Prima pagină » Informații utile » Fondatoarea DCode, Denisa Gavrilă, a transformat o simplă pasiune pentru educație într-o afacere de succes. Explică informatica pe înțelesul tuturor

Fondatoarea DCode, Denisa Gavrilă, a transformat o simplă pasiune pentru educație într-o afacere de succes. Explică informatica pe înțelesul tuturor

04 nov. 2025, 16:45,
Ionela Melinte în Informații utile

La doar 23 de ani, Denisa Gavrilă a transformat o simplă pasiune pentru informatică într-o afacere de succes.  Aceasta a reușit să își construiască o carieră impresionantă în lumea IT, fiind atât programatoare într-o corporație internațională, cât și fondatoare DCode, un centru educațional axat pe formarea tinerilor în domeniul informaticii.

Denisa Gavrilă a început să predea informatică în perioada pandemiei, din dorința de a ajuta elevii să înțeleagă o materie considerată dificilă. Ceea ce a pornit ca o activitate ocazională de meditații online s-a transformat treptat într-o afacere cu sediu fizic în Iași și Bacău.

Denisa Gavrilă a transformat o simplă pasiune pentru informatică într-o afacere de succes

Într-o perioadă în care educația a migrat în mediul online, Denisa Gavrilă a început să se promoveze pe diferite rețele pentru a afla cât mai multă lume de meditațiile pe care le face. La 19 ani, fără o strategie de afaceri sau planuri mărețe, dorința ei era doar să explice informatica într-un mod accesibil.

După o perioadă în care a format elevii în particular, Denisa a decis că vrea să se extindă pe plan profesional și a urmat să deschidă primului sediu DCode, în Bacău, orașul natal, într-un spațiu închiriat chiar de tatăl ei, care și-a oferit sprijinul necondiționat.

„Am pornit de la numele meu, care începe cu D, Denisa. Am luat acel D și l-am lipit lângă ‘code’, care înseamnă a coda. Împreună DCode înseamnă a decoda. Am creat și un motto ‘Let’s grow together’”,  a susținut Denisa Gavrilă.

La început, meditațiile aveau loc exclusiv online. Totul s-a schimbat însă în momentul în care Denisa a decis să ofere elevilor o experiență educațională fizică, într-un spațiu în care să se simtă inspirați și provocați.

Un an mai târziu, după deschiderea sediului din Bacău, Denisa a deschis cel de-al doilea sediu, în Iași, într-un spațiu modern de coworking, V7 Start-up Studio, cu vedere către Palatul Culturii.

Pentru a afla mai multe informații despre Dcode și cum predă Denisa Gavrilă informatica, vizionează integral podcastul BZI AICI.

Denisa oferă lecții pe înțelesul celor care îi trec pragul

DCode nu este un simplu mediu de pregătire pentru examene, ci o comunitate de învățare în care accentul este pus pe logică, creativitate și autonomie. Elevii învață programare lucrând în echipă, descompunând probleme complexe în pași simpli și înțelegând cum se aplică informatica în viața reală.

La fiecare ședință, Denisa urmărește să-i ajute să își dezvolte gândirea structurată.

„În primul rând cred că vârsta îi atrage, pentru că eu sunt foarte apropiată de ei. Sunt prietena lor. Nu le pun note. Eu îi încurajez, le spun cum ar trebui să gândească, iar ei mai departe se ocupă să găsească rezolvările”, a mărturisit Denisa.

În cadrul DCode, grupele sunt mici, între 2 și 6 elevi, tocmai pentru a permite o atenție individuală asupra fiecăruia.

„Îmi dau seama foarte repede dacă ei au înțeles sau nu pentru că am fost și eu acolo. Nu am excelat în informatică în primii 2 ani de liceu, nu am luat în considerare ideea de a începe un drum în informatică, dar atunci când am fost deschisă spre a descoperi și am lăsat informatica să vină către mine mi-am dat seama că se poate”, a explicat fondatoarea DCode.

Planurile ei includ extinderea echipei și transformarea DCode într-un brand național. Visul final este ca fiecare elev din România să aibă acces la o educație aplicată și de calitate în informatică, indiferent de orașul în care se află.

Astfel, Denisa Gavrilă, a transformat o simplă pasiune pentru educație într-o afacere de succes, formând cu drag persoane care vor să înțeleagă informatica.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
05 decembrie 2025
05 decembrie 2025
Articole similare
Casa Muzeelor din Iași, gazda unei expoziții inspirate de lumea jucăriilor. Artistul Lucian Radu reinterpretează cele mai iubite personaje ale noilor generații
02:00
FOTO Casa Muzeelor din Iași, gazda unei expoziții inspirate de lumea jucăriilor. Artistul Lucian Radu reinterpretează cele mai iubite personaje ale noilor generații
ApaVital a plătit 457.000 de euro către o firmă din Iași pentru repararea găurilor din asfalt. Contractul prevede o suprafață de 6.300 de metri pătrați
02:00
ApaVital a plătit 457.000 de euro către o firmă din Iași pentru repararea găurilor din asfalt. Contractul prevede o suprafață de 6.300 de metri pătrați
Atenție, fermieri! Pierdeți sume importante de la APIA Iași, dacă nu depuneți documentele la timp. Termenul final este 22 decembrie 2025
02:00
Atenție, fermieri! Pierdeți sume importante de la APIA Iași, dacă nu depuneți documentele la timp. Termenul final este 22 decembrie 2025
Primăria Dumești va plăti peste 400.000 de lei pentru reactualizarea Planului Urbanistic General! Licitația a fost lansată
02:00
Primăria Dumești va plăti peste 400.000 de lei pentru reactualizarea Planului Urbanistic General! Licitația a fost lansată
Bicicliștii și conducătorii de trotinete au fost opriți, în trafic, de către polițiștii din Iași. Iată care au fost motivele
02:00
Bicicliștii și conducătorii de trotinete au fost opriți, în trafic, de către polițiștii din Iași. Iată care au fost motivele
Povestea e veche. Cică stătea prin boschete și pe după tomberoane
02:00
Povestea e veche. Cică stătea prin boschete și pe după tomberoane
Andrada Voicu, fosta polițistă din IPJ Iași, actual model de videochat, discuție fierbinte despre subiectul momentului: „Eu nu înțeleg cum este posibil să se mai strângă bani în plic”
02:00
FOTOVIDEO Andrada Voicu, fosta polițistă din IPJ Iași, actual model de videochat, discuție fierbinte despre subiectul momentului: „Eu nu înțeleg cum este posibil să se mai strângă bani în plic”
Un medic rezident de la Spitalul „Sf. Spiridon” Iași a cucerit toată țara cu glasul său! Denisa Cramba este concurentă la „Vocea României”: „Consider că muzica și medicina, deși par foarte diferite, au destul de multe lucruri în comun”
02:00
FOTO Un medic rezident de la Spitalul „Sf. Spiridon” Iași a cucerit toată țara cu glasul său! Denisa Cramba este concurentă la „Vocea României”: „Consider că muzica și medicina, deși par foarte diferite, au destul de multe lucruri în comun”
O firmă din București va furniza în Iași noile sirene de înștiințare și alarmare a populației! Contractul are o valoare de aproape un milion de lei
02:00
O firmă din București va furniza în Iași noile sirene de înștiințare și alarmare a populației! Contractul are o valoare de aproape un milion de lei
Modul în care a parcat un șofer din Botoșani pe o stradă din Iași! Proprietarul nici nu a mai venit să își recupereze mașina
02:00
FOTO Modul în care a parcat un șofer din Botoșani pe o stradă din Iași! Proprietarul nici nu a mai venit să își recupereze mașina