Prima pagină » Economic Local » Terenurile agricole din Iași s-au vândut, în luna ianuarie 2023, cu prețuri cuprinse între 2.000 și 11.000 de euro
Terenurile agricole din Iași s-au vândut, în luna ianuarie 2023, cu prețuri cuprinse între 2.000 și 11.000 de euro

Terenurile agricole din Iași s-au vândut, în luna ianuarie 2023, cu prețuri cuprinse între 2.000 și 11.000 de euro

24 ian. 2023, 02:00,
Raluca Costin în Economic Local

Terenurile agricole din Iași s-au vândut, în luna ianuarie 2023, cu prețuri mai mari față de aceeași lună a anului trecut. Cei care au achiziționat terenurile au plătit între 2.000 și 11.000 de euro. Cele mai scumpe au fost în comuna Probota, unde un teren de aproape un hectar s-a vândut cu peste 11.000 de euro

Proprietarii din Iași și-au vândut terenurile agricole cu prețuri cuprinse între 2.000 și 11.000 de euro. Datele Direcției Agricole Iași arată că au fost postate, în luna ianuarie 2023, în jur de 30 de anunțuri, iar 12 terenuri agricole s-au vândut. Cel mai mic preț plătit de un client este 2.000 de euro pentru 0,2 hectare în comuna Scânteia. Alte 0,7 hectare s-au vândut în Miroslava, cu 30.000 de lei, adică 6.000 de euro.

De asemenea, la Țuțora, două hectare de teren agricol au fost vândute cu 24.360 de lei, aproximativ 2.500 de euro la hectar. Cele mai scumpe terenuri agricole care s-au vândut în luna ianuarie 2023 sunt din comuna Probota, care află la 30 de kilometri de Iași.

Astfel, pentru 0,57 hectare de teren agricol, noul proprietar a plătit 20.037 de lei, adică 4.000 de euro. Un teren de 1,83 hectare, din aceeași comună, s-a vândut cu 63.000 de lei. De asemenea, 0,95 hectare de teren agricol au fost vândute cu 56.800 de lei, adică peste 11.000 de euro.

Terenurile agricole din Iași s-au vândut cu prețuri mai mari

A crescut numărul tranzacțiilor cu terenuri agricole din Iași în anul 2022, comparativ cu anul 2021. Un hectar s-a vândut, în medie, cu 2.500 de euro în anul 2021, față de 2022, când prețul mediu a fost de 3.500 de euro. Sunt și comune din județ în care prețul este dublu sau triplu. Dacă, de obicei, prețurile cresc, în cazul în care terenurile agricole sunt situate în apropiere de municipiul Iași, au acces facil și utilități, sunt și situații excepționale când terenurile agricole din comunele îndepărtate se vând cu prețuri mai mari față de cele așteptate.

De exemplu, prețurile la terenurile agricole din comunele Andrieșeni, Șipote, Țibănești, Țibana sau Coarnele Caprei au mai crescut cu câteva sute de euro. La începutul acestui an s-a schimbat această situație, cele mai mari prețuri fiind acordate pentru terenurile din apropierea Iașului.

Fermierii primesc subvenții pentru terenurile agricole exploatate

Ieșenii pot vinde terenurile agricole doar cu anunț publicat pe site-ul Direcției Agricole Iași și pe cel al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, unde sunt publicate și comunicările de acceptare de ofertă. Pentru anul de cerere 2022, ieșenii au primit subvenții în valoare de peste 40 de milioane de euro.

Cei mai mulți bani, ce reprezintă subvențiile pentru anul de cerere 2022, sunt virați în conturile agricultorilor care exploatează terenuri agricole. Subvenția minimă primită de fermieri este de 5 euro la hectar, cea mai mare fiind de 100 de euro la hectar. APIA plătește subvențiile până la finalul lunii iunie 2023.

Potrivit specialiștilor, prețurile pentru terenurile agricole din Iași au crescut în ultimii ani.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Restricții la apă în 141 de localități din România. Seceta severă reduce debitele râurilor și pune presiune pe sistemul energetic
Restricțiile la apă afectează 141 de localități din România, din cauza secetei severe. Autoritățile avertizează că debitele râurilor și ale Dunării rămân la niveluri foarte scăzute, iar situația influențează inclusiv funcționarea Centralei Nucleare de la Cernavodă. România se confruntă cu una dintre cele mai dificile perioade din punct de vedere hidrologic din ultimii ani. Lipsa […]
Restricții la apă în 141 de localități din România. Seceta severă reduce debitele râurilor și pune presiune pe sistemul energetic

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
08 august 2026
08 august 2026