La trei secunde de fericire

4 Noiembrie 2004
1176 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - Dinamo Bucuresti 2-3 (0-1), intr-un meci restanta din etapa a III-a a Diviziei A de fotbal •Iesenii au primit golul infrangerii, cand mai erau de disputat doar cateva secunde •Oficialii din dealul Copoului au contestat arbitrajul lui Sorin Corpodean •Dupa victoria Brasovului de ieri, Poli se afunda tot mai mult in subsolul clasamentului •La finalul meciului, Marius Stan si Gheorghe Nichita au plans de suparare si si-au varsat nervii pe arbitrul Sorin Corpodean

Caseta tehnica a partidei:

Politehnica Iasi - Dinamo Bucuresti 2-3 (0-1)
Marcatori: Marius Pacurar ('56, '61-pen.) / Margaritescu ('7), Danciulescu ('55, '90+3)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Gazon: bun
Spectatori: 11000
Formatii: Politehnica Iasi: Arcanu, Tinel Petre, Bernard, Irinel Ionescu, Toma, Mitruc, Cristea, Miclea ('70 Claudiu Ionescu), Arhire, Bogdanovic ('20 Pacurar), Onofras ('82 Croitoru). Antrenor: Ionut Popa.
Dinamo Bucuresti: Stelea, Semeghin ('58 Irimia), Petre Florentin, Niculescu ('53 Mihalcea), Danciulescu, Galamaz, Iordache, Grigorie, Badea, Margaritescu, Alexandru Pacurar ('67 Dragan). Antrenor: Ioan Andone.
Jucatorul meciului: Marius Pacurar
Arbitri: Sorin Corpodean - 5, Aurel Onita - 7, Octavian Sovre - 7.
Cartonase galbene: Tinel Petre / Iordache, Grigorie.
Observatori: Sorin Stamari si Dan Dragos Craciun.

Dezamagire, nervi, frustrare. Acestea au fost starile de sprit prin care au trecut microbistii ieseni, prezenti ieri, pe stadionul "Emil Alexandrescu", din dealul Copoului, la partida restanta din etapa a treia a Diviziei A, impotriva formatiei Dinamo Bucuresti. Cei peste unsprezece mii de oameni au trecut ieri pe timpul celor nouazeci de minute de joc de la agonie la extaz, sfarsind in bratele deznadejdii. Dupa ce au egalat de la 0-2, la 2-2, fotbalistii ieseni au fost invinsi in ultimele secunde de joc, de un gol inscris de Danciulescu, la capatul unei lovituri libere, acordata cu multa usurinta de centralul Sorin Corpodean. La finalul a nouazeci de minute in care s-au daruit exemplar pentru a scoate un rezultat bun, Pacurar si compania au trebuit sa paraseasca terenul de joc cu capul plecat, la un nou insucces pe teren propriu, care afunda Politehnica si mai tare in subsolul clasamentului. Spre deosebire de alte meciuri, iesenii au parasit arena in aplauzele miilor de spectatori care au asteptat pana in ultima clipa un rezultat favorabil al jucatorilor pregatiti de Ionut Popa. Pana la urma nu a fost sa fie si Poli a ajuns la minus noua in clasamentul adevarului, facand ca jocul de duminica de la Brasov sa devina capital in tentativa de a evita retrogradarea.

