Greselile ne-au costat

2 Aprilie 2001
1348 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica EuroBIT Iasi - "U" Carbochim Cluj: 78 - 82 (15 - 24, 21 - 21, 25 - 18, 12 - 10, 5 - 9), dupa prelungiri, in primul meci al fazei a II-a din play-off-ul Diviziei A la baschet masculin, semifinalele grupei V - VIII •Tehnicienii ieseni au acuzat vehement arbitrajul

Cu toate ca sperau intr-un rezultat favorabil in primul meci cu clujenii, care sa le dea sperante sa se bata in finala pentru locurile V - VI, baschetbalistii ieseni au parasit terenul invinsi, sambata, in fata propriilor suporteri. Dupa doua saptamani de pauza, in care au avut timp sa se puna la punct cu pregatirea tactica si fizica, elevii antrenorilor Petre Magurean si Radu Boisteanu au evoluat extrem de slab in partida cu "U" Carbochim Cluj, in special in prima jumatate, cand oaspetii au facut legea in teren. Si asta in conditiile in care tehnicianul clujean, Dan Moraru, a deplasat pe malurile Bahluiului doar opt jucatori, din care au fost folositi in teren doar sase. In primul "sfert", gazdele si-au exasperat suporterii prin numeroasele ratari de sub panou, Moscalu (doar un cos de trei puncte in primele zece minute) si compania nefiind in apele lor. In aceste conditii, formatia antrenata de Dan Moraru s-a desprins odata cu trecerea minutelor, in special datorita evolutiilor bune ale lui Pintea si Popa, realizatori a 8, respectiv, 9 puncte. Dupa prima pauza, iesenii au gafat mai putin, insa, rezultatul celui de-al doilea "sfert" a fost egal, 21 - 21, astfel ca oaspetii conduceau dupa jumatate din timpul regulamentar de joc cu 9 puncte diferenta. De aici incolo, in teren a aparut o formatie gazda mult schimbata in bine fata de primele doua "sferturi", Moscalu, Ilic si Lupusavei fiind in mare verva. Treptat, elevii duoului Magurean - Boisteanu au redus din diferenta, partea a III-a a intalnirii gasindu-i pe clujeni in avantaj doar de doua puncte. Ultimul "sfert" al disputei a fost dramatic, spectatorii fiind tinuti cu sufletul la gura. Totodata, arbitrii au inceput sa-si dea in petec, favorizand gruparea gazda in momentele cheie. Gazdele au reusit sa egaleze situatia pe tabela in minutul 32, 66 - 66, gratie unui cos de trei puncte realizat de Silviu Lupusavei, in mare forma sambata, insa, oaspetii au preluat conducerea tot printr-o reusita de trei puncte, autor Sebesteyn. Iesenii egaleaza din nou la 69, cu patru minute inainte de final si preiau conducerea cu 71 - 69, dupa un cos al lui Moscalu, pe contraatac. Finalul este incandescent: oaspetii egaleaza la 71, Moscalu arunca de doua puncte si inscrie, scorul devenind 73 - 71 pentru Politehnica EuroBIT cu un minut si jumatate inainte de final. La acest scor, gazdele depasesc 24 de secunde si pierd atacul, ratand distantarea decisiva pe tabela, clujenii pierd si ei atacul cand mai erau de joc doar 18 secunde, moment in care antrenorii ieseni solicita timp de odihna. Cu 15 secunde inainte de fluierul final, Lupusavei pierde mingea in propria jumatate si Cristescu, abia introdus in teren de Dan Moraru, inscrie, restabilind egalitatea pe tabela. Gazdele se grabesc sa puncteze in timpul ramas, insa, Moscalu pierde neglijent balonul la Sebesteyn, acesta ratand in ultima secunda cosul victoriei clujene. In prelungiri, echilibrul se mentine pana spre finalul celor cinci minute, Anghel reducand din diferenta cand mai erau 20 de secunde pana la final. Oaspetii au, insa, atacul si Saftescu arunca de doua puncte, stabilind scorul final 78 - 82. Dupa meci, tehnicienii ieseni au acuzat vehement arbitrajul lui Calin Nicoara (Bucuresti) si Anton Cutov (Tulcea), spunand ca victoria trebuia sa revina gazdelor, dupa cele 40 de minute de joc. In urma acestei infrangeri, baschetbalistii ieseni au pierdut practic orice sansa de a prinde finala pentru locurile V - VI, fiind foarte greu de crezut ca formatia clujeana va capota pe teren propriu, pe 6 aprilie, in meciul al doilea din cadrul semifinalelor grupei V - VIII. Astfel, Politehnica EuroBIT va ocupa la sfarsitul acestui sezon unul din locurile 7 sau 8.
Au evoluat formatiile:
Politehnica EuroBIT Iasi: C. Moscalu 18 (1X3), Ilic 21 (1X3), Caragea, Nanescu, Anghel 11 (1X3); Lupusavei 15 (3X3), Vrabie 2, Murgoci 11 (1X3), Gheorghiu, Fl. Moscalu. Antrenori Petre Magurean si Radu Boisteanu.
"U" Carbochim Cluj: Saftescu 24 (2X3), Marin Cristian 10 (1X3), Sebesteyn 18 (3X3), Popa 14 (1X3), Pintea 14; Cristescu 2. Antrenor Dan Moraru.

Dorin Fumu vrea intimitate

Inainte de a incepe partida, ziaristii ieseni s-au confruntat din nou cu probleme in incercarea de a-si procura cele doua formatii, izbindu-se de refuzul categoric al lui Dorin Fumu, presedintele Comisiei Judetene de Baschet. "Sa nu mai vad picior de ziarist pe aici. Vrem si noi putina intimitate", a sarit ca ars Fumu la aparitia ziaristilor in cabina arbitrilor.
Ca de obicei, am recurs la o metoda mai putin practicata prin alte orase ale tarii, procurandu-ne formatiile de la cei doi tehnicieni, in momentul cand jucatorii primeau de la acestia ultimele indicatii inaintea startului intalnirii. Sa mai spunem ca nu este prima oara cand Fumu discrediteaza ziaristii prezenti la partidele de baschet ale iesenilor, nervii si fumurile acestuia starnind reactii vehemente din partea reprezentantilor presei. Daca asa stau lucrurile, solicitam conducerii clubului Politehnica, in speta organizatorului de competitii, sa puna la dispozitia ziaristilor fisa tehnica a partidei, asa cum se obisnuieste in orasele care se respecta, pentru a nu mai exista divergente. Iar in ceea ce-l priveste pe Dorin Fumu, il asiguram ca noi, ziaristii, ne-am comportat mult mai politicos decat a facut-o el si i-am recomanda sa aiba pretentii la momente de intimitate la domiciliul sau si nu in Sala Polivalenta.

Page time :0.1315 (s) | 24 queries | Mysql time :0.015320 (s)