Steaua, cu un picior in semifinale

29 Martie 2010
936 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua Bucuresti este foarte aproape de calificarea în semifinalele Cupei Cupelor. Sambata seara, la Chiajna, în prima mansa din sferturile de finala, "militarii" i-au învins cu 31-26 pe sarbii de la HC Kolubara, liderul campionatului din Serbia. A fost un meci crancen, în care jucatorii celor doua echipe si-au împartit chiar si pumni pe semicerc. Stelistii au început foarte slab. Condusi cu 3-0, au marcat primul gol abia în minutul 7! I-a trezit însa antrenorul lor, un sarb, Bozo Rudici, la primul time-out, si, de la 1-4, Steaua s-a desprins la 6-4. Pana la pauza echilibrul s-a mentinut si gazdele aveau doar 15-13 pe tabela. In partea a doua, portarul Obrad Ivezici, un alt sarb, a facut minuni în poarta Stelei, Predrag Vujadinovici a jucat si el cu mare ambitie contra conationalilor. Peste toti a fost însa Ionut Georgescu, cel care a marcat din toate pozitiile. 12 goluri pentru extrema dreapta care au dus Steaua si la sase lungimi distanta pe finalul partidei: 30-24. La final a fost 31-26, o marja de cinci lungimi pe care romanii trebuie sa o apere la Lazarevac, pe 3 aprilie, pentru a intra în careul de asi al Cupei Cupelor. "Cand joci cu sarbii, trebuie sa te astepti la orice: la pumni, la bataie, la sange. Ati vazut cum s-a jucat, în ce ritm si ce lupta a fost si pe semicerc. La fel o sa fie si la ei. Deja, dupa meci, ne-au felicitat, dar ne-au si amenintat în acelasi timp: O sa vedeti voi ce va asteapta!", a dezvaluit Ionut Georgescu. Golgeterul Stelei nu se sperie insa. "Mergem sa aparam diferenta luata acasa, trebuie sa dam totul si ajungem în semifinale. Ne dorim foarte mult acest lucru", a încheiat Georgescu.

Page time :0.1304 (s) | 22 queries | Mysql time :0.016600 (s)