Porumbeii pacii

15 Noiembrie 2010
1799 Vizualizari | 3 Comentarii
In 6 meciuri jucate in deplasare Poli a obtinut un singur punct
• Ariesul Turda - ACSMU Politehnica Iasi 1-0 (1-0), in etapa 12 a Seriei a II-a, din liga secunda la fotbal • Singurul gol al meciului a fost marcat in minutul 27 de Tony • Cu Ionut Popa si Adrian Falub pe banca tehnica, Poli nu a luat decat un singur punct in deplasare • Iesenii au inscris un gol in minutul 89 prin Herghelegiu, anulat pe motiv de off-side • Dupa acest esec, Poli a ajuns la 5 puncte de locurile promovabile

Fotbalistii de la Asociatia Club Sportiv Municipal Universitar (ACSMU) Politehnica Iasi nu mai bat pe nimeni in deplasare. Intr-un joc din etapa 12 a Seriei a II-a, din liga secunda, iesenii au fost invinsi, in deplasare, de Ariesul Turda, cu scorul de 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat in minutul 27 de Tony. Cu Ionut Popa si Adrian Falub pe banca tehnica, Poli nu a luat decat un singur punct in deplasare (1-1 la CS Mioveni cu Popa pe banca tehnica). In rest, Poli a suferit nu mai putin de cinci esecuri (la ACU Arad, Ramnicu Valcea, FC Bihor, Gaz Metan CFR Craiova si Ariesul Turda), meciul de la Craiova fiind, totusi, castigat de ieseni, la masa verde. Cu mari probleme de efectiv, Poli a facut o prima repriza slaba la Turda, pe teren fiind o singura echipa. Bucur si Timar au ratat pe putin tinta, dar pana la urma, in minutul 27, dupa o combinatie cu Bucur, Tony a ramas singur cu portarul Anghelache, pe care l-a executat sigur si a facut 1-0 pentru gazde. In primul act, baietii lui Adi Falub au avut doar o ocazie, in sut al lui Drida ('14), blocat de Timar. Dupa pauza, in primul sfert de ora, tot gazdele au trecut pe langa majorarea scorului, sutul lui Tony fiind respins de Anghelache, in timp ce capul lui Timar din 8 metri a lovit transversala. Spre finalul jocului, s-au trezit si iesenii, care au amenintat mai intai poarta prin Drida, cu un sut respins de portarul Pampea, pentru ca in ultimele trei minute Herghelegiu sa fie cel mai aproape de egalare. Mai intai, in minutul 89, Herghelegiu a inscris, dar golul a fost anulat pe motiv de off-side (iesenii contesta aceasta decizie), pentru ca in primul minut de prelungiri acelasi Herghelegiu sa suteze spre buturile adverse, dar un fundas al ardelenilor a respins de pe linia portii. Astfel, ACSMU Poli a mai pierdut un joc in deplasare si a ajuns acum la 5 puncte de locurile promovabile, ocupate de Petrolul Ploiesti si CS Mioveni, echipe care se vor intalni intr-un meci direct etapa viitoare. Sambata, ACSMU Poli va intalni, acasa, pe Unirea Alba Iulia. Dupa meci, antrenorul gazdelor, Florin Fabian, a considerat victoria ca fiind perfect meritata. "Sunt foarte multumit de atitudinea jucatorilor mei. Le-am cerut de la bun început atitudine pozitiva în joc, determinare si agresivitate. Trebuie sa jucam fara teama de adversar. Ma bucura victoria de azi, am câstigat contra unei formatii care îsi doreste promovarea  în Liga I, dar care nu a fost cu nimic mai presus. Cred ca am dominat jocul la toate capitolele, mai ales daca vorbim de ocazii de gol. Aceasta victorie ne da încredere. Îmi doresc sa mai adunam puncte pâna la sfârsitul turului”, a concluzionat tehnicianul Florin Fabian. De partea cealalta, antrenorul Adrian Falub spera intr-un rezultat egal la Turda. "Cred ca dupa aspectul jocului meritam un rezultat de egalitate. Am avut ocazii, dar n-am reusit sa înscriem. Din pacate, am pierdut si se pare ca avem mari probleme în deplasare. Vom încerca sa luam puncte în meciurile urmatoare. Eu am venit cu gândul la promovare, dar depinde de pozitia de la finalul turului. Am ales Politehnica Iasi pentru ca e o echipa de traditie, o echipa care îsi propune sa faca performanta si chiar daca acum sansele nu sunt mari, ma gândesc la promovare", a spus Adrian Falub, conform site-ului www.ligab.ro.

Ariesul Turda: Pampea - Tîrca, Pocian, Timar, Vasîie - Dolha, Bucur, Lacoviste (’89 Cozma), Murar (’60 Gheti) – Saim (’77 Danciu), Tony
Antrenor: Florin Fabian.
ACSMU Poli Iasi: Anghelache - Al. Manea ('65 Sandru), Vlaicu, Panait, Siminic - Baiano ('74 Cohen), Panc - Drida, Cl. Ionescu, Cornea ('50 Herghelegiu) - Gado.
Arbitri: Sorin Tarcea - Flavius Damaschin, Lorant Szanto.