Steaua, o gluma proasta!

1 Noiembrie 2010
1019 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua nu mai bate pe nimeni
• Gloria Bistrita – Steaua Bucuresti 1-0 (1-0), in etapa 13 a Ligii I de fotbal • Cu Marius Lacatus pe banca, Steaua joaca penibil si isi compromite orice sansa de a mai castiga titlul • FCM Targu Mures – Sportul 4-1 si Brasov – Timisoara 0-0

Din favorita certa la castigarea campionatului, Steaua a devenit o echipa de pluton, care joaca mai rau chiar si decat Sportul Studentesc, ultima clasata in Liga I de fotbal. Cu Marius Lacatus pe banca tehnica, jucatorii parca au uitat sa mai joace fotbal si s-au umplut de penibil la Bistrita, acolo unde Gloria a invins Steaua cu 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat de Junior Moraes in minutul 6 din penalty-ul obtinut de Ciprian Petre, dupa un fault al lui Bonfim. Steaua a avut mai mult posesia balonului, dar nu si-a creat decat foarte rar ocazii la poarta lui Calin Albut. Singura ocazie din prima repriza s-a petrecut in minutul 26, cand Tatarusanu l-a lansat fenomenal pe contraatac pe Szkeley, acesta a pasat in dreapta la Stancu, dar sutul atacantului din marginea careului a trecut peste poarta Bistritei. Lacatus nu a inteles nimic din ce s-a intamplat in prima repriza, a facut trei schimbari pana in minutul 65, dar Matei, Apostol sau Kapetanos nu au schimbat prea mult fata Stelei. Ros-albastrii au controlat ostilitatile la mijlocul terenului si in jumatatea adversa, au avut mai mult mingea si au atacat continuu careul advers, dar fazele de poarta nu si-au facut aparitia decat foarte rar. Asa s-a intamplat in minutul 71, cand Kapetanos l-a facut pe Lacatus sa-si puna mainile in cap. Grecul scapase fenomenal liber in dreapta careului, dar in loc sa paseze la Stancu, mai bine pozitionat si cu poarta goala in fata, Kapetanos a ales sa traga el la poarta si nu a nimerit decat plasa laterala. Pana la final, Steaua nu a mai amenintat decat rar poarta adversa, iar bistritenii puteau da lovitura pe contraatac, dar Tatarusanu a facut minuni in poarta bucurestenilor si i-a blocat pe fratii Moraes sau pe Ciprian Petre. Scorul a ramas, astfel, 1-0 pentru Bistrita si la Steaua incepe din nou scandalul.

Moldovan a demisionat de la Sportul

Tot ieri, FC Brasov a terminat la egalitate partida de pe teren propriu cu FC Timisoara, un meci foarte strans, extrem de tacticizat si cu ocazii putine, in care nu s-a marcat nici un gol. La Timisoara a intrat pe final in teren si Cosmin Contra, antrenorul-jucator al banatenilor. Timisoara ramane singura echipa neinvinsa in acest sezon, in timp ce Brasovul ramane fara victorie dupa trei luni. Banatenii au avut un penalty clar la un fault asupra lui Helder, dar arbitrul Alexandru Tudor s-a facut ca nu vede aceasta infractiune. In fine, tot ieri, FCM Targu Mures a castigat partida de pe teren propriu cu ultima clasata a campionatului, Sportul Studentesc, impunandu-se cu 4-1, datorita golurilor reusite de Tarnavean, Vasilache, Cordos si Stere, ultimul dintr-un penalty executat fabulos. Pentru studenti a marcat Patrascu in minutul 58. Dupa acest esec, antrenorul Sportului, Viorel Moldovan, a anuntat ca demisioneaza de la trupa din Regie. "Nu vreau sa vorbesc despre meci pentru ca eu sunt fostul antrenor al Sportului. Nu pot continua, sunt prea orgolios ca sa fiu un loser. Poate daca va veni un alt antrenor, va face o treaba mai buna. Nu am ce sa-mi reprosez, am muncit pe branci la Sportul. Poate nu m-am înteles cu jucatorii mei si nici eu cu mine", a spus Moldovan.
Viorel Moldovan a preluat Sportul Studentesc la inceputul lunii septembrie, iar de atunci a inregistrat, in campionat, un rezultat de egalitate si cinci infrangeri.