Cataclism pentru fotbalistii ieseni

25 Iulie 2005
1290 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi a fost invinsa cu scorul de 5-0 de FCM Bacau, intr-un amical disputat sambata dimineata •Aceasta este prima infrangere pentru fotbalistii ieseni din perioada pregatirilor •Pana la partida de la Bacau, Poli nu primise decat un singur gol in cinci jocuri disputate •Cu o zi inaintea jocului, antrenorul Ionut Popa a programat doua antrenamente foarte dure, pentru a verifica rezistenta jucatorilor in regim de efort maxim •Jucatorii Dulcianu si Croitoru sunt foarte aproape de un transfer in Republica Moldova, la formatia Tiligul Tiraspol

Cu cinci victorii in primele cinci jocuri de verificare disputate in aceasta perioada a pregatirilor, fotbalistii ieseni s-au deplasat la Bacau cu gandul ca vor face o noua victima. De aceasta data insa, Miclea si compania au fost adusi cu picioarele pe pamant de formatia locala FCM Bacau, o grupare care s-a salvat in ultimele etape ale sezonului trecut de la retrogradarea in Divizia B si care nu a facut nici un transfer de marca in aceasta perioada. Intr-un meci in care jucatorii pregatiti de Ionut Popa porneau drept mari favoriti, gazdele de la FCM Bacau, cu o echipa tanara, alcatuita in majoritate din fotbalisti din propria pepiniera, au defilat pe teren, invingand cu scorul de 5-0, o formatie ieseana derutata si obosita. Asta, deoarece antrenorul Ionut Popa a programat vineri, cu o zi inainte de amicalul de la Bacau, doua antrenamente, ambele foarte tari, care i-a intins la maximum pe fotbalisti. Din cate se pare, tehnicianul formatiei din dealul Copoului a vrut sa verifice rezistenta jucatorilor in regim de efort maxim, mai ales ca inaintea jocului de la Bacau majoritatea fotbalistilor se credea deja invincibila. La Bacau insa, Poli a coborat cu picioarele pe pamant, la capatul unei lectii de fotbal servita de o echipa tanara, ambitioasa, dar modesta totusi. Primul gol al meciului a fost inscris de Florin Ganea, in minutul 17, noua minute mai tarziu scorul fiind majorat de Tanasa.

Umilinta completa

La pauza, gazdele aveau deja trei goluri avantaj dupa reusita lui Trofin, din minutul 30. In repriza secunda, Neagu, de doua ori, in minutele 69 si 90 au parafat o umilinta pentru Politehnica, pe terenul unei echipe in fata careia castigase ambele jocuri din campionat. Ionut Popa a trimis in teren urmatorul unsprezece: Branet - Onut, Adrian Ilie, Raponi - Arhire, Stanciu, Gavatorta, Bogdanovici, Beceru - Onofras si Pacurar. Pe parcursul jocului au mai evoluat: Plesca, Marc, Toma, Bordeanu, Miclea, Mitruc, Ciubancan, Vrajitoarea, Bilba, Rednic. Aceasta este prima infrangere suferita de fotbalistii ieseni in meciurile de verificare, castigand nu mai putin de cinci partide pana in prezent, din tot atatea jocuri disputate. Mai mult decat atat, pana la meciul de la Bacau, jucatorii din Copou nu primisera decat un singur gol, in partida de debut cu FC National. Desi au declarat ca nu-i vor pedepsi pe jucatori pentru aceasta infrangere, atat presedintele Marius Stan, cat si antrenorul Ionut Popa s-au declarat dezamagiti de proportiile insuccesului de la Bacau. Maine este programata o noua partida de verificare, impotriva formatiei Ceahlaul Piatra Neamt, intr-un joc care se va disputa pe terenul din Targu Neamt, iar joi vor da piept cu echipa Tiligul Tiraspol, din Republica Moldova. De altfel, aceasta este gruparea care este foarte aproape de legitimarea jucatorilor Marius Dulcianu si Florin Croitoru. Din cate se pare, ambii fotbalisti vor fi imprumutati un sezon la Tiraspol, urmand sa incaseze un salariu de aproximativ o mie de dolari pe luna.

Pascanenii au rezistat doar o repriza

•Echipa de fotbal FCM Pascani a fost invinsa cu scorul de 2-1 de divizionara B Ceahlaul Piatra Neamt, dupa ce la pauza pascanenii conduceau cu scorul de 1-0

Al doilea amical din aceasta perioada pentru fotbalistii pascaneni a insemnat si prima infrangere din cadrul jocurilor de pregatire. Dupa ce joi, trupa pregatita de antrenorul Gheorghe Poenaru a trecut cu scorul de 1-0 de FCM Bacau, prin reusita lui Zavate, din minutul 4, sambata, FCM Pascani nu a rezistat decat o repriza la Targu Neamt. Impotriva formatiei Ceahlaul Piatra Neamt, una dintre principalele candidate la promovarea in Divizia A, jucatorii pascaneni au evoluat curajos si au deschis chiar scorul, in minutul 11, prin reusita lui Dascalescu, care a fructificat o pasa de la Vizitiu. Oaspetii s-au aparat avansat pana la pauza, reusind in unele momente chiar sa domine partida. Dupa odihna, presiunea echipei din Piatra Neamt a crescut si gazdele au reusit egalarea, in minutul 70, dupa autogolul lui Ancuta. Cinci minute mai tarziu, pietrenii au reusit sa inscrie golul victoriei, tot pe o greseala a fundasilor din Pascani. Pentru fotbalistii pascaneni vor continua antrenamentele tari, in care va fi pus accentul pe o pregatire fizica, antrenorul Poenaru planificand inca 10 jocuri amicale, cu echipe puternice. "Am reusit in scurt timp sa le transmit mesajul de invingatori si dorinta de a se autodepasi. Mai am nevoie de un portar, un atacant si poate un mijlocas. Sunt foarte multumit de conditiile care le are echipa si de faptul ca investitorii se tin de cuvant si doresc si ei sa duca fotbalul pascanean acolo unde ii este locul, in divizia B", a declarat antrenorul Gheorghe Poenaru. In partida de la Targu Neamt, Poenaru a contat pe jucatorii: Costea, Botez, Croitoru, Ciosu, Chesereanu, Nistor, Ancuta, Zavate, Solomon, Toba, Vizitiu, Boboc, Furtuna, Ghiorghica, Dumitrascu, Butnaru, Gheorghe Viorel, Basescu si Dodoaia.