Sansa lui Onofras

Meciul a inceput cu Poli atacand spre poarta experimentatului Bogdan Stelea, Onofras ratand o ocazie uriasa in minutul doi, care ar fi putut schimba total soarta partidei. Arhire a aruncat o minge spre poarta dinamovista si Onofras, plecat de la limita offside-ului, a ramas singur cu portarul bucurestean, pe care nu a putut insa sa-l invinga. Trei minute mai tarziu, Arcanu a facut noua gafa, gresind o degajare in coltul terenlui si Toma a fost obligat sa respinga de pe linia portii mingea sutata de Grigorie. In minutul sapte publicul iesean este redus la tacere, o data cu golul lui Margaritescu, la un sut in prealabil a aceluiasi Grigorie. Fotbalistii lui Popa resimt socul si in minutul 12 Claudiu Niculescu a scapat singur cu Arcanu, dar portarul iesean l-a blocat in ultima clipa pe atacantul lui Andone. Pana la finalul primei reprize iesenii au incercat sa echilibreze jocul si treptat au inceput sa ameninte poarta lui Stelea, dar rand pe rand Miclea, in doua randuri, Cristea, Arhire au trecut pe langa egalare. De partea cealalta, Claudiu Niculescu a avut din nou sansa majorarii diferentei pe tabela de marcaj, dar a fost blocat in ultima clipa de Toma. Primul act s-a incheiat cu o reluare superba de la 14 metri, a lui Onofras, care a fost aproape de a inscrie golul campionatului si de a intra la vestiare cu un moral excelent.

Revelatia Pacurar

Repriza a doua a fost una cu adevarat superba, in care cele doua formatii au inscris nu mai putin de patru goluri si au ratat alte cateva ocazii de a modifica scorul inscris pe tabela. Mai intai au marcat dinamovistii, care prin Danciulescu, in minutul 55 au luat o optiune serioasa pentru castigarea acestei partide. Atacantul dinamovist a inscris pe sub portarul Arcanu, iesit in intampinare, in urma unui balon pierdut foarte usor la centrul terenului de Adrian Cristea, viitorul elev al lui Andone si cel mai slab jucator de pe teren. Cand toata lumea incepea sa se resemneze, Arhire a centrat bine de pe partea dreapta, iar Marius Pacurar, singur in interiorul careului a inscris pe langa Bogdan Stelea, la o faza contestata de oaspeti care au solicitat, fault in atac. Asaltul iesean a continuat si, patru minute mai tarziu, Cristea a cazut in careu in urma unui contact cu Iordache, dar Corpodean a lasat jocul sa continue. Doar un minut mai tarziu insa, Toma l-a pacalit pe centralul din Alba Iulia si a obtinut, in compensatie, lovitura de la unsprezece metri pe care trebuia sa o primeasca Cristea, la faza din urma cu un minut. A executat, acelasi Pacurar, care l-a invins pe Stelea, cu un sut plasat in stanga acestuia. La acest scor tot fotbalistii lui Ionut Popa au avut initiativa, dar Mitruc si Arhire nu au putut aduce bucuria in tabara microbistilor ieseni.

Secunda fatala

La ultima faza a jocului, arbitrul Corpodean, a dictat usor o lovitura libera de la douazeci de metri lateral dreapta, in sensul de atac al dinamovistilor. A executat pe jos Florentin Petre iar Danciulescu ramas singur in careu a impins mingea in poarta, spulberand astfel iluziile iesenilor intr-un egal mai mult decat meritat. Astfel, s-a scris soarta unui joc care s-a incheiat cu fotbalistii ieseni prabusiti pe teren, constienti ca au trecut pe langa un rezultat mare, in fata unui adversar pe care-l puteau si invinge, dar care s-a impus cu multa sansa in dealul Copoului. Cu lacrimi in ochi, presedintele Marius Stan si primarul Gheorghe Nichita s-au prabusit in scaune, ramanand minute bune fara grai si cautand in disperare o explicatie pentru ghinionul teribil pe care l-au avut fotbalistii ieseni. Principalul vizat a fost arbitrul Sorin Corpodean, care in pofida faptului ca a arbitrat cu destule greseli si a dictat un penalty in compensatie nu poate fi acuzat pentru lipsa crasa de marcaj a fundasilor lui Ionut Popa, la faza din ultimul minut. Dincolo de orice scuze sau acuze, Poli a mai pierdut un meci pe teren propriu, si in pofida jocului bun, mai ales din repriza a doua, se afunda si mai mult in clasamentul primei divizii si pierde contactul cu plutonul formatiilor care lupta pentru evitarea retrogradarii.

