România s-a calificat la turneul final al Campionatului European de handbal feminin

Publicat: 25 apr. 2022

Echipa națională de handbal feminin a României s-a calificat la turneul final al Campionatului European, după ce a învins categoric, duminică, reprezentativa Austriei, într-un meci în care trebuia să obțină cel puțin un rezultat de egalitate.

Cu Cristina Neagu autoare a 12 goluri, România s-a impus cu 38-29 (19-13), la capătul unui meci jucat la Râmnicu Vâlcea, în care handbalistele austriece, conduse de românul Herbert Muller, au reușit să țină pasul cu echipa gazdă doar debutul primei reprize.

După acest ultim meci din grupa a 2-a preliminară, România a încheiat pe locul 2, cu 7 puncte, după liderul Danemarca, obținând astfel a 14 calificare la turneul final.

Turneul final al Campionatului European va fi organizat de Slovenia, Macedonia de Nord şi Muntenegru, între 4-20 noiembrie 2022.

Lotul României pentru meciul cu Austria

• Portar: Iulia Dumanska (Podravka), Diana Ciucă (Rapid), Daciana Hosu (SCM Rm Vâlcea)
  • Extremă stânga: Nicoleta Dincă (Gloria Bistrița), Corina Lupei (SCM Rm Vâlcea)
  • Extremă dreapta: Alexandra Badea (Rapid), Sonia Seraficeanu (Gloria Bistrița)
  • Pivot: Crina Pintea (Gyor), Lorena Ostase (CSM Slatina), Alexandra Subțirică (Gloria Buzău)
  • Linia de 9 metri: Cristina Neagu (CSM București), Bianca Bazaliu (Gloria Buzău), Bianca Harabagiu (Gloria Buzău), Sorina Târcă (Rapid), Eliza Buceschi (Rapid), Cristina Laslo (Minaur), Mădălina Zamfirescu (Gloria Buzău), Alina Ilie (Gloria Buzău)