Italia este prima finalistă de la EURO 2020 după ce a bătut Spania la penalty – GALERIE FOTO

Publicat: 07 iul. 2021
Italia este prima finalistă de la EURO 2020 după ce a bătut Spania la penalty - GALERIE FOTO
Jucătorii Italiei se bucură după ce s-au calificat în finala EURO 2020

Italia este prima finalistă de la EURO 2020. După 1-1 în timpul regulamentar cu Spania, s-a trecut la lovituri de departajare, unde italienii au fost mai inspirați.

Cele două formații au remizat, scor 1-1, în cele 120 de minute jucate, după golurile marcate de către Chiesa, în minutul 60, respectiv Morata, în minutul 80.

Atacantul lui Juventus a dus meciul în prelungiri și ulterior la loviturile de departajare.

Italia a transformat patru lovituri de departajare, prin Belotti, Bonucci, Bernardeschi și Jorginho, în timp ce Locatelli a ratat. De cealaltă parte, doar Moreno și Alcantara au înscris. Olmo și Morata au ratat.

Astfel, Italia va juca în marea finală contra câștigătoarei meciului dintre Anglia și Danemarca, programat miercuri, 7 iulie, de la ora 22:00.

Din cauza restricțiilor impuse de pandemie, fanii din Italia și Spania nu au putut călători la Londra pentru meciul din semifinale, astfel că naționalele s-au bazat, în mare parte, pe suporterii lor care locuiesc în Marea Britanie. Astfel, mulți au urmărit meciul de acasă.

Mii de fanii ai Italiei s-au strâns în Piazza del Popolo, din Roma, și au sărbătorit pe străzi calificarea în finală. Bucuria a fost enormă și în rândul jucătorilor lui Roberto Mancini, care nu au uitat nici de colegul Leonardo Spinazzola, accidentat la meciul precedent și obligat să părăsească competiția.