Timisoara, calificare rusinoasa in play-off-ul Europa League

6 August 2010
771 Vizualizari | 0 Comentarii
FC Timisoara - MyPa 47 3-3 (la pauza 0-3), intr-un joc contand pentru mansa retur a turului doi preliminar din Europa League • Condusa cu 3-0 la pauza, Timisoara a revenit spectaculos si a reusit sa intoarca soarta calificarii, in ultimul minut al prelungirilor

FC Timisoara - MyPa 47 3-3 (la pauza 0-3), intr-un joc contand pentru mansa retur a turului doi preliminar din Europa League. Desi invinsese in tur, cu scorul de 2-1, si pornea ca mare favorita in confruntarea cu finlandezii, FC Timisoara nu a rupt gura targului si s-a chinuit foarte mult pentru a trece de echipa din Finlanda. Timisoara nu a reusit nimic in jocul de aseara, fiind mai mult cu gandul la derby-ul cu CFR Cluj din campionat, decat la jocul din Europa League. Banatenii nici nu concepeau ca nu se vor califica in fata unei echipe mult mai modeste, insa finlandezii nu s-au dat batuti si au reusit sa faca ceea ce si-au propus, sa incurce, inca din primele minute, planurile Timisoarei. Scorul a fost deschis de Aijala, in minutul 17, fotbalistul trimitand un gol de la 25 de metri peste portarul Taborda, iesit complet aiurea din poarta. Nici bine nu s-au trezit din soc, ca banatenii au mai incasat un gol. Ricketts profita de o greseala din apararea Timisoarei si majoreaza scorul in minutul 19. Ca rusinea sa fie si mai mare, Ricketts îl ridiculizeaza pe Cisovksy si marcheaza pe sub Taborda, cateva minute mai tarziu. Treziti, oarecum, din letargie, timisorenii incearca o serie de atacuri la poarta adversa, ramase insa fara rezultat. Acesta a fost si scorul la pauza, MyPa intrand la cabine cu un incredibil 3-0. Timisoara s-a trezit dupa pauza, atunci cand Axente a reusit sa marcheze in minutul 51, pentru 3-1. Zicu a facut minuni din momentul in care a intrat pe teren, fostul dinamovist reusind sa marcheze pentru 3-2. Dupa golul lui Zicu, banatenii au luat cu asalt poarta finlandezilor, insa toate incercarile lor de a marca golul calificarii au fost sortite esecului. In cele din urma, Cisovsky a trimis tribunele in aer, dupa ce a reusit sa marcheze cu capul, din interiorul careului mic, golul calificarii Timisoarei in play-off-ul Europa League. Finalul a fost unul trait la cote maxime, banatenii incasand cartonase galbene pe banda rulanta. Fluierul final a adus descatusarea in tabara Timisoarei, echipa care reuseste o calificare dramatica in faza urmatoare a Europa League.

Page time :0.1246 (s) | 24 queries | Mysql time :0.015267 (s)