Prima pagină » Economic Local » Unde ajung hainele scoase din uz!!!
Unde ajung hainele scoase din uz!!!

Unde ajung hainele scoase din uz!!!

14 apr. 2025, 14:48,
Redacția BZI în Economic Local

Îmbrăcămintea reprezintă unul din cei mai mari poluatori ai mediului.  Prin colectare și reciclare reducem cantitatea de textile care ajung la gunoi.

Majoritatea acestor deșeuri textile ajung în deșeuri mixte, doar o cantitate mică fiind colectată separat pentru reutilizare și reciclare.

Unde ajung hainele scoase din uz!!!

Efectele sunt dezastruoase, deoarece fibrele sintetice aruncate în natură eliberează microplastice periculoase în mediul înconjurător, iar cele naturale generează efect de seră atunci când se descompun.

Cea mai eficientă metodă de a reduce impactul negativ asupra mediului a fost și va rămâne reutilizarea și repararea textilelor. Hainele în stare bună pot fi donate către diferite organizații caritabile, către centre de refugiați sau către persoane fără adăpost.

Astfel, în scopul reciclării deșeurilor textile, Societatea Salubris a încheiat din anul 2021 un protocol de colaborare cu Asociația Armata Salvării din România.

Menționăm faptul că Iașul deține 14 sisteme de colectare ce sunt destinate exclusiv colectării articolelor de îmbrăcăminte. De asemeni, anul acesta societatea Salubris și-a propus să mai achiziționeze un număr de 25 de containere/platforme modulare pentru colectarea hainelor uzate, care vor fi amplasate în Municipiul Iași, astfel încât să fie ușor accesibile de către toată populația orașului.

În fiecare an societatea Salubris SA organizează numeroase activități de conștientizare și informare cu privire la importanța colectării separate a deșeurilor, activități ce se desfășoară în unități de învățământ, la Centrul Municipal de Colectare Iași, la punctele gospodărești din municipiu, cât și la Depozitul conform de deșeuri Țuțora.

Astfel vă aducem la cunoștință că avem amplasate în municipiul Iași platforme de colectare a hainelor uzate, după cum urmează:

  • 1 Centru de colectare cu aport voluntar (CMCI) situat pe Stradela Grădinari nr.26
  • 13 platforme (containere) de colectare deșeuri textile, amplasate astfel:
  • CENTRUL DE CARTIER PĂCURARI – Șos. Păcurari, nr. 34
  • CENTRUL DE CARTIER FRUMOASA – Bdul. Poitiers, nr.20-22
  • Pasaj Octav Băncilă – Str. Srăpungerii Silvestru, nr.60
  • Bdul Nicolae Iorga nr. 40, bl. T3 (Casa Sindicatelor)
  • Bdul Socola nr. 110 (în fața Liceului Petru Poni/Frigorifer)
  • Piața Voievozilor nr. 14, bl. C1 – 2 platforme
  • Rond Tg. Cucu
  • Șos. Bucium nr. 52 (lângă Arcadia)
  • Bdul Socola nr. 2 (lângă 1001 Articole)
  • Bdul Nicolae Iorga nr. 37, bl. N2 (Gara Internațională)
  • Bdul Carol (Rond Vechi Tramvai)
  • Răzoarelor, nr.5 (piața CUG)

Hainele scoase din uz pot avea o a doua viață, contribuind la protejarea mediului și ajutând alte persoane!

Bugetul.ro
S-a terminat pentru ANPC și Cristian Popescu Piedone. Decizia justiției confirmă eșecul autorității în procesele contra marilor bănci din România
redactia.ro
Iubita lui Rareș Ion rupe tăcerea. Acuzații grave la adresa lui Maru după ce tânărul de 20 de ani și-a pierdut viața
Bugetul.ro
Cutremur provocat de CEC Bank pe piața din România. Banca de stat numărul 1 din țară a decis să intre pe un teritoriu neexplorat, dar foarte dificil
a1.ro
Craniu şi alte rămăşiţe umane de peste 5000 de ani, descoperite în Prahova. Cum arată și în ce stare sunt osemintele
Playtech.ro
Oraşul în care nu ai voie să te naşti. Este chiar în Europa
observatornews.ro
Filmul morţii lui Rareş Ion. Maru l-a instigat să se injecteze "în venă sau în cap", apoi nu a vrut să sune la ambulanţă ca să nu-şi facă probleme
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Schimbări în Codul Muncii. Angajații care își vor face singuri programul de lucru
realitatea.net
Săptămâna Mare: Perioada cu cea mai mare încărcătură spirituală din an. Ce TREBUIE să faci în fiecare zi, pentru a fi ferit de boală și a avea parte de noroc
SportpeSurse
Minune de Paște! Michael Schumacher s-a deplasat să-și vadă nepoata
Playtech.ro
Ce este ploaia însângerată, fenomenul care va ajunge şi în România în următoarele zile. Afectează toată Europa
Dailybusiness.ro
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
RomaniaTV
Ilie Bolojan a semnat miercuri seară, TOŢI părăsesc funcţia imediat ce decretele apar în Monitorul Oficial
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
Oana Roman, NERVOASĂ pe Calina. Fiica Catincăi, în centrul unui mare scandal. Mătușa ei dă de pământ cu ea: Am tolerat prea mulți ani această situație
redactia.ro
Ce s-a descoperit la autopsia lui Rareș Ion. De ce a murit, de fapt, tânărul care era prieten cu Vlad Pascu
ego.ro
Anca Alexandrescu, de nerecunoscut! În aceste imagini, îți e greu să-ți dai seama că ea este FOTO

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
18 aprilie 2025
18 aprilie 2025