Argentina si Nigeria, in finala turneului olimpic de fotbal masculin

20 August 2008
621 Vizualizari | 0 Comentarii
Finala inedita la turneul olimpic de fotbal masculin. In ultimul act al competitiei, Nigeria va intalni Argentina. Mai intai, in prima semifinala, Nigeria a invins fara probleme echipa olimpica a Belgiei, scor 4-1, iar diferenta putea sa fie chiar mai mare de trei goluri. Adefemi a deschis scorul in minutul 18, la pauza scorul fiind 1-0 pentru Nigeria. Partea a doua a insemnat un adevarat recital al africanilor, care au mai punctat de trei ori.

Edu a marcat de doua ori (minutele 60 si 73), iar Okonkwo a dus scorul la 4-0 cu un sut superb de la distanta, care a lovit in prima faza bara, iar apoi a intrat in poarta belgienilor. Nigerienii s-au relaxat la 4-0, iar Belgia a reusit golul de onoare in minutul 89 prin Ciman, care a inscris dintr-o lovitura libera. S-a terminat 4-1 pentru Nigeria, desi ambele echipe au mai avut cate o ocazie mare in prelungirile meciului. In a doua semifinala, Argentina a invins cu scorul de 3-0 selectionata Braziliei, la capatul unei partide in care Ronaldinho si compania au fost de nerecunoscut.

Page time :0.1729 (s) | 24 queries | Mysql time :0.013633 (s)