Poli a rezistat doar 70 de minute la Brasov

1 Decembrie 2009
723 Vizualizari | 0 Comentarii
Sburlea a castigat majoritatea duelurilor cu Straut foto Gazeta Sporturilor
• FC Brasov a invins, ieri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), formatia Poli Iasi, intr-un meci din etapa a XV-a a Ligii I • Decimati de accidentari si suspendari, iesenii au jucat atat cat au putut, dar nu au rezistat decat pana in minutul 71, dupa care Zaharia si Sburlea au adus o victorie meritata pentru FC Brasov • Dupa acest esec, Poli a cazut pe locul 12 in ierarhia Ligii I, la egalitate cu Craiova si Pandurii, formatii clasate pe locurile 10 si 11 • Etapa viitoare, sambata, in Copou va urca Gloria Bistrita

Dupa victoria obtinuta in fata Pandurilor din Targu Jiu, iesenii au sperat ca Poli poate face o surpriza sub Tampa si sa invinga la Brasov, acolo unde in ultimii 3 ani (in care unul de Divizia B) nu a castigat decat Dinamo, cu foarte mult noroc. Poate ca daca Petre Grigoras ar fi avut la dispozitie intreg efectivul de jucatori lucrurile ar fi stat altfel, dar cu o echipa decimata de accidentari si suspendari, Poli a fost invinsa de FC Brasov cu scorul de 2-0. Iesenii nu s-au facut de ras, au pus in pericol in dese randuri buturile portii lui Dani Coman, dar au cedat in ultimele 20 de minute, atunci cand au primit doua goluri si gazdele s-au impus meritat la finalul unui meci frumos. Fara 5 jucatori, accidentati sau suspendati (Milea, Negru - accidentati, Adrian Ilie, Ignatov, Bratu - suspendati) si cu alti 2 jucatori care au intrat nerefacuti, Nuno Viveiros si Straton, Poli nu avea cum sa incurce planurile unei echipe care da jucatori la echipa nationala si lupta pentru o calificare in cupele europene. Chiar si asa, prima mare ocazie a meciului de sub Tampa a apartinut Politehnicii. In minutul 2, Abrudan greseste o pasa la portar, Balde este atent, intercepteaza mingea, ramane singur cu portarul Dani Coman, dar trage in acesta din doar 6 metri. Scapati ca prin minune fara gol primit, brasovenii au replicat in minutele 6 (sut de la 10 metri, pozitie centrala, respins de Branet) si 12 (sut din unghi, respins miraculos de Branet), cand Sburlea a trecut putin pe langa deschiderea scorului. In minutul 32, Nuno Diogo a trimis cu capul din 7 metri, putin peste poarta, pentru ca doua minute mai tarziu, Zaharia sa trimita de la 5 metri, din cadere, in bara portii aparate impecabil in primul act de Branet. Nici iesenii nu s-au lasat mai prejos, iar in minutul 35, Barladeanu a prins un sut foarte bun de la 25 de metri, dar Coman a aratat inca o data ca este portarul echipei nationale si a respins foarte bine.

