Oltchim isi ia adio de la finala Ligii Campionilor

13 Aprilie 2009
571 Vizualizari | 0 Comentarii
Campioana Romaniei la handbal feminin, Oltchim Ramnicu -Valcea, a pierdut pe propriul teren cu scorul de 28-34 (11-16 la pauza) prima mansa a semifinalei Ligii Campionilor, partida disputata in compania danezelor de la Viborg. Scorul inregistrat la finalul disputei a aratat valoarea danezelor, multiple campioane europene. Trupa din Valcea a incercat sa tina piept tavalugului danez, insa valoarea adversarelor si-a spus cuvant. Astfel, sansele de a patrunde in finala celei mai prestigioase competitii europene intercluburi sunt tot mai reduse. Jocul a curs de la bun inceput intr-o singura directie, spre poarta Luminitei Hutupan. Desi fetele lui Radu Voina au incercat sa tina pasul, danezele au aratat de ce sunt cele mai bune handbaliste din Europa la ora actuala, impunandu-se in cele din urma cu scorul de 28-34. Returul dintre cele doua formatii va avea loc saptamana urmatoare, chiar de Past. Totusi, handbalul romanesc a avut parte de o bucurie. Sambata, vicecampioana Romaniei, Rulmentul Brasov, a remizat, in deplasare, pe terenul formatiei SD Itxako, scor 23-23 (10-12), in mansa tur a semifinalelor Cupei EHF. Meciul a fost echilibrat in primele minute, echipele studiindu-se reciproc (3-3, minutul 6). Gazdele au prins curaj, 6-3 (minutul 10), profitand si de faptul ca ofensiva Rulmentului era lipsita de aportul lui Carmen Amariei, nerefacuta dupa o accidentare la ultimul antrenament in Spania, si care a jucat in primul sfert de ora doar in faza de aparare. Treptat, apararea brasoveana a inceput sa functioneze mai precis, sustinuta excelent si de portarul Ionica Munteanu, astfel ca mingile recuperate au dus si la realizari ofensive (7-6, min. 17). Pana la pauza, jocul nu a suferit modificari la nivel valoric, fiind slab pentru o semifinala de Cupa EHF, dar totusi cu Itxako la conducere, 12-10. Repriza secunda a debutat pe aceleasi coordonate, cu nenumarate greseli in ambele tabere, astfel ca dupa cinci minute se marcase un singur gol, 12-11. Galca a reusit sa aduca egalarea, 12-12 (minutul 36), dar Rulmentul a ramas apoi pentru a saptea oara in inferioritate numerica, astfel ca Itxako a profitat si a trecut din nou la conducere (13-12). Amariei a readus egalitatea, 13-13, iar Galca a marcat pentru 14-13 (minutul 39). Au urmat insa momente de cadere ale Rulmentului, care a ratat cu seninatate 4-5 ocazii, prin care s-ar fi putut detasa lejer. Nici Itxako n-a "stralucit", marcand doar doua goluri in 13 minute de joc. Cu 15 minute inainte de final, Rulmentul conducea la limita, 17-16, dupa un gol al sarbatoritei zilei, Simona Gogarla, care a implinit 34 de ani. Avantajul a fost marit de Barbosa, 18-16, fiind pentru prima data cand echipa antrenata de Herbert Muller s-a detasat la doua goluri. In minutul 56, formatia iberica a egalat, 22-22, Amariei a readus Rulmentul in avantaj (23-22, minutul 58), dar tot ea a ratat trei ocazii consecutive ulterioare. Itxako a egalat, cu 29 de secunde inainte de final, 23-23, acesta fiind si scorul final al confruntarii. Marcatoarele echipei Rulmentul au fost Barbosa 8 goluri, Galca, Stanca 7, Amariei 3, Alexandrescu 2, Vintila, Gogarla si Barcan, cate 1. Partida retur va avea loc in 18 aprilie, la Brasov, de la ora 18.00.

Page time :0.1913 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018845 (s)