Furia rosie a daramat Hondurasul

22 Iunie 2010
553 Vizualizari | 0 Comentarii
• Spania si-a revenit dupa esecul cu Elvetia si a invins pe Honduras cu scorul de 2-0 • David Villa a reusit o dubla in minutele 17 si 51, dar a mai ratat si un penalty • In celalalt meci al Grupei H, Chile a invins in superioritate numerica pe Elvetia, scor 1-0

Spania si-a revenit dupa infrangerea cu Elvetia si a oferit o demonstratie de fotbal solid impotriva Hondurasului. Echipa lui Del Bosque a castigat cu 2-0, dupa o dubla a lui David Villa, insa scorul putea lua proportii mult mai mari. Torres a ratat cat pentru un an intreg, iar Villa a ratat un penalty. Dupa infrangerea surprinzatoare cu Elvetia din prima runda, Vicente del Bosque a schimbat fata Spaniei si a inceput duelul cu doi atacanti pur sange, Villa si Fernando Torres. Spania a renuntat la orice tatonare si a inceput in forta. Dupa doua ocazii mari, David Villa a deschis in cele din urma scorul in minutul 18, dupa o faza individuala de exceptie. Noul varf al Barcelonei a trecut superb de doi jucatori si a finalizat imparabil, in vinclu. Ibericii isi puteau majora considerabil avantajul pana la pauza, dar Fernando Torres a ratat incredibil din toate pozitiile, astfel ca scorul pauzei a ramas 1-0. La pauza, hondurienii au simtit ca Suazo este prea izolat in atac si l-au trimis in teren si pe George Welcome, insa mutarea nu a dat satisfactie. Spaniolii au avut un start excelent de parte secunda, reusind sa se desprinda pe tabela de marcaj in minutul 51, cand Villa a inscris cu un sut deviat de la marginea careului. David Villa putea face 3-0 in minutul 61, insa a ratat o lovitura de la 11 metri excelent obtinuta de Jesus Navas, iar imediat Del Bosque a inceput sa-si odihneasca titularii. Inlocuitorul lui Xavi, Cesc Fabregas, a fost aproape de gol la prima atingere, dupa o actiune in care a driblat si portarul, pe care Chavez a rezolvat-o, scotand mingea de pe linie. Conform Onlinesport, un alt jucator intrat in partea a doua, Juan Mata, a avut doua sanse de gol prin suturi de la distanta, care au ocolit cadrul portii. Pentru ca au castigat doar cu 2-0, spaniolii sunt obligati sa traga tare si in ultimul meci din grupa, cu Chile. Ibericii trebuie sa castige pentru a evita un duel in optimi cu Brazilia.

Chile, lider surprinzator

In celalalt meci al Grupei H, Chile a invins in superioritate numerica pe Elvetia, scor 1-0, intr-o partida in care arbitrul din Arabia Saudita a fost vedeta. Elvetianul Behrami a fost eliminat usor in prima repriza, iar singurul gol al meciului a fost marcat de Gonzales cu un sfert de ora inainte de final. Partida dintre Chile si Elvetia nu promitea un spectacol fotbalistic, dar nici unul din partea arbitrilor. Maniera de arbitraj a sauditului a facut ca jocul sa fie unul foarte fragmentat, centralul fluierand aproape la orice contact intre jucatori, fazele de atac si, mai ales, cele de poarta fiind astfel foarte rare. Dupa o prima repriza fragmentata pana la disperare, jocul pe contre, dar intrerupt des de interventiile exagerate ale arbitrului, a continuat si in partea secunda a intalnirii, cand Chile a aparut din ce in ce mai periculos in atac. Pana la urma golul in poarta elvetienilor a venit in minutul 75. Mark Gonzalez a marcat cu capul din apropiere, dupa ce a fost gasit singur la bara a doua de o pasa de pe dreapta de la Padrese, care l-a pacalit ca-n curtea scolii pe Benaglio. Putea fi 2-0 pentru sud-americani, daca Paredes n-ar fi trimis la o palma de poarta dupa o faza personala de toata frumusetea. Elvetienii au avut si ei sansa lor de egalare in minutul 90, cand Barnetta a pasat cu calcaiul superb la Berniyok, al carui sut a trecut insa pe langa poarta. In ultima etapa din grupe, vineri, 25 iunie, Spania va intalni Chile, iar Elvetia va infrunta Hondurasul.