Penalty la Nuno Viveiros

Ca si prima repriza, si actul secund a inceput cu o mare ocazie a iesenilor. In minutul 49, Nuno Diogo a respins nefericit cu capul din 6 metri si balonul a trecut foarte aproape de buturile portii lui Dani Coman. Trei minute mai tarziu, Diogo a fost aproape din nou de gol, dar lovitura sa de cap a fost respinsa de pe linia portii de Cristi Constantin. Inainte de aceasta faza insa, Branet a mai scos un sut periculos al lui Roman, scapat singur in careu, din pozitie lateral dreapta. Unul dintre cei mai periculosi oameni ai gazdelor, Dorel Zaharia, putea fi eliminat in minutul 61, cand l-a lovit (intentionat sau nu) pe Branet, care era cazut la pamant, dar arbitrul Marian Balaci a aratat doar cartonas galben. Dupa ce a scapat de eliminare, Zaharia a reusit sa inscrie golul izbavirii in minutul 71, cu o frumoasa lovitura de cap de la 7 metri, fara marcaj, o faza la care si Branet (care cu un minut mai devreme scosese incredibil o lovitura de cap, din 6 metri, a lui Sburlea) a fost ezitant si a nu a stiut daca sa iasa sau nu pe centrare. La 1-0, iesenii au cazut, iar pe contraatac, internationalul Roman a facut ce a vrut pe teren. Mai intai, in minutul 75, mijlocasul lui Viorel Moldovan a fost blocat in careu in ultimul moment, pentru ca in minutul 79 sa centreze perfect pentru Sburlea, care a inscris simplu din 7 metri. Paradoxal, la 2-0, baietii lui Petre Grigoras au replicat foarte bine si puteau egala chiar. Cu trei minute inainte de final, Nuno Viveiros a fost tras clar in careu de Abrudan, dar centralul Balaci (cel care dezavantajase clar Politehnica si in meciul de la Vaslui) a lasat jocul sa continue, pentru ca in minutul 90, Ionut Bilba sa rateze incredibil, singur cu portarul. Atacantul iesean, introdus pe teren cu un sfert de ora mai devreme, a speculat o gafa a lui Voicu, a ramas singur cu Dani Coman, iesit la 18 metri de buturile portii, dar a tras incredibil pe langa poarta brasoveana. Cand ratezi doua ocazii singur cu portarul, desi joci cu o echipa decimata de accidentari, si cand ai un penalty neacordat de arbitru, e greu sa mai emiti pretentii pe terenul unei formatii foarte bune din Liga I. Poli a pierdut la Brasov cu 2-0, l-a pierdut pentru o etapa si pe capitanul Munteanu (care va sta pentru 4 cartonase galbene) si, cu 17 puncte in 15 etape, a ajuns pe locul 12 in clasamentul Ligii I, la egalitate insa cu formatiile de pe pozitiile 10 si 11, Universitatea Craiova, respectiv Pandurii Targu Jiu. Etapa viitoare, sambata, 5 decembrie, Poli va primi vizita echipei Gloria Bistrita (ora 15.00, in direct la GSP TV). Bistritenii vor veni la Iasi fara vedeta Lucian Sanmartean, eliminat ieri in meciul disputat de Gloria la Urziceni.

Reactii la cald

Dupa meciul de sub Tampa, antrenorul Petre Grigoras a felicitat Brasovul pentru victorie si a considerat ca Poli a pierdut meciul pe benzile laterale. "Trebuie sa felicitam Brasovul pentru victoria de astazi. Este o victorie meritata, chiar daca s-a conturat pe final. Pentru noi era greu sa rezistam pe laterale, acolo unde sunt Ezequias si Rui Duarte, doi dintre cei mai buni fundasi din campionatul nostru. Pe benzile laterale am avut mereu probleme si cred ca acolo s-a jucat meciul. Era normal sa cedam, fotbalul necesita suferinta si sacrificiu, iar cand jucatorii vor intelege ca se joaca in 11 si nu doar in cativa, atunci vom putea spera si noi sa castigam puncte la Brasov sau in alte parti. Asta a fost, acum trebuie sa ne mobilizam pentru meciul cu Gloria Bistrita, echipa cu care ne batem in zona retrogradarii", a spus Grigoras. De partea cealalta, Viorel Moldovan era multumit ca acest succes mentine formatia sa in plasa plutonului fruntas. "Ma bucur enorm pentru victoria de astazi si ii felicit pe baieti ca au reactionat pozitiv dupa esecul de la Bistrita. Este o victorie importanta care ne mentine la patru puncte de plutonul care ne intereseaza si acest lucru e bine. A fost un joc dificil, am reusit greu sa deschidem scorul, am suferit, dar pe final satisfactia a fost si mai mare. Ne cream ocazii, dar din pacate marcam greu. Este un campionat foarte strans, e un sezon disputat, iar acest lucru nu face decat bine fotbalului romanesc. Vom merge in Giulesti sa obtinem un rezultat bun", a spus Moldovan.

FC Brasov - Poli Iasi 2-0 (0-0)
Au marcat: Zaharia `71 si Sburlea `79
Stadion: Tineretului din Brasov