Bancu o răpune pe Finlanda în Giulești și aduce României primele puncte în Nations League

Publicat: 12 iun. 2022
_____ Vizualizări 2 Comentarii

România a învins-o pe Finlanda, scor 1-0, în a 3-a etapă din Liga Națiunilor. „Tricolorii” câștigă astfel primele puncte din grupa B3, dar rămân în continuare pe ultimul loc.

România – Finlanda 1-0: câștigăm primele puncte din Liga Națiunilor
România a avut prima mare ocazie de gol în minutul 13, când Alex Cicâldău a trimis cu capul în bara transversală din marginea careului mic. Giuleștiul a explodat câteva zeci de secunde mai târziu.

Uronen l-a doborât în careu pe Olaru, iar „centralul” Harald Lechner a indicat punctul cu var. Penalty. Numai că Pușcaș a executat lamentabil, pe centrul porții, și a ratat (16).

Până la urmă, jocul mai bun al trupei lui Edi Iordănescu a fost răsplătit în minutul 30. Pușcaș și-a luat revanșa, l-a driblat în flancul drept pe Ivanov și a centrat decisiv pentru Nicușor Bancu. Fundașul stânga de la Craiova a ajuns la 6 metri de poarta adversă și l-a învins pe Joronen cu o lovitură de cap trimisă în contre-pied!

Florin Niță n-a avut multă treabă în prima parte, a intervenit sigur la finalizările semnate de Vaisanen (4) și Lod (34).

Nordicii au fost mai buni în startul reprizei secunde. Pohjanpalo a trimis acrobatic „peste” din apropiere (47), apoi Niță a zburat spre colțul lung pentru a respinge în corner reluarea aceluiași atacant de la Rizespor (51). Intervenție realmente fabuloasă!

Am răspuns rapid, prin ghinionistul Pușcaș, care a mai ratat o dată. Poziționat ușor lateral dreapta în interiorul lui „16”, atacantul italienilor de la Pisa a șutat pe direcția portarului Joronen (62).

Edi Iordănescu a introdus pe teren în partea secundă jucători cu impact în plan defensiv, Hanca, Răzvan Marin, Alexandru Crețu, și a păstrat, până la final, avantajul minim.

Ultimele minute au reprezentat un carusel de ocazii. Pe rând, Lod, Mihăilă, Pohjanpalo și Bancu s-au jucat cu emoțiile celor 12.000 de fani care s-au bucurat în cele din urmă după ultimul fluier al lui Lechner.