport

Recent, traseele 204 – Bârnova și 902 – Valea Lupului nu au putut fi operate de Asociația Metropolitană de Transport Public Iași (AMTPI) deoarece microbuzele s-au defectat, iar compania de transport nu avea alte vehicule pentru a le înlocui. Toate traseele metropolitane din Iași sunt supraaglomerate și necesită mai multe mijloace de transport.

„Microbuzele care erau cu probleme au fost reparate. Au ajuns piesele de schimb, însă nu putem să continuăm așa. Eu am spus-o și public. Avem nevoie de cel puțin 50 de mijloace de transport noi pentru oraș și pentru zona metropolitană. Noi operăm 24 de trasee metropolitane, iar până în toamnă ar trebui să suplimentăm cu încă un autobuz fiecare traseu, dar nu avem de unde. De asemenea, dacă găsim fonduri pentru achiziționare, trebuie să existe și mentenanță, să întreținem aceste mijloace de transport. CTP Iași are probleme financiare deoarece obligațiile de plată nu sunt făcute la timp. Banii sunt doar pe hârtie, însă durează până se fac încasările. Astfel, compania are tot felul de datorii și nu reușește să se mențină pe profit. Trebuie făcută o evaluare, un audit specializat, iar la sfârșit să tragem concluziile: unde trebuie să investim, ce să schimbăm, poate să reducem numărul de posturi în anumite sectoare și să creștem în altele – cum sunt cele de mecanici, de exemplu. Totodată, autobuzele achiziționate trebuie să fie potrivite pentru traseele desemnate. În unele locuri este nevoie de microbuze; în altele, de autobuze articulate de 90 de locuri, în funcție de cerere”, a declarat Eduard Boz, președintele AMTPI.\

Transportul public din Iași a eșuat

Ideea de transport public pe care a încercat să o contureze Primăria Iași s-a dovedit falimentară. Tramvaiele achiziționate în ultimii ani sunt pline de defecțiuni din cauza infrastructurii nepotrivite. Mentenanța pentru autobuze nu este eficientă și suficientă, iar noile vehicule achiziționate sunt de dimensiuni prea mici pentru cererea din oraș. În tot acest timp au fost expuse cu triumfalism toate investițiile de zeci de milioane de euro ca propagandă politică, însă realitatea este dură. Iar în ritmul acesta, în doar câțiva ani, investițiile vor fi anulate din cauza incompetenței.

Am luat legătura cu reprezentanții CTP Iași pentru a oferi un punct de vedere cu privire la această situație. Aceștia nu au oferit un răspuns. De asemenea, l-am contactat pe directorul general Cristian Stoica, însă acesta nu a răspuns apelurilor.

CTP Iași se confruntă cu o problemă apăsătoare din cauza autobuzelor defecte care stau retrase în garajul din Tudor Vladimirescu. Însă, efectele sunt resimțite cel mai mult de călători.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
Se rupe Guvernul Ilie Bolojan! Decizia UDMR: „Ieșirea de la guvernare…”
Se rupe Guvernul Ilie Bolojan! Vicepremierul Tanczos Barna a declarat, la Parlament, că forța politică a UDMR poate fi exploatată mai mult dacă e în coaliție, dar nu exclude o analiză privind ieșirea de la guvernare. Se rupe Guvernul Ilie Bolojan! Întrebat ce va face UDMR dacă premierul Ilie Bolojan nu e de acord cu […]
Se rupe Guvernul Ilie Bolojan! Decizia UDMR: „Ieșirea de la guvernare…”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
12 februarie 2026
12 februarie 2026