Prima pagină » Local » Atenție! Au apărut primele cazuri de gripă AH1N1 la Iaşi. Medicii fac o serie de recomandări
Atenție! Au apărut primele cazuri de gripă AH1N1 la Iaşi. Medicii fac o serie de recomandări

Atenție! Au apărut primele cazuri de gripă AH1N1 la Iaşi. Medicii fac o serie de recomandări

10 ian. 2020, 09:17,
în Local

Reprezentanţii Spitalului de Boli Infecţioase Sfânta Parascheva au declarat că la Iaşi s-au înregistrat deja primele două cazuri de gripă AH1N1. Pacienţii se află sub supraveghere medicală. Se acordă medicaţie antivirală, dar şi antibiotică. Reprezentanții spitalului susțin că pacineții prezentau o suprainfecţie a căilor respiratorii.

Potrivit datelor transmise de Institutul Naţional de Sănătate Publică, de la începerea campaniei de vaccinare antigripală, au fost vaccinate până în present un număr de 1.400.723 de persoane.

În săptămâna 30 decembrie 2019 – 5 ianuarie 2020, la nivel naţional, numărul total de cazuri de infecţii respiratorii acute (gripă clinică, IACRS şi pneumonii) a fost de 39.657, cu 25.2% mai mic comparativ cu cel înregistrat în aceeaşi săptămână a sezonului precedent (52.991) şi cu 5.8% mai mic comparativ cu cel din săptămână anterioară (42.117).

În aceeaşi perioadă au fost raportate la nivel naţional 487 cazuri de gripă clinică, mai multe comparativ cu cele raportate în aceeaşi perioadă a anului trecut (349 cazuri), şi 7 cazuri de infecţii respiratorii acute severe (SARI) cu 1 mai mult faţă de aceeaşi perioadă a sezonului precedent.

De la începutul sezonului 2019-2020 a fost înregistrat un singur deces confirmat cu virus gripal, tip A, subtip (H1)pdm09. În sezonul precedent, în perioada similară, au fost înregistrate 2 decese confirmate cu virus gripal, din care 1 tip A, subtip (H1)pdm09 şi 1 tip A, subtip H3.

De la începutul sezonului au fost confirmate 114 cazuri de gripă: 13 cazuri gripă cu virus AH1, 11 cazuri gripă cu virus AH3, 14 cazuri gripă A nesubtipat, 76 cazuri gripă cu virus B.

Problemele în cazul persoanelor care se îmbolnăvesc de gripă apar la cei care au şi alte boli asociate şi sistemul imunitar scăzut, fapt pentru care pot face pneumonii grave, crize astmatice, miocradită sau insuficienţă cardiacă.

Medicii sfătuiesc populaţia să evite aglomeraţiile în spaţii deschise, să poarte măşti de protecţie, să acorde o atenţie deosebită igienei mâinilor şi nasului. În cazul copiilor, specialiştii sfătuiesc că este de preferat ca aceştia să nu fie duşi în colectivităţi, la grădiniţă sau şcoală, dacă prezintă simptome ale bolilor căilor respiratorii, respective frisoane, febră, tuse sau secreţii nazale.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Directorul Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), avertisment șocant pentru populație! Noua alertă globală, febra hemoragică fără tratament!
Directorul Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), avertisment șocant pentru populație! Noua alertă globală, febra hemoragică fără tratament! Șeful OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, a avertizat ieri, 18 mai 2026, că suntem amenințați de vremurile periculoase pe care le trăim. Acesta a declarat o urgență internațională de sănătate publică în Congo și Uganda, după descoperirea unui focar […]
Directorul Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), avertisment șocant pentru populație! Noua alertă globală, febra hemoragică fără tratament!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
19 mai 2026
19 mai 2026