Prima pagină » Eveniment-Social » Pentru al treilea an consecutiv, Fuego va fi invitatul special la Ziua Familiei, la Iași. Evenimentul are loc în Parcul Copou și a ajuns la cea de-a XXI-a ediție
Pentru al treilea an consecutiv, Fuego va fi invitatul special la Ziua Familiei, la Iași. Evenimentul are loc în Parcul Copou și a ajuns la cea de-a XXI-a ediție

Pentru al treilea an consecutiv, Fuego va fi invitatul special la Ziua Familiei, la Iași. Evenimentul are loc în Parcul Copou și a ajuns la cea de-a XXI-a ediție

07 mai 2025, 02:00,
Paula IANUȘ în Eveniment-Social

În data de 10 mai 2025, Ziua Familiei se sărbătorește la Iași. Primăria, prin Direcția Locală de Evidență a Persoanelor, organizează în Parcul Expoziției cea de-a XXI-a ediție a sărbătorii Ziua Familiei.

Ziua Familiei, care a ajuns la cea de-a XXI-a ediție, așteaptă aproximativ 600 de familii

Ziua Familiei a ajuns la cea de-a XXI-a ediție. În cadrul evenimentului sunt așteptate aproximativ 600 de familii care au împlinit 50 de ani de căsătorie, în perioada 10 mai 2024 – 6 mai 2025. În cadrul festivității care va avea loc, primarul municipiului Iași, Mihai Chirica, va premia aceste familii.

Programul evenimentului este unul încărcat. După primirea invitaților, de la orele 11:00 – 12:00, va avea loc, timp de o oră, festivitatea de premiere, iar programul zilei se va încheia, de la ora 13:00 până la ora 14:00, cu un recital susținut de cântărețul Fuego. După ce recitalul va fi finalizat, cuplurile vor putea să sărbătorească alături de familie și de cei dragi.

Începutul evenimentului va fi animat de către maestrul Ștefan Pintilie, care a reușit cu fiecare ediție să îi bucure și să-i ridice în picioare pe participanți, prin piesele pe care le-a interpretat.

Ana Olteanu este o tânără care, în 2023, și-a văzut părinții participând la acest eveniment, unde și-au sărbătorit dragostea, și a spus că unul dintre cele mai triste lucruri pe care le-a auzit în acea zi a fost faptul că unii vârstnici au venit la festivitate singuri, pentru că sufletele lor pereche au plecat la ceruri.

Sărbătoarea, care va avea loc în data de 10 mai 2025, are un lung istoric

Pe 23 septembrie 1993, Adunarea Generală a Organizației Națiunilor Unite a adoptat Rezoluția nr. 47/237, prin care ziua de 15 mai a fost declarată Ziua Internațională a Familiei. În anul 1994, Guvernul României a decis marcarea acestui eveniment internațional prin sărbătorirea, la 15 mai, a Zilei Familiei Române.

Pe 7 mai 2003, pentru a marca acest eveniment, Consiliul Local al Municipiului Iași a adoptat Hotărârea nr. 236/2003 prin care a decis acordarea, într-un cadru festiv, a unei diplome de onoare și a unui premiu care, în prezent, este în valoare de 500 de lei, fiecărei familii din Iași ce a împlinit 50 de ani de căsnicie. Fondurile necesare festivității de premiere sunt alocate de la bugetul local.

În cadrul edițiilor trecute ale acestei sărbători, vârstnicii s-au prezentat în ținute elegante, demne de această premiere, și și-au ocupat locurile de onoare. Aceștia erau primiți la intrare de către tineri îmbrăcați în mire și mireasă, unde premiații au fost împodobiți cu cocarde și garoafe, iar pentru ei a fost organizată o tombolă. Aceasta conține de obicei perechi de verighete, vouchere și un cec-cadou.

Pe data de 10 mai 2025, Primăria Iași va susține a XXI-a ediție a festivității de premiere pentru cuplurile vârstnice care au împlinit, în perioada 10 mai 2024 – 6 mai 2025, 50 de ani de căsătorie. Întreaga festivitate va fi încheiată printr-un moment artistic, interpretat de Fuego.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară
Acciza la motorină va fi redusă cu 20% în perioada 16-31 august 2026. Ministerul Finanțelor anunță o intervenție temporară și reevaluări la fiecare două săptămâni. Ministerul Finanțelor a anunțat reducerea temporară a accizei la motorină cu 20%, măsură care se aplică în perioada 16-31 august 2026. Decizia vine după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale pentru […]
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
18 august 2026
18 august 2026