La începutul acestei veri s-au finalizat lucrările de reabilitare la Observatorul Astronomic ce aparține de Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC)
Urmează dotarea cu aparatele moderne de ultima oră, iar acesta va fi redeschis publicului la sfârșitul lunii septembrie, dacă totul va fi pus la punct până atunci.
Iată când va fi redeschis către public Observatorul Astronomic al UAIC
:format(webp)/https://bzi.ro/wp-content/uploads/2023/08/Observatorul-Astronomic-6.jpg)
Lucrările de reabilitare pentru Observatorul Astronomic au început în anul 2021 și s-au finalizat la începutul acestei veri
Lucrările de reabilitare pentru Observatorul Astronomic au început în anul 2021 și s-au finalizat la începutul acestei veri. S-au păstrat funcțiunile inițiale ale clădirii, cele de cercetare atmosferică și spațială, fiind amenajate noi spații de laboratoare, unde vor fi instalate echipamente laser și de cercetare astronomică dintre cele mai moderne existente la această dată în lume.
Decanul Facultății de Matematică din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Răzvan Lițcanu, a declarat faptul că există posibilitatea ca observatorul să fie redeschis către public până la finalul lunii septembrie.
„Reabilitarea a început undeva prin anul 2021, iar lucrările s-au finalizat la începutul acestei veri. Proiectul de reabilitare a fost undeva la 2 milioane de euro, dar în acești bani nu este inclusă și aparatura modernă. Până la sfârșitul lunii septembrie sperăm ca observatorul să fie deschis către public.
Mai trebuie revizuit mecanismul de rotire și deschidere al cupolei. Eu cred că subsolul este cel care arată, în momentul actual, cel mai bine, deoarece înainte de reabilitate era destul de rău”, spune prof. dr. Răzvan Lițcanu.
Aproape nouă decenii de existență
:format(webp)/https://bzi.ro/wp-content/uploads/2023/08/Observatorul-Astronomic-8.jpg)
În cele aproape nouă decenii de existență, la Observatorul Astronomic s-au făcut foarte multe observații
Investiția a fost de două milioane de euro, conform datelor Companiei Naționale de Investiții (CNI), și a fost implementată cu sprijinul unei firme locale de construcții.
În cele aproape nouă decenii de existență, la Observatorul Astronomic s-au făcut observații și studii asupra eclipselor de Soare și Lună, observații solare, observații de ocultații, comete și asteroizi. În paralel cu activitatea de cercetare, aici se desfășoară și o bogată activitate didactică cu caracter observațional.
„Se pot face observații asupra planetelor, lunii, galaxiilor. Se pot fotografia asteroizii, pot fi studiate traiectoriile, iar imaginile sunt unele spectaculoase. Din punct de vedere științific, se pot fotografia asteroizi, se pot studia traiectoriile, se pot analiza spectrul stelelor și multe altele.
Acestea sunt date necesare pentru cercetare, iar observatorul va fi dotat și cu un computer de mare putere care va fi instalat la subsol, pentru a avea puterea de calcul necesară prelucrării datelor, dar care va fi utilizat și de către unele laboratoare din cadrul Universității «Alexandru Ioan Cuza» din Iași”, declară prof. dr. Cătălin Galeș în legătură cu Observatorul Astronomic.
Ceva date tehnice despre lentila sau instrumentarul ce va sa vina ? Ca doar este observator, nu cartof. In rest de bine.