Prima pagină » Titlurile zilei » Vatmanii de la CTP își fac cruce când trec prin acest loc. Tramvaiele se dezmembrează din cauza găurilor de lângă linii: „Nu este prima dată când văd câte un șurub căzut” – FOTO/VIDEO

Vatmanii de la CTP își fac cruce când trec prin acest loc. Tramvaiele se dezmembrează din cauza găurilor de lângă linii: „Nu este prima dată când văd câte un șurub căzut” – FOTO/VIDEO

26 apr. 2024, 02:00, 5 ,
Petronel Ștefan în Titlurile zilei

Din cauza infrastructurii din municipiul Iași, tramvaiele se dezmembrează când trec pe anumite porțiuni de linii. Vatmanii trebuie să fie extrem de atenți în astfel de locuri, deoarece riscă să deraieze vagonul

Infrastructura de la CTP rămâne sub orice critică în unele zone. Chiar în Târgu Cucu, pe unde trec sute de tramvaie, o bună porțiune de asfalt de lângă linie s-a măcinat. Deși a mai fost reparată, calea de rulare este plină de suduri care pot oricând să cedeze. Vatmanii trebuie să fie extrem de atenți când trec peste astfel de porțiuni, pentru a nu provoca și mai multe daune.

Tramvaiele se dezmembrează din cauza liniilor

Vatmanii au sesizat probleme ale liniei de tramvai din Târgu Cucu de mai mult timp. Deși a mai fost reparată, situația s-a repetat. Chiar dacă vagoanele trec ușor pe această porțiune, zgomotul provocat și vibrațiile afectează vehiculul. Un tramvai nou Bozankaya și-a urmat traseul prin Târgu Cucu, iar în momentul când roțile treceau peste linie, scoteau un zgomot puternic și protecția se mișca de la vibrații. Ieșenii au semnalat faptul că tramvaiele noi sunt prea zgomotoase, având în vedere că au 3 ani de când sunt folosite.

La fața locului, reporterii BZI au găsit și un șurub de la un tramvai GT4, care a căzut din cauza vibrațiilor. Acest incident nu este unul singular, diferite piese au fost găsite pe străzile din Iași. În acest ritm, tramvaiele, care au costat 2 milioane de euro pe bucată, vor fi nefuncționale în câțiva ani.

„Problema respectivă nu a apărut peste noapte, noi, vatmanii, tot am mai sesizat această problemă. Într-adevăr, au venit echipele de intervenție, se vede că au sudat linia, însă trebuie făcută o reparație serioasă în zona respectivă. Suntem atenți și noi să nu intrăm cu viteză pe bucata respectivă, însă se simte când treci cu tramvaiul și e deranjant. Toate trepidațiile acelea, de fiecare dată când treci, afectează vagonul în timp, după ești nevoit să îl repari.

Trebuie lucrat noaptea în zona respectivă, când nu este deloc circulație. Când trece un tramvai, se observă cum boghiurile se lasă în jos, deoarece și stratul de asfalt este mai jos față de restul drumului. Astfel de lucruri se întâmplă din cauza infiltrării apei, iar anul trecut, cum a fost și aruncat cu sare pentru deszăpezire, imediat s-a măcinat și asfaltul. Astfel de situații trebuie ținute din scurt și monitorizate, mai ales că este o zonă importantă în infrastructura liniilor de tramvai din Iași. Nu este prima dată când văd câte un șurub sau o altă piesă pe lângă linie, e posibil ca și de la tramvaiul pe care îl conduceam să fi căzut, la cum se fac reviziile în depou”, povestește un vatman de la CTP.

Pentru CTP nu este o urgență

Problema este cunoscută de conducerea CTP, însă situația nu a fost rezolvată nici acum. Într-adevăr, s-a mai intervenit, în special iarna, când s-au format găuri din cauza zăpezii și a infiltrațiilor de apă. Linia va fi reparată și în Tg. Cucu după ce echipele de intervenție finalizează lucrările din alte zone ale orașului.

„Este vorba și de sol, este o zonă cu apă, terenul este umed acolo. De la începutul anului, am făcut, până acum, vreo 70 de intervenții doar la liniile de tramvai. Acum, noi le luăm în ordinea apariției și în funcție de cât de gravă este situația. Noi monitorizăm astfel de zone și le verificăm constant, dacă va fi nevoie, vom interveni, deocamdată vom vedea”, a precizat Cristian Stoica, directorul general CTP Iași.

Tramvaiele din Iași se dezmembrează chiar pe linii din cauza vibrațiilor puternice provocate de găurile din asfalt.