Declaratii la finalul meciului:

Cristi Borcea, director executiv Dinamo Bucuresti: "Este inadmisibil ca o echipa ca Dinamo Bucuresti sa tremure pana in ultimul minut al meciului cu o noua promovata si pe deasupra, ultima clasata. Am jucat prost in repriza a doua si nu pot intelege atitudinea jucatorilor nostri la scorul de 2-0. Nu inteleg cum nu am reusit sa inchidem jocul dupa golul doi. Bine ca am castigat, dar recunosc ca astazi nu meritam victoria".

Gheorghe Nichita, presedintele Consiliului de Administratie, Politehnica Iasi: "Nu-mi vine sa cred ca am pierdut acest meci. Corpodean si toti arbitrii care vin la Iasi isi bat joc de munca noastra si de eforturile unui oras intreg. La golul doi al dinamovistilor a fost fault in atac, iar la faza ultimului gol nici vorba de fault. Nu putem lupta cu atatia oameni care ne vor raul. Imi voi da demisia din functia de presedinte la Poli, ca sa pot spune si eu tot ce am pe suflet. Echipa a jucat exceptional si-i felicit pe baieti pentru daruirea de care au dat dovada. Astept ca domnul Craciunescu sa analizeze prestatia arbitrului Corpodean si daca este corect sa ia masuri, pentru ca noi nu mai putem lupta cu toate jocurile de culise".

Ioan Andone, antrenor Dinamo Bucuresti: "Dupa o prima repriza de exceptie, am jucat foarte slab in repriza secunda. La nivelul nostru nu avem voie sa nu putem inchide jocul dupa ce am condus cu 2-0. Am avut multa sansa astazi, rezultatul echitabil era 2-2, dar recunosc ca noi puteam sa pierdem acest joc, pentru ca ne-am pierdut capul si ne-am avantat in atac. Nu am reactionat decat in ultimele sase minute, cand am pus presiune pe jucatorii ieseni, la care au aparut si crampele musculare si am reusit sa obtinem o victorie in care nu mai credeam. Adrian Cristea a jucat foarte bine astazi, doar ca i-a lipsit golul. Remarc insa ca terenul de la Iasi nu este nici pe departe la nivelul acestui oras si nici la pretentiile din prima liga".

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "E greu sa mai vorbesti dupa ce ai fost invins in ultima secunda. Consider ca acest meci a avut trei momente cruciale. Primul cand Onofras a balbait o minge pe care trebuia sa o bage in poarta la scorul de 0-0, apoi, am avut un penalty la Cristea, iar ultimul fault a fost dictat foarte usor, lucru pe care i l-am spus si lui Corpodean. Jocul nostru a fost unul bun, chiar daca am riscat in unele momente si am jucat mai ofensiv cu doua varfuri. Am intalnit insa un adversar pe care trebuie sa-l respectam si care ne-a invins, cand ne asteptam mai putin".

Porumboiu si Craciunescu - "inamicii iesenilor"

La finalul jocului, presedintele Consiliului de Administratie (CA) al clubului de fotbal Politehnica Iasi, Gheorghe Nichita, a lansat un atac la adresa presedintelui Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA), Ioan Craciunescu. "Imi voi da demisia din functia de presedinte al CA, ca sa pot spune tot ce am pe suflet. Sa nu uite domnul Craciunescu, ca eu am preluat o echipa in Divizia C si am dus-o pana in prima liga, unde se lupta cu granzii campionatului. In timp ce eu am facut din arbitraj doar un hobby, domnul Craciunescu a trait si traieste din aceasta meserie. Asa ca, sa nu-mi dea el mie lectii de viata. Daca este un om corect sa analizeze toate arbitrajele in defavoarea noastra din acest campionat si sa ia masuri. Trebuie sa le fie rusine celor care isi bat joc de munca noastra", a declarat la sfarsitul meciului Nichita, care le-a transmis oficialilor dinamovisti: "Porumboiu si Craciunescu sunt doctorii nostri. Au ei grija de noi".

Page time :0.1706 (s) | 24 queries | Mysql time :0.020500 (s)