Baschet masculin - Divizia A: Ne-au invins fostii ieseni

21 Octombrie 2002
1162 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - BC Municipal Pitesti 48-80 (7-24, 20-13, 11-25, 10-18) •Ex-iesenii Dornescu, Murgoci, Nanescu si Florian Muscalu au inscris 56 puncte in contul oaspetilor

In fata a peste 1.000 de spectatori, echipele de baschet Politehnica Iasi si BC Municipal Pitesti au sustinut o partida de mare spectacol in Sala Polivalenta de pe str. Palat, la finele careia iesenii din Trivale i-au invins pe cei ramasi acasa, diferenta de valoare intre cele doua formatii fiind net favorabila oaspetilor. Sub comanda "nervosului" antrenor Georgel Ziguli, la BCM Pitesti au evoluat si jucatorii plecati din Iasi, Bogdan Dornescu, Cristian Murgoci, Viorel Nanescu si Florian Muscalu, toti patru inscrind in cele patru sferturi 56 de puncte, din cele 80 reusite de oaspeti. Cum localnicii de la Poli nu au reusit sa inscrie decat 48 de puncte, putem spune ca doar cei patru ex-ieseni din Trivale ar fi fost suficienti pentru victoria pitestenilor. Chiar daca gazdele au deschis tabela prin rusul Vova Colesnicov in secunda 24, care a reusit un cos de trei puncte (3-0), pitestenii inscriu apoi pana la 11-3, dupa care antrenorul iesean Petre Magurean (cu probleme medicale de natura renala in ultima perioada, dar totusi prezent pe banca tehnica) cere time-out. Dupa sase minute fara cos in contul Politehnicii, Costel Moscalu reuseste sa reduca la 6-14 (min. 6:16), dar oaspetii se distanteaza apoi la 24-7, la finalul primului sfert. In repriza a doua gazdele revin pe firmament si reduc pana la 20-24 (16'), timp in care oaspetii nu reusesc nici ei sa inscrie timp de 6 minute. Dupa ce Caprerescu sparge gheata si muta tabela la 27-20, printr-un cos de doua puncte si o aruncare suplimentara, pivotul Bogdan Dornescu, la care antrenorul Ziguli striga mereu "Hai Sobolane, haide!" inscrie si el un cos spectaculos si oaspetii se distanteaza la 29-20 si mai apoi la 32-20, printr-un nou cos de trei puncte reusit de Stroescu, in min. 18. Pana la pauza mare ambele formatii reusesc faze spectaculose sub cele doua panouri, dar din pacate doar "Ato" Ilic recupereaza pentru gazde, celalalt pivot iesean, Vladimir Colesnicov, avand doar mania aruncarilor de trei puncte, toate ratate.

•Viorel Nanescu inscrie cel mai frumos cos al partidei

Dupa un favorabil 37-27 la finalul celor doua sferturi, pitestenii se distanteaza clar in repriza a treia: 50-29 (25') si 62-38 (30'). In ultimul sfert, gazdele raman fara Vova Colesnicov (32') si Ionut Hurjui (37'), eliminati pentru cinci greseli personale, dupa care elevii de la "Informatica", Razvan Calinescu si Alex Sandu (care sambata au jucat trei meciuri, doua in Cupa Orange si unul din Divizia A de seniori) incearca sa tina piept valorosilor lor adversari si au cateva actiuni spectaculoase in terenul adversarilor. Totusi, cel mai frumos cos al intalnirii este reusit de actualul pitestean Viorel Nanescu, care in min. 37, reuseste un slam-dunk cu o mana pe contraatac si muta tabela la 72-41. Dupa 80-43 (min. 39), ultimele puncte ale partidei sunt reusite de gazde, prin Ilic (3) si Sandu (2) si pitestenii castiga finalmente doar cu... 80-48 (24-7, 13-20, 25-11, 18-10), in aplauzele publicului iesean, care nu si-au uitat idolii nici de aceasta data, chiar daca ei evolueaza acum la alte echipe de club din tara. "Daca-i aducem inapoi la Iasi pe toti jucatorii care in anii din urma au parasit Politehnica, ne luptam pentru titlu", mentioneaza cu mult adevar in vorbe un spectator impatimit la finalul partidei. Sub conducerea cuplului Viorel Constantinescu (Cluj) - Laurentiu Grigoras (Buzau), observatorul partidei fiind Mihai Aldea (Ploiesti), cele doua combatante au prezentat urmatoarele loturi de jucatori:
- Politehnica Iasi: Vladimir Colesnicov 5 (1x3), Tudor Atomulesei, Robert Lungu, Razvan Calinescu 5 (1x3), Aleksandar Ilic 6 (1x3), Costel Moscalu 17, Ionut Hurjui 3 (1x3), Andrei Bazgan 5 (1x3), Alexei Andrus 3 (1x3), Alexandru Sandu 2, Andrei Anghel 2. Antrenori: Petre Magurean si Radu Boisteanu.
- BCM Pitesti: Radu Stroescu 3 (1x3), Alexandru Costin Ziguli, Florian Ciprian Muscalu 10, Sorin Caprarescu 16 (2x3), Cristian Murgoci 17 (2x3), Octavian Runceanu 3, Viorel Nanescu 6, Bogdan Dornescu 23 (1x3), Lucian Calin, Alexandru Andronescu 2. Antrenori: Georgel Ziguli (care a primit un fault tehnic mentionat pe foaia de arbitraj) si Nicolae Sufariu.

•Petre Magurean nu e suparat pe fostii sai elevi

Dupa meciul din Sala Polivalenta, antrenorul iesean Petre Magurean ne-a declarat: "Fostii mei elevi care evolueaza acum la Pitesti au jucat cu multa ambitie si eu personal nu sunt suparat pentru acest lucru. Cand au plecat de la Iasi eu nu le-am putut oferi prea multe, bani nu erau pe vremea aceea. Apoi au venit si banii, dar ei nu mai erau la Politehnica. Victoria pitestenilor este meritata, iar noi doar asta putem la ora actuala".
Celelalte rezultate ale rundei au fost urmatoarele: Poli Carbochim Cluj Napoca - Saifcar CST Alexandria 91- 47 (19 - 10, 25 - 15, 21 - 11, 26 - 11), Petrom Elba Timisoara - CSU Sibiu 90 - 82 (19 - 18, 30 - 23, 22 - 19, 19 - 22), CSU Romradiatoare Brasov - Rompetrol Bucuresti 72 - 85 (23 - 22, 18 - 19, 15 - 19, 16 - 25), BC Muresul Targu Mures - CSU Asesoft Ploiesti 86 - 94 (26 - 19, 17 - 27, 26 - 17, 17 - 31), Cimentul Fieni - West Petrom Arad 56 - 92 (15 - 26, 11 - 22, 16 - 25, 14 - 19) si Rapid Isover Bucuresti - Dinamo Erbasu Bucuresti 34 - 101 (11 - 32, 3 - 18, 10 - 27, 10 - 24). In runda viitoare (26 octombrie), in deplasare, Poli Iasi se va confrunta cu puternica Rompetrol Bucuresti. In prezent, iesenii se afla pe locul 13 (penultimul), cu numai 8 puncte la activ.