Repetitie ratata pentru fotbalistii Politehnicii

27 Februarie 2006
1259 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi a pierdut cu scorul de 1-0 ultimul amical, disputat sambata dimineata pe terenul din Targu Frumos in fata divizionarei B Ceahlaul Piatra Neamt •Fotbalistii ieseni au avut o prestatie mediocra si puteau pierde disputa cu liderul Seriei intai din Divizia B la un scor mult mai categoric •In mod surprinzator, antrenorul Ionut Popa a declarat la finalul partidei ca mai are nevoie de trei saptamani de pregatire inainte de startul returului Dezamagire si ingrijorare in dealul Copoului dupa ultimele doua partide amicale disputate de fotbalistii Politehnicii Iasi. Daca joi, Onut si compania au reusit sa scoata o remiza alba in confruntarea cu FCM Bacau, sambata, in ultimul test inainte de startul returului, Poli a pierdut cu scorul de 1-0 in fata divizionarei B Ceahlaul Piatra Neamt. Partida s-a disputat sambata dimineata, cu incepere de la ora 11.00, pe terenul de la Targu Frumos. Fotbalistii pregatiti de Ionut Popa au facut din nou un meci slab, nereusind sa inscrie nici macar un gol in cele 180 minute jucate de la revenirea in tara cu FