Prima pagină » Titlurile zilei » Dezastru pe o stradă din Iași! Drumul de pământ și plin cu gropi le distruge autoturismele șoferilor: „Plătim prețuri de oraș, dar primim condiții de uliță uitată de lume!”

Dezastru pe o stradă din Iași! Drumul de pământ și plin cu gropi le distruge autoturismele șoferilor: „Plătim prețuri de oraș, dar primim condiții de uliță uitată de lume!”

30 apr. 2026, 02:00, 2 ,
Alexandra MAISNER în Titlurile zilei

La 2 kilometri de Târgu Cucu, strada este neasfaltată! Oamenii sunt revoltați din cauză că plătesc impozite și taxe mărite. Drumul arată ca o uliță de sat uitată de lume

Este dezastru pe o stradă din Iași: drumul de pământ și plin cu gropi adânci i-a adus în pragul disperării atât pe localnici, cât și pe șoferii care sunt nevoiți să tranziteze zona! Este vorba despre stradela Moara de Vânt.

Dezastru pe o stradă din Iași: drumul de pământ și plin cu gropi pune la grea încercare șoferii care tranzitează zona

Stradela Moara de Vânt din Iași a devenit impracticabilă din cauza gropilor. Primăria nu a asfaltat niciodată drumul. Acesta este unul de pământ, iar gropile sunt din ce în ce mai adânci. Ieșenii care locuiesc în zonă susțin că s-au săturat să ceară administrației publice locale să intervină din cauză că, deși au trimis sesizări, primăria nu a intervenit.  Aceștia susțin că, deși plătesc taxe și impozite la nivelul unui oraș european, infrastructura este una dezastruoasă.

„Locuim la doar 2-2,5 kilometri de Târgu Cucu, dar avem parte de o infrastructură demnă de Evul Mediu. Deși este o zonă scumpă, cu blocuri noi și case, strada care ne duce spre locuințe este aproape impracticabilă. Este un drum de pământ plin de gropi adânci, care arată ca după bombardament. Primăria Iași pare total dezinteresată de străzile aflate în interiorul orașului, lăsându-le într-o stare deplorabilă, în timp ce ne încasează taxe și impozite de oraș european”, a spus Georgiana, o femeie care locuiește în zonă.

Ieșeanca este revoltată și din cauza impozitelor majorate și a taxelor pe care Primăria Iași le cere oamenilor, însă administrația locală, în speță edilul Mihai Chirica, nu le oferă condiții.

„Plătim impozite pe proprietate majorate, taxe de salubritate care cresc și de două ori pe an și cea mai scumpă apă din România. Plătim prețuri de oraș, dar primim condiții de uliță uitată de lume. Primăria nu pare interesată să facă aceste străzi practicabile pentru cetățeni, deși suntem într-un oraș tot mai aglomerat, unde infrastructura ar trebui să fie o prioritate”, a mai spus ieșeanca.

În perioadele ploioase, oamenii care locuiesc pe stradela Moara de Vânt sunt nevoiți să poarte cizme de cauciuc

Din cauză că drumul este de pământ în perioadele ploioase, stradela Moara de Vânt se umple de noroi, iar oamenii sunt nevoiți să poarte cizme de cauciuc.

„Când plouă sau ninge, oricine vrea să parcurgă pe jos cei 600 de metri până la strada principală are nevoie obligatoriu de cizme de cauciuc pentru a traversa noroiul și gropile. Gropile sunt imposibil de evitat, iar deplasarea zilnică spre casă a devenit un risc permanent pentru integritatea mașinilor noastre, mai ales că transportul în comun în zonă este precar și suntem forțați să depindem de autoturismele personale”, a mai spus Georgiana, femeia care locuiește pe stradela Moara de Vânt.

Totodată, și șoferii sunt revoltați de faptul că primăria nu intervine și nu asfaltează stradela Moara de Vânt.

„Trec zilnic pe aici, așa e de ani buni. E plin de gropi. Când plouă, gropile se adâncesc. Dacă nu ești atent, îți strici mașina. Aici poți merge cu 5 km pe oră și tot riști să se strice ceva la mașină”, a spus un șofer care trecea pe stradela Moara de Vânt din Iași.

Reprezentanții Primăriei Iași au transmis că stradela Moara de Vânt se află în proiectare, dar va interveni cu reparații.

„Stradela Moara de Vânt este în proiectare, la faza DTAC (n.r. – Documentație Tehnică pentru obținerea Autorizației de Construire) și PTH (n.r. – Proiect Tehnic de Execuție). Urmează aprobarea în Consiliu Local și licitația de lucrări. Va fi prinsă în bugetul pentru 2026. Până la demararea lucrărilor, se va interveni cu reparații și întreținere”, a declarat Sebastian Buraga, purtător de cuvânt al Primăriei Iași.

 

Până când primăria va interveni cu reparații, este dezastru pe o stradă din Iași, iar drumul de pământ și plin cu gropi i-a adus în pragul disperării pe ieșenii care locuiesc în zonă.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Guvernul Ilie Bolojan anunță plafonarea facturilor!
Guvernul Ilie Bolojan anunță plafonarea facturilor. Pachetul de măsuri este menit să tempereze creșterea costului vieții: „Ordonanța Siguranței Energetice”. Măsura fixează pentru următoarele 12 luni un scut împotriva scumpirilor la gaze, mizând pe stabilitate într-o perioadă economică încă fragilă. Obiectivul este să fie evitată o explozie a facturilor înaintea iernii următoare și să se ofere […]
Guvernul Ilie Bolojan anunță plafonarea facturilor!
Comentarii
  • Bogdan Nițoi

    Să vină madam viciu primar Necula să își facă poze în noroi că altceva nu face netoata asta. Doamne ce blestem pe ieșeni să ai o asemenea persoană incompetentă viceprimar. Dar să fim corecți și o gașcă de consilieri care se laudă două săptămâni pe fecebooc când Chirica mai pune la misto câte o lingură de asfalt pe vreo stradă,să vedeți ce pomelnice de postări fac pănărămile astea ajunse în consiliul local să facă pupincurism.

  • Un consiliul local de tot kăkatul. Nu mai spun nimic de madam Necula Roxi că se rupe și tastatura cănd aude de isprăvile preotesei.Dar și ceilalți consilieri ( cu câteva excepții) sunt pe post de mobilă,le iau calde de la Chirica și apoi își văd de interesele lor ( furturi la drumul mare) . Cum naiba unul ca Gavril care sparge milioane de euro la handbal să reprezinte iesenii? Cum pot consilierii PSD , PNL si USR care votează PUZ-ri la interes să fie numiți reprezentanții iesenilor? Vine Chirica și le spune două prostii și gata ies și ei public făcând-o pe-a propagandiștii sau gorniștii marelui cârmaci. Să vinâ Chichirau,o fi cum o fi dar pare credibilă decât țața Roxana și consilierii catastrofă din CL.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
30 aprilie 2026
30 aprilie 2026