Handbalistii Romaniei au mancat canguri fripti in Croatia

22 Ianuarie 2009
807 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala masculina de handbal a Romaniei a obtinut, ieri, a doua victorie la turneul final al Campionatului Mondial din Croatia, jucatorii pregatiti de Aihan Omer invingand fara probleme modesta echipa a Australiei, scor 40-20 (21-9). Invinsa la scor de Ungaria (41-17), Slovacia (47-12) si Franta (42-11), reprezentativa Australiei nu a emis nici o pretentie in fata Romaniei, aratandu-si limitele la scurt timp dupa primul fluier al celor doi arbitri din Croatia.

Bevan Calvert a deschis scorul in primul minut, dupa care Marian Cozma si-a inceput recitalul, dominand jocul la semicercul de 6 metri cu cei 2,11 metri ai sai. Romania s-a distantat rapid la 5-2 (`6)si 11-4 (`15) fara sa forteze prea mult in fata unei echipe ambitioase, dar cu o exprimare tehnica limitata. Relaxarea traditionala si-a facut simtita prezenta in a doua parte a reprizei inaugurale, portarul Ognjen Latinovic reusind sa respinga patru aruncari consecutive ale tricolorilor, printre acestea si o executie de la 7 metri. Australia s-a apropiat la 13-8 in minutul 20 fara a crea emotii prea mari in tabara tricolora. Chemati la un timp de odihna de selectionerul Aihan Omer, handbalistii romani au fortat in finalul reprizei, reusind sa termine cu un avantaj consistent, scor 21-9. Echipa Romaniei a dominat categoric jocul si in partea secunda, cand in teren au intrat Sorin Barza (portar), Marius Stavrositu, Sandu Iacob, Mihai Rohozneanu, Ghita Irimescu, Mihai Timofte, Valentin Ghionea si Florin Nicolae. Avansul a crescut permanent si in final Romania a reusit sa-si indeplineasca norma de 40 de goluri, castigand la diferenta mare, scor 40-20. Golgeterul intalnirii a fost pivotul Marian Cozma, acesta profitand de prima titularizare la acest turneu final pentru a-si trece in cont 10 goluri din tot atatea aruncari. Au mai marcat pentru echipa Romaniei urmatorii jucatori: Mihai Rohozneanu, Valentin Ghionea, Florin Nicolae, Adrian Petrea (fiecare cu cate 4 goluri), Laurentiu Toma, Gheorghe Irimescu, Rares Jurca (fiecare cu 3 goluri), Sandu Iacob, Mihai Timofte (ambii cu 2 goluri) si Marius Stavrositu (1 gol). Folositi fiecare cate o repriza in absenta titularului de baza Rudi Stanescu, menajat in vederea meciului cu Slovacia, Mihai Popescu si Sorin Barza s-au achitat bine de sarcini, incheind amandoi cu procentaj de 50 la suta. De partea cealalta, cel mai bun marcator din echipa Australiei a fost micutul James Blondell (1,76 metri), cu 8 goluri din 11 aruncari. Cu patru puncte acumulate din patru jocuri, Romania pastreaza sanse mari de a se califica in faza principala a grupelor. Meciul cu Slovacia, programat astazi, cu incepere de la ora 18.00 (transmis in direct pe TVR 2), va fi hotarator pentru configuratia finala a Grupei A.