Actualitate

Canotoarele Ancuţa Bodnar şi Simona Radiș au obţinut aur la Jocurile Olimpice 2020. Nou record olimpic la dublu vâsle feminin

Publicat: 28 iul. 2021

România încă are cu ce se mândri. Medalie de aur pentru canotoarele Ancuţa Bodnar şi Simona Radiș la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020. Sportivele au câştigat proba de dublu la vâsle feminin, pe distanța de 2.000 de metri.

Simona Radiș și Ancuța Bodnar au efectuat o cursă de-a dreptul extraordinară şi au câştigat aurul olimpic cu mai mult de două secunde diferenţă faţă de locul 2, stabilind un nou record olimpic.

Aurul olimpic la proba de dublu la vâsle feminin

Cele două au reuşit performanţa să câștige medaliile de aur după o cursă solitară, în care au fost cronometrate cu timpul de 6:41.03.

Româncele au făcut o demonstrație de forță, câștigarea medaliilor de aur fiind incontestabilă, Simona Radiş şi Ancuţa Bodnar având aproape 4 secunde în față, după 1.000 de metri.

După performanța lor extraordinară, şi băieții au reuşit să cucerească argintul. Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu şi Cosmin Păscări au încheiat cursă din finală în 5 minute şi 43 de secunde.

Trăgând linie, sportivii români au câștigat, până acum, 3 medalii: una de aur şi două de argint. Una dintre medaliile de argint a fost câștigata de Ana Maria Brânză, la sabie.

Totodată, înotătorul David Popovici s-a calificat miercuri în finala probei de 100 metri liber, la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Popovici a încheiat pe locul patru prima semifinală, cu timpul de 47.72, prima poziție revenindu-i americanului Caeleb Dressel, cu 47.23.