Popice - Campionatul National de cadeti

27 Noiembrie 2001
1425 Vizualizari | 0 Comentarii
•Succese iesene la Brasov Timp de doua zile, pe arena de popice din Brasov au avut loc intrecerile din cadrul Campionatului National de cadeti, la individual si perechi. Echipa CFR Olimpia ACB Iasi a avut doi reprezentanti la aceasta competitie juvenila, acestia fiind Mihai-Gabriel Benghiac jr. (18 ani) si Dumitru Penciuc jr. (16 ani), fiii unor recunoscuti popicari si antrenori de profil de pe malurile Bahluiului. In intrecerea individuala, cu 441 p.d. (popice doborate), Mihai-Gabriel Benghiac jr. s-a clasat pe treapta a doua a podiumului si a cucerit medalia de argint. Ieseanul Dumitru Penciuc jr. a reusit doar 386 p.d. La perechi, cu 882 p.d. (444+438), cuplul iesean Mihai-Gabriel Benghiac jr. - Dumitru Penciuc jr. a ocupat locul 2, obtinand astfel un nou succes de prestigiu pentru sportul iesean in intrecerile juvenile. In proba combinata, cu 885 p.d. (444 la perechi si 441 la individual), ieseanul Mihai Gabriel Benghiac jr. s-a clasat pe treapta a treia a podiumului. De remarcat ca, la intrecerile de sub Tampa au luat parte 52 de sportivi (40 la perechi si 12 la individual) de la majoritatea cluburilor de popice din tara. In aceasta saptamana, tot la Brasov, in cadrul turneului final al "Cupei Romaniei" (de fapt, un adevarat campionat national), ceferistul iesean Costica Ciurdea va lua parte la intrecerile individuale ale seniorilor. Dan TEODORESCU

Page time :0.1244 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017793 (s)