Ministerul chinez al Comerțului a declarat că este „extrem de îngrijorat” de ordinul executiv care restricționează unele investiții americane în China, semnat miercuri de președintele SUA, adăugând că își rezervă dreptul de a lua măsuri, potrivit agenției Reuters.
Ministerul a declarat că speră ca SUA să respecte regulile care stau la baza economiei de piață și principiul concurenței loiale, abținându-se în același timp de la „împiedicarea artificială a comerțului internațional și a schimburilor și cooperării economice”.
Această măsură ar fi fost concepută pentru a proteja securitatea națională
Miercuri, Joe Biden a semnat un ordin executiv care limitează anumite investiții americane în China în domeniul tehnologiilor considerate sensibile și care cere companiilor să obțină o notificare guvernamentală înainte de a investi în alte sectoare tehnologice.
Ordinul va interzice firmelor cu capital de risc și firmelor de capital privat să injecteze bani în eforturile Chinei de a dezvolta semiconductori și alte tehnologii sensibile.
Oficialii administrației au subliniat că această măsură a fost concepută pentru a proteja securitatea națională, dar este probabil ca China să o vadă ca parte a unei campanii mai largi de limitare a ascensiunii sale.
Aceasta vine probabil în cel mai tensionat moment al relației dintre SUA și China de când președintele Richard Nixon și secretarul de stat Henry Kissinger au deschis un dialog cu Beijingul la începutul anilor 1970.