Baschet masculin Divizia A: Iesenii de la Politehnica Moldrom au pierdut la limita

18 Februarie 1999
1121 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Moldrom - CSU Astral Sibiu 81-83 (40-42)

Peste 2000 de spectatori au fost prezenti aseara in tribunele Polivalentei iesene, pentru a urmari intilnirea dintre echipele Politehnica Moldrom si CSU Astral Sibiu. Oaspetii, o echipa aflata in lupta pentru titlu, au venit la Iasi pentru victorie. De partea cealalta, echipa antrenata de cuplul Petricevic-Boisteanu, a dorit enorm sa invinga echipa de pe Cibin, o victorie, care, cu putin noroc putea fi realizata.

Sestopal a deschis scorul printr-o aruncare de trei puncte (3-0), in secunda 22 a jocului, insa, citeva secunde mai tirziu oaspetii au redus din handicap prin Alecu (3-2). Baietii nostri acuza socul, permitind sibienilor sa preia conducerea pe tabela de marcaj prin cosul de trei puncte reusit de catre Muntean (3-5). In minutul 3, scorul a fost de 9-5 pentru echipa ieseana, iar un minut mai tirziu Poli Moldrom a preluat conducerea cu 13-5. Oaspetii revin insa destul de repede si cinci minute mai tirziu tabela indica un scor de egalitate, 15-15. Apoi, Costel Moscalu aduce din nou echipa gazda in avantaj (17-15), pentru ca Sasa Sestopal sa mareasca avantajul prin doua aruncari libere (19-15). La acest scor intra in prim plan Tordai, care din doua aruncari libere inscrie una (19-16), beneficiind la urmatoarea faza de atac, a celor de pe Cibin, de alte doua aruncari, pe care de aceasta data le fructifica (19-18).

In minutul 12, CSU Astral preia conducerea (21-22), avantaj majorat de autorul cosului, acelasi Tordai, printr-o aruncare suplimentara (21-23). In minutul 14, a fost consemnat din nou un rezultat de egalitate (26-26), iar trei minute mai tirziu, Astral conducea cu sase puncte diferenta (30-36). Politehnica Moldrom incearca sa isi ajunga adversarul din urma, insa, baschetbalistii pregatiti de catre antrenorul echipei nationale, Mircea Vulc, reusesc sa puncteze ori de cite ori au nevoie.

La scorul de 40-38 pentru CSU Astral, antrenorul oaspetilor cere timp de odihna, pentru ca imediat dupa scurta perioada de pauza, sibienii sa conduca cu patru puncte diferenta (38-42). Pina la pauza, iesenii reusesc doua puncte prin aruncarile libere ale lui Sasa Sestopal si astfel prima repriza se incheie cu scorul de 42-20 pentru oaspeti. Primul cos al reprizei secunde i-a apartinut lui Mitica Anghel (42-42), dupa care Tordai "ne reduce la tacere" printr-un cos de trei puncte (42-45). In minutul 3, dupa aruncarile libere reusite de catre Mitica Anghel, CSU Astral conducea cu 50-48, rezultat anulat de inepuizabilul Tordai (48-52).

Iesenii au incercat prin orice mijloace sa-si depaseasca adversarul, insa si greselile personale ale baschetbalistilor de la Moldrom i-au privat de a detine un avantaj fata de adversar. In minutul 7, la scorul de 60-54 pentru oaspeti, Dragan Petricevic a cerut timp de odihna, care, din pacate nu s-a dovedit a fi benefic iesenilor, dupa reluare sibienii majorindu-si avantajul la 62-54. Peste trei minute, la scorul de 61-64 pentru Astral, Mircea Vulc cere timp de odihna, de bun augur insa, pentru ca, un minut mai tirziu, echipa sa a condus 66-61. Au urmat apoi reusite si de o parte si de alta insa avantajul deja luat de oaspeti a cintarit enorm in soarta partidei.

Cu cinci minute inainte de finalul jocului, Poli Moldrom a preluat conducerea cu 71-70, distantindu-se apoi, 73-70, prin cosul lui Sasa Sestopal. Oaspetii au egalat prin cosul de trei puncte reusit de catre Pelger (73-73), dupa care Scutelnic aduce din nou Iasul in avantaj (75-73). Cu un minut inainte de finalul intilnirii, scorul a fost egal 80-80. In minutul 19.26, Tordai inscrie un cos de trei puncte (80-83), iar in minutul 19.37, Sasa Sestopal a beneficiat de doua aruncari libere, inscriind doar una (81-83). Apoi este rindul sibienilor sa rateze doua aruncari prin Pelger, dupa care cu trei secunde inainde de final, Costel Moscalu, aflat in atac, a pierdut balonul. Jocul s-a incheiat cu scorul de 83-81, pentru CSU Astral Sibiu, care cucereste doua puncte deosebit de importante in lupta pentru titlul, pe care echipa de pe Cibin o duce cu Dinamo Bucuresti.

Iesenii nu au jucat rau, insa, fie propriile greseli, fie nesansa, au facut ca tabela de marcaj sa nu indice un rezultat favorabil la finalul meciului. Mitica Anghel a avut un inceput de repriza secunda deosebit de activ el, punctind de citeva ori din pozitii incomode. Au jucat formatiile: Sestopal, Moscalu, Burlacu, Anghel, Scutelnic, Mirisevschi, Murgoci si Petovic (Politehnica Moldrom); Alecu, Muntean, Tordai, Pelger, Kovacs, Cocis si Lepadat (CSU Astral).