Seara de cosmar pentru Real Madrid

Publicat: 01 sept. 2014
1

Campioana Europei, Real Madrid, a fost învinsa cu scorul de 4-2 de Real Sociedad, duminica seara, la San Sebastian, într-o partida din etapa a 2-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

Madrilenii conduceau cu 2-0 dupa doar 11 minute de joc, prin golurile marcate de Sergio Ramos (6) si Gareth Bale (11), dar bascii au revenit pâna la pauza si au restabilit egalitatea, în urma reusitelor lui Inigo Martinez (35) si David Zurutuza (41). În repriza a doua, Real Sociedad a mai punctat de doua ori, prin Zurutuza (65) si mexicanul Carlos Vela (75), obtinând un succes nescontat.

Rivala FC Barcelona s-a impus la limita pe El Madrigal, 1-0 cu Villarreal, gol marcat de tânarul Sandro Ramirez (19 ani), în min. 82. Getafe, echipa antrenata de românul Cosmin Contra, a reusit în aceasta runda prima victorie în actuala stagiune, 1-0 cu Almeria.

Ancelotti, dezolat dupa esecul cu Sociedad

Antrenorul lui Real Madrid, Carlo Ancelotti, a considerat „dificil de explicat” înfrângerea cu Real Sociedad (2-4), dupa ce Real condusese, totusi, cu 2-0 în debutul meciului.

Ce sa spun? Suntem dezolati, sunt dezolat„, a declarat tehnicianul italian în conferinta de presa. „Nu este usor sa faci o apreciere pentru aceasta partida, pentru ca au fost doua meciuri diferite. Primele 30 de minute au fost foarte bune, cu calitate, viteza, concentrare, apoi totul a devenit prost. Este greu de explicat ce s-a petrecut, meciul ne-a scapat de sub control„. Real Madrid a fost privata si de Cristiano Ronaldo, menajat.