Bugetul.ro
Nenorocit pe viață de Piedone, un producător local și-a plâns public durerea. Șeful ANPC l-a nimicit pe „țăranul român” fără milă
redactia.ro
Povestea lui Răzvan Arnăut, jandarmul împușcat mortal de un coleg. Tânărul a reprezentat România în competițiile europene de sport
Bugetul.ro
Tăcutul patron de la Arabesque, marele magazin de materiale de construcții din România. Afacerile l-au transformat într-unul dintre cei mai bogați oameni din Galați
a1.ro
Babasha și-a cumpărat casă în complexul lui Dorian Popa. Cum arată vila în construcții | VIDEO
Playtech.ro
Cristela, declaraţie uluitoare după ce soţul său nu mai poate candidă! Ce a putut spune despre români este…
observatornews.ro
Cine l-ar fi împuşcat în cap pe jandarmul de 27 de ani. Mesaj emoţionant postat de mama tânărului
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Locul din România în care oamenii sunt vindecați cu ajutor divin. E ascuns în munți
realitatea.net
Nu răspunde niciodată la numerele de telefon care încep cu aceste cifre. Sunt folosite de escroci pentru a mai da o lovitură
SportpeSurse
Iubita lui David Popovici l-a făcut praf pe Donald Trump în controversa momentului
Playtech.ro
Sporurile recunoscute la calculul pensiei, în 2025. Legea despre turele de noapte
Dailybusiness.ro
Sute de angajați din școlile de stat, concediați în urma unei ordonanțe. Decizia se aplică și medicilor
RomaniaTV
ULTIMA ORĂ! A murit Răzvan Arnăut. A fost împușcat în cap de un coleg! Avea 27 de ani
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
Simona Halep, implicată într-un triunghi amoros. Cine este bărbatul pentru care a renunţat la TOT!
redactia.ro
Anca Alexandrescu și Gigi Becali își aruncă vorbe grele. Cum a numit-o patronul FCSB pe prezentoarea de la Realitate
ego.ro
Vedeta PRO TV regretă relația cu postul! Dezvăluiri neașteptate! EXCLUSIV
Comentarii
  • Daca va fi nevoie, vom interveni, deocamdata vom vedea… Sa ce? Sa se intample vreo catastrofa? Tu stii ce inseamna Tg. Cucu? Nu stii. Voi interveniti numai atunci cand se intampla in fapt? Ieri dupa amiaza a deraiat unu prin Gara Mare din cauza macazului. Voi nu va mai treziti la realitate? Sa inteleg ca trebuie alta conducere. 5 mai votati Bodea primar!

  • @Grigoras…ai dreptate ! Ieri am asteptat un 6 in Piata Unirii spre Dacia 45 min …( 12.15- 13) si cand a venit…a venit un hîrb vechi cu un singur vagon si rotile patrate! Iti sareau creierii din cap in mers! La gara surprise! Un tramvai mai in fața in zona mc donald s deraiat! N am mai asteptat sa vad cat durează, am coborat toti si am luat o fiecare in treaba lui! Tramvaiele sunt catastrofe la noi in oras, 8ci colo cate unul nou! Locuiesc in Dacia la bulevard, nu va imaginati ce zgomote fac toate antichitatile scoase de chirica la strada, mai ales la primele ore cand circulatia e redusa!

  • Auzi … la asta,,grigoras” de la ora 2: 45 am . ,,,,, pe 5mai votati Bodea primar”””””” si tot ,,,,,,grigoras” isi raspunde la ora 7 : 19 am. BODEA = puscarasul si securistul FENECHIU.. Bodea a fost crescut de puscariasul si securistul Fenechiu. Bodea l – ar aduce viceprimar pe Fenechiu si tot neamul fenechist puscarias securist in Primaria Iasi si institutiile subordonate la afaceri pe banul public . Zero voturi acestui gunoi imputit, si prost pe deasupra ,frustrat ca i se trantesc toate usile in nas se ingramadeste la Primaria Iasi . Bodea Usr partidul paganilor ,drogatilor l,gbt- istilor, atat il duce capul asta ar face la primaria Iasi. Votam la primarie un gunoi? S – ascuns Usr in Alianta Forta Dreptei, nu votam alianta forta dreptei asa nu votam Usr . Punct. Daca cineva voteaza Bodea la primarie este complice la distrugerea de tot a iasului. Cei care voteaza Usr – ADU sunt complici la distrugerea de tot a Romaniei, atentie prostime, un oras distrus ,o tara distrusa avem , vreti mai mult pana la disparitie? Prostimea mituita sa stea incuiata in casa la vot !

  • Domnilor de la șefia CTP, veniți să ascultați hodorogeala tramvaielor când urcă spre pasarela ACB!

  • Iasul e capitala. Culturala. Restul nu conteaza, sunteti cusurgii. Vine Vara, puteti merge pe jos. Sau cu bicla.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`