Fotbal - Divizia B - Seria I: Dedicatii pentru nea' Loni

24 Aprilie 2000
1018 Vizualizari | 0 Comentarii
•FCM Poli - Diplomatic Focsani 1-0 (1-0), in etapa a 29-a •Pe sub tricouri, fotbalistii ieseni aveau maieuri pe care era scris numele fostului "principal" Leonida Nedelcu

Stadion: Emil Alexandrescu, vreme ploioasa, spectatori aproximativ 500.
Formatii: FCM Poli Iasi: Campeanu-Constantin, Urdaru (55 Vintila), Paraschiv, Gavrilescu-Medeleanu, Andries, Serban, Basascu-Radu, Onofras (70 Fieraru). Antrenori: Emil Lupulescu si Dorinel Toiu.
Diplomatic Focsani: Barbu-Avram, Paun, Andrei, Dociu, Dumitriu, Dogaru, Ungureanu (71 Hanga), Ioan Petrica-Bancila, Budeanu. Antrenor Cristian Costea.
Cartonase galbene: Dociu, Dumitriu, Dogaru (Diplomatic).
Arbitri: Marian Ezaru (Craiova), Eugen Parvulescu (Medias), Ioan Harabagiu (Bacau).
Observator FRF Ioan Toma (Piatra Neamt).
Putini, foarte putini spectatori s-au incumetat sambata dimineata sa urce dealul Copoului, pentru a asista la o noua evolutie a echipei favorite. Pe o ploaie ce nu a incetat sa cada pe toata durata intalnirii si in fata unor tribune dezolant de goale, echipierii lui FCM Poli s-au chinuit sa depaseasca un adversar lipsit de orice intentii la Iasi, partida depasind in putine momente nivelul de mediocritate, in special in repriza secunda. Doar peluza din dreptul tabelei de scor a mai adus ceva din atmosfera existenta in "era" Nedelcu, galeria formata din cateva zeci de persoane jubiland pe aproape intreaga durata a meciului, facandu-l pe presedintele executiv, Costel Radeanu, sa exclame: "Avem o galerie asemanatoare celei de la Rapid". Din pacate insa, doar atat. In teren, elevii noului cuplu de tehnicieni Lupulescu-Toiu au evoluat sub asteptari, tanjind se pare, dupa "taticul" lor, Loni Nedelcu, demis intr-un mod abuziv de "capii" din Copou. Primele ocazii ale partidei l-au avut ca autor pe Basascu, campionul ratarilor de sambata. Basascu a ratat deschiderea scorului in minutele 12 (luft dintr-o pozitie favorabila) si 21 (sut din demivole respins acrobatic de Barbu in corner). Un minut mai tarziu, Andries centreaza perfect pe partea stanga in careu, Serban sare peste balon si Radu, venit din spate, deschide scorul cu un sut sec cu exteriorul piciorului stang, balonul poposind cuminte in poarta unui Barbu ramas fara replica. Era 1-0 si intreaga asistenta se astepta la o reeditare a succeselor concludente din ultimele runde de pe teren propriu, golul lui "Radone" cazand destul de repede. Imediat dupa inscrierea golului, iesenii si-au ridicat tricourile lasand sa se vada numele lui Leonida Nedelcu inscriptionat pe maieuri, acesta fiindu-i dedicat. Pana la pauza, nimic de semnalat, doar ocaziile lui Ioan Petrica (sut in bratele lui Campeanu din 18 m dupa un slalom prelungit - min. 38) si Andries (sut slab parat de Barbu in locul unei pase la bataie in fata portii - min. 40) dand emotii tribunelor.
La reluare, Basascu isi reia sarabanda ratarilor, trimitand in minutul 49 de la mijlocul terenului putin pe langa poarta parasita de Barbu. Trei minute mai tarziu, Andries nu reuseste sa finalizeze o actiune personala, fiind deposedat in careu in momentul sutului. In minutul 55, la un contact cu unul din adversari, "Bubu" Urdaru sufera o intindere si este inlocuit cu juniorul Vintila. Basascu il evidentiaza in minutele 59 si 60 pe goal - keeper-ul oaspetilor, ieseanul nereusind sa fructifice in gol, doua situatii, ultima in pozitie de 1:1 cu Barbu. Cea mai controversata faza a meciului se consuma in minutul 75, atunci cand Serban este oprit prin fault la 20 de metri de poarta, de Dumitriu. Arbitrul Ezaru acorda lovitura libera pentru FCM Poli insa nu ii acorda focsaneanului decat un cartonas galben, considerand ca jucatorul oaspete nu era in pozitie de ultim aparator. Pana la final, Radu mai beneficiaza de doua lovituri libere din pozitii favorabile, suturile sale ramanand insa neconcretizate pe tabela. Una peste alta, o victorie meritata pentru gruparea ieseana insa destul de greu obtinuta in fata unui adversar mai mult decat modest in acest joc. Afisand o fata de presedinte satisfacut, Radeanu spunea la incheierea partidei ca sunt trei puncte, chiar daca obtinute dupa o victorie la limita, care mentine echipa in cursa pentru salvare.

Scad cotele apelor Dunarii

•Dunarea remizeaza acasa si face un pas mare spre "C" •Midia mai ofera o sansa moinestenilor •NC Foresta nu mai poate scapa primul loc

Cel mai asteptat meci al rundei a 29-a s-a desfasurat la Galati, intre Dunarea si Poiana, doua dintre formatiile care inca mai spera la un loc sub soarele esalonului secund. Conform previziunilor, campinenii au plecat neinvinsi de pe Dunare, "scotand" punctul mult asteptat in extremis, egalarea venind in ultimele minute ale partidei. Gazdele au deschis scorul prin Alecu imediat dupa pauza, insa n-au reusit sa pastreze avantajul pana la final, cedand astfel doua puncte care poate practic sa le anuleze orice sansa de supravietuire. De partea cealalta, Poiana ajunge la "-3" la adevar, pastrand in continuare sperante de ramanere in "B". O alta intalnire cu implicatii la retrogradare a fost cea de sub turnul Chindiei, acolo unde sacalenii au invins, previzibil de altfel, cu 2-0, prin reusitele lui Marsanela si Torok, ultimul inscriind in minutele de prelungire. La Moinesti, Midia nu a incurcat socotelile gazdelor, cedandu-le cele trei puncte atat de necesare supravietuirii, in conditiile in care "marinarii" n-au fortat deloc un rezultat favorabil, promovarea fiind deja jucata. Portarul gazda, Motei, a inscris din nou din penalty, in minutul 23, celelalte doua goluri fiind marcate de Plesa si Trambitas. O alta grupare ce incepe sa aiba emotii din ce in ce mai mari este Juventus Bucuresti, fotbalistii din Colentina ramanand cu 40 de puncte in urma insuccesului de la Mangalia, scor 0-1, cu Callatis, golul fiind inscris de Oprea, in minutul 76. De asemenea, si Diplomatic Focsani ramane in cartile retrogradarii, infrangerea cu 0-1 la Iasi lasandu-i pe focsaneni pe ultimele locuri cu sanse de a cadea in "C".
In ceea ce priveste promovarea, disputa a fost deja transata in favoarea sucevenilor lui Eugen Hutu, NC Foresta marindu-si distanta fata de Midia la 12 puncte dupa victoria cu 1-0 asupra brasovenilor de la Metrom. Asa cum era de asteptat, runda a 29-a nu ne-a rezervat prea mari surprize, rezultatele inregistrate fiind anticipate inca dinaintea disputarii intalnirilor.