Local

FC Viitorul – Politehnica Iași. Meciul a fost întrerupt din cauza vizibilității reduse și va fi reprogramat – Update

Publicat: 23 feb. 2021
FC Viitorul - Politehnica Iași. Meciul a fost întrerupt din cauza vizibilității reduse și va fi reprogramat - Update

Situație neașteptată în meciul de astăzi. După ce Poli Iași a pierdut la „masa verde” (scor 0-3) meciul cu Viitorul din data de 1 noiembrie 2020, se pare că și de data aceasta soarta le pune piedici acestora. Meciul a fost întrerupt în minutul 68. În repriza a doua a partidei la Ovidiu, ceața s-a intensificat, astfel că arbitrul Andrei Chivulete a decis întreruperea temporară a partidei.

Update: Meciul a fost amânat din nou. Momentan nu se cunoaște data la care se vor confrunta din nou cele două echipe. În comparație cu prima amânare, de această dată meciul se va juca de la minutul 1. Reprezentanții Poli Iași au răbufnit la auzul veștii.

„Am depus contestație. Se putea juca, cei de la Viitorul nu au vrut să dea drumul la nocturnă. În opinia mea se poate acorda 3-0 la masa verde, așa s-a întâmplat și la Iași. La noi nu a funcționat nocturna, iar aici ei nu au vrut să aprindă instalația.

Probabil le convine mai mult să joace din primul minut cu Poli Iași, decât să mai aibă la dispoziție 20 și ceva de minute. Se vedea din poartă în poartă, se putea juca, așa cum a spus și Andrei Cristea. Am depus contestație, vom vedea ce se va decide”, a spus președintele clubului Poli Iași, Ciprian Paraschiv.

Jucătorii au plecat la vestiare. Meciul inițial a fost amânat cu o oră însă, din cauză că situația vremii nu s-a îmbunătățit, meciul a fost reprogramat astăzi, 23 februarie 2020 de la ora 16.00.

Arbitrul Andrei Chivulete a decis ca meciul să nu se mai joace azi, vizibilitatea fiind afectată de ceață. Partida va fi reprogramată pentru o altă dată, urmând a se relua din minutul 1.

Mai jos puteți vedea ce s-a petrecut în fiecare minut al meciului.

71′
Meciul este întrerupt
70′
Meciul este oprit
68′
Meciul se reia cu minge de arbitru
68′
67′
Poli Iași are posesia.
66′
Sebastian Mladen revine pe teren.
66′
Uros Djuranovic revine pe teren.
66′
Posesie: Viitorul 46%, Poli Iași 54%.
66′
Meciul se reia
66′
Sebastian Mladen este accidentat si scos de pe teren pentru îngrijiri medicale.
66′
Uros Djuranovic este accidentat si scos de pe teren pentru îngrijiri medicale.
65′
Uros Djuranovic este accidentat şi primeşte îngrijiri medicale pe teren.
65′
Sebastian Mladen este accidentat şi primeşte îngrijiri medicale pe teren.
65′
Jocul e oprit pentru că un jucător e căzut pe gazon.
64′
Şutul lui Cosmin Matei este blocat.
64′
Răzvan Grădinaru de la Viitorul îi pasează unui coechipier.
64′
Repunere pentru Poli Iași
64′
Damien Dussaut de la Viitorul trimite bine în careu, dar coechiperul lui nu reuşeşte să profite.
63′
63′
Cum a ratat?! Alexandru Matan are o mare şansă de a marca, dar nu reuşeşte
63′
George Ganea de la Viitorul îi pasează unui coechipier.
63′
Romario Benzar trimite o centrare.
63′
Pablo Gaitan de la Poli Iași intervine periculos asupra lui Cosmin Matei
62′
Sebastian Mladen e sub presiune, reușește să respingă
62′
Sorin Bușu trimite o centrare.
62′
Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
61′
Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
61′
61′
George Ganea șutează din afara careului, dar ratează ținta.
61′
Viitorul aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
61′
Răzvan Popa e sub presiune, reușește să respingă
61′
61′
Viitorul aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
60′
Juan Pablo Passaglia părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Pablo Gaitan.
60′
Marius Mihalache părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Răzvan Popa.
60′
Posesie: Viitorul 57%, Poli Iași 43%.
60′
Ceaţa este deasă, scăzând vizibilitatea.
60′
Damien Dussaut de la Viitorul încearcă să-i trimită unui coechipier în careu, dar centrarea lui e blocată de un adversar
59′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Doru Popadiuc de la Poli Iași i-a pus piedică lui Răzvan Grădinaru
59′
58′
Andrei Ciobanu de la Viitorul centrează imprecis
58′
Cosmin Frăsinescu e sub presiune, reușește să respingă
58′
Cosmin Matei trimite o centrare.
58′
Uros Djuranovic de la Poli Iași îl trage în jos pe Alin Dobrosavlevici
57′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Răzvan Grădinaru de la Viitorul i-a pus piedică lui Doru Popadiuc
57′
Nikolaos Baxevanos e sub presiune, reușește să respingă
57′
Andrei Ciobanu trimite o centrare.

56′
Sorin Bușu încasează un galben
56′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Sorin Bușu de la Poli Iași i-a pus piedică lui Romario Benzar
55′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce George Ganea de la Viitorul i-a pus piedică lui Nikolaos Baxevanos
55′
Posesie: Viitorul 55%, Poli Iași 45%.
55′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Cosmin Matei de la Viitorul i-a pus piedică lui Doru Popadiuc
54′
54′
Viitorul are posesia.
54′
Valentin Cojocaru cere mingea
54′
Razvan Onea trimite o centrare.
54′
Uros Djuranovic de la Poli Iași găsește un coechipier în careu cu o pasă bună…
53′
Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
53′
Floriano Vanzo execută lovitura liberă, dar aceasta este blocată.
52′
Alin Dobrosavlevici este penalizat pentru că l-a împins pe Juan Pablo Passaglia
51′
51′
Deyver Vega de la Poli Iași trimite în careu, dar pasa lui e interceptată de un adversar.
51′
Nikolaos Baxevanos trimite o centrare.
51′
Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
50′
Posesie: Viitorul 59%, Poli Iași 41%.
50′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Răzvan Grădinaru de la Viitorul i-a pus piedică lui Floriano Vanzo
50′
50′
50′
Romario Benzar de la Viitorul încearcă să-i trimită unui coechipier în careu, dar centrarea lui e blocată de un adversar
49′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Razvan Onea de la Poli Iași i-a pus piedică lui Damien Dussaut
49′
49′
48′
Floriano Vanzo de la Poli Iași intervine periculos asupra lui Alexandru Matan
48′
47′
47′
47′
Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
46′
46′
Răzvan Grădinaru trimite o centrare.
46′
46′
Uros Djuranovic trimite o centrare.
46′
Valerijs Sabala părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu George Ganea.
46′
A început repriza a doua.

45′
S-a terminat! Arbitrul fluieră sfârşitul primei reprize
45′
Repunere pentru Viitorul
45′
Sorin Bușu de la Poli Iași centrează imprecis
45′
Andrei Artean controlează balonul cu mâna.
45′
45′
Arbitrul de rezervă arată minutele de prelungire: 1
45′
45′
Posesie: Viitorul 58%, Poli Iași 42%.
45′
45′
Uros Djuranovic e sub presiune, reușește să respingă
45′
Alexandru Matan de la Viitorul execută un corner de pe partea stângă.
44′
43′
Doru Popadiuc șutează din afara careului, dar ratează ținta.
43′
42′
42′
42′
42′
Andrei Ciobanu de la Viitorul execută un corner de pe partea stângă.
41′
Nikolaos Baxevanos trimite cu capul spre poartă, dar Valentin Cojocaru e acolo și intervine.
41′
Floriano Vanzo de la Poli Iași execută un corner de pe partea stângă.
40′
40′
Doru Popadiuc îşi vede un şut deviat
40′
Şutul lui Deyver Vega este blocat.
40′
Alin Dobrosavlevici e sub presiune, reușește să respingă
40′
Deyver Vega trimite în careu din lovitură liberă
39′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Damien Dussaut de la Viitorul i-a pus piedică lui Deyver Vega
39′
38′
37′
Alexandru Matan de la Viitorul este surprins în ofsaid
37′
Cosmin Frăsinescu şutează bine pe poartă, dar goalkeeperul salvează
37′
Uros Djuranovic de la Poli Iași trimite în careu.
37′
37′
Floriano Vanzo trimite în careu din lovitură liberă
37′
36′
Răzvan Grădinaru de la Viitorul este surprins în ofsaid
35′
35′
Viitorul încearcă să creeze o fază periculoasă.
34′
Posesie: Viitorul 60%, Poli Iași 40%.
34′
34′
33′
33′
33′
33′
33′
Doru Popadiuc de la Poli Iași centrează imprecis
32′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Juan Pablo Passaglia de la Poli Iași i-a pus piedică lui Andrei Artean
31′
31′
31′
Șutul lui Andrei Ciobanu de la Viitorul trece departe de poartă
31′
Alexandru Matan de la Viitorul îi pasează unui coechipier.
31′
Romario Benzar de la Viitorul centrează imprecis
30′
Viitorul aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
30′
30′
Doru Popadiuc de la Poli Iași șutează peste!
30′
Posesie: Viitorul 61%, Poli Iași 39%.
30′
29′
29′
29′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Răzvan Grădinaru de la Viitorul i-a pus piedică lui Cosmin Frăsinescu
27′
Alexandru Matan şutează bine pe poartă, dar goalkeeperul salvează
27′
26′
Răzvan Grădinaru de la Viitorul intervine periculos asupra lui Uros Djuranovic
26′
Sorin Bușu e sub presiune, reușește să respingă
26′
Cosmin Matei trimite în careu din lovitură liberă
25′
Sorin Bușu este penalizat pentru că l-a împins pe Răzvan Grădinaru
25′
Valerijs Sabala de la Viitorul încearcă să-i trimită cu capul unui coechipier, dar mingea e interceptată de un adversar.
25′
Posesie: Viitorul 63%, Poli Iași 37%.
25′
24′
Andrei Artean de la Viitorul execută un corner de pe partea stângă.
24′
Pasa lui Alexandru Matan de la Viitorul e blocată de un adversar.
24′
Damien Dussaut de la Viitorul îi pasează unui coechipier.
23′
23′
Doru Popadiuc trimite o centrare.
23′

23′
22′
Damien Dussaut e sub presiune, reușește să respingă
22′
21′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Cosmin Matei de la Viitorul i-a pus piedică lui Sorin Bușu
21′
Romario Benzar e sub presiune, reușește să respingă
21′
21′
20′
20′
Posesie: Viitorul 65%, Poli Iași 35%.
20′
Floriano Vanzo de la Poli Iași trimite mingea în spatele apărării adverse, dar un adversar interceptează balonul.
19′
18′
18′
Romario Benzar de la Viitorul trimite în careu, dar pasa lui e interceptată de un adversar.
18′
17′
17′
Alexandru Matan de la Viitorul încearcă să-i trimită unui coechipier în careu, dar centrarea lui e blocată de un adversar
16′
Deyver Vega de la Poli Iași este surprins în ofsaid
16′
Floriano Vanzo de la Poli Iași îl trage în jos pe Alexandru Matan
16′
15′
15′
14′
14′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Deyver Vega de la Poli Iași i-a pus piedică lui Alexandru Matan
13′
13′
13′
Pasa lui Damien Dussaut de la Viitorul e blocată de un adversar.
12′
Marius Mihalache de la Poli Iași intervine periculos asupra lui Răzvan Grădinaru
12′
12′
12′
11′
11′
11′
11′
11′
10′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Doru Popadiuc de la Poli Iași i-a pus piedică lui Romario Benzar
10′
Posesie: Viitorul 37%, Poli Iași 63%.
10′
Deyver Vega de la Poli Iași îl trage în jos pe Damien Dussaut
9′
9′
9′
Floriano Vanzo execută o lovitură liberă spre poartă, dar mingea se duce departe de ţintă
7′
Romario Benzar încasează un galben
7′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Romario Benzar de la Viitorul i-a pus piedică lui Doru Popadiuc
7′
6′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Răzvan Grădinaru de la Viitorul i-a pus piedică lui Sorin Bușu

6′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Alexandru Matan de la Viitorul i-a pus piedică lui Floriano Vanzo
5′
Andrei Ciobanu şutează bine pe poartă, dar goalkeeperul salvează
5′
5′
Posesie: Viitorul 42%, Poli Iași 58%.
5′
4′
4′
4′
4′
Damien Dussaut trimite o centrare.
4′
3′
3′
3′
Deyver Vega de la Poli Iași execută un corner de pe partea dreaptă.
2′
Antonio Stan părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Doru Popadiuc.
2′
Un fotbalist de la Viitorul face o greşeală defensivă, care se putea transforma în gol
2′
Uros Djuranovic de la Poli Iași trimite în careu, dar pasa lui e interceptată de un adversar.
1′
1′
Terenul nu e în cea mai bună stare, dar se poate juca pe el.
1′
Vremea de azi e prea rece pentru fotbal.
1′
Viitorul are lovitura de începere, meciul a început.
0′
Arbitrul fluieră începutul partidei.
0′
Bine aţi venit pe Stadionul Viitorul, meciul va începe în aproximativ 5 minute.

Echipe de start Viitorul – Poli Iași:

Viitorul (4-3-3) îi va avea pe teren pe Cojocaru – Benzar, Mladen, Dobrosavlevici, Dussaut – C. Matei, Artean, Ciobanu – Grădinaru, Sabala, Mățan.
Rezerve vor fi Căbuz, Grosu, Babunski, Andronache, Pitu, Jo Santos, Ganea, Gaztanaga, Dănuleasă.
Absenții meciului sunt Ghiță, Chițu, Josemi care din păcate sunt accidentați.
Antrenor este Mircea Rednic.

Poli Iași (4-2-3-1): Brănescu – Onea, Baxevanos, Frăsinescu, Bușu – Vanzo, Mihalache – Vega, Passaglia, Stan – Duranovic.
Rezervele sunt Axinte, Dylan Flores, Gaitan, Popa, Cabral, Zaharia, Popadiuc, I. Cristea, Soares.
Absenții din meciul din seara asta sunt A. Cristea, Calcan, De Iriondo. Aceștia sunt suspendați.
Antrenorul ieșenilor este  Andrei Cristea.

Din păcate ambele echipe vin după opt meciuri fără victorie în Liga 1. Poli Iași a avut în aceste meciuri două egaluri și șase înfrângeri iar Viitorul cinci remize iar celelalte trei le-au pierdut. Cele două echipe s-au confruntat ultima dată pe 1 noiembrie 2020. Atunci dobrogenii au câștigat la „masa verde” cu scorul de 3-0.

Dacă va câștiga meciul cu ieșenii, Viitorul ar ajunge la 28 de puncte și ar urca trei poziții, până pe locul zece. În schimb, din păcate, chiar dacă ar câștiga, Poli Iași va rămâne pe ultima poziție în clasament.