Prima pagină » International » Un bărbat din America și-a achiziționat un Lamborghini cu banii primiți ca ajutor pentru pandemie
Un bărbat din America și-a achiziționat un Lamborghini cu banii primiți ca ajutor pentru pandemie

Un bărbat din America și-a achiziționat un Lamborghini cu banii primiți ca ajutor pentru pandemie

28 iul. 2020, 13:35,
Bianca Rebegea în International

Un bărbat din America și-a achiziționat un Lamborghini cu banii primiți ca ajutor pentru pandemie. Un american în vârstă de 29 de ani, pe nume David T. Hines și-a cumpărat un Lamborghini cu banii primiți de la stat, ca ajutor în pandemia cu noul coronavirus. Acesta a obținut 4 milioane de dolari prin intermediul Paycheck Protection Program (PPP), inițiativă lansată de statul american pentru a limita efectele economice provocate de epidemie. Acțiunea tânărului este una frauduloasă și va fi pedepsit conform legii.

Agenții federali au pus sechestru pe Lamborghini

Bărbatul din Florida a fost pus sub acuzare de către procurorii federali. Acuzația care i se aduce este obținerea în mod fraudulos a unei sume de bani, pe care i-a folosit pentru a-și achiziționa un Lamborghini, în valoare de 318.000 de dolari.

De asemenea, agenții federali au pus sechestru pe Lamborghini și pe suma de 3,4 milioane de dolari găsită în conturile lui David Hines la momentul arestării sale.

A încercat să obțină ajutoare în valoare de 13, 5 milioane de dolari. Un bărbat din America și-a achiziționat un Lamborghini cu banii primiți ca ajutor pentru pandemie

Bărbatul de 29 de ani a solicitat bani de la statul american în numele unor companii și a depus declarații false în ceea ce privește cheltuielile cu angajații. Conform anchetatorilor, acesta a încercat să obțină ajutoare în valoare de 13, 5 milioane de dolari.

„Acești presupuși angajați nu existau în realitate sau câștigat doar o mică parte din suma pe care Hines o trecute în declarații”, se arată în documentele anchetatorilor.

„Haines a susținut că angajații companiilor sale au fost plătiți cu milioane de dolari în primul trimestru din 2020. Documentele eliberate de stat și bănci arată cheltuieli mici sau inexistete cu salariile în acesta perioadă”, adaugă anchetatorii.

În cadrul PPP, o bancă i-a aprobat împrumutul de 3,9 milioane de dolari. Astfel că, în câteva zile, David Hines și-a achiziționat mașina de 318.000 de dolari. De asemenea, acesta nu a acordat niciun ban pentru salarii, ci a cumpărat produse de lux din Miami.

În ceea ce privește programul Paycheck Protection, acesta face parte din măsurile luate de statul american pentru a veni în ajutorul antreprenorilor americani. Programul oferă împrumuturi nerambursabile micilor companii pentru a nu își pierde angajații.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Bilanțul provizoriu al cutremurului din Venezuela indică zeci de morți și sute de răniți, dar SUA avertizează că numărul victimelor ar putea fi devastator
Două seisme extrem de puternice, produse la interval de doar câteva zeci de secunde, au zguduit violent nordul Venezuelei, provocând prăbușirea mai multor clădiri, blocarea infrastructurii critice și un val de panică generalizată. Până în acest moment, autoritățile au confirmat oficial decesul a cel puțin 32 de persoane și rănirea altor 700, însă operațiunile de […]
Bilanțul provizoriu al cutremurului din Venezuela indică zeci de morți și sute de răniți, dar SUA avertizează că numărul victimelor ar putea fi devastator

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
30 iunie 2026
30 iunie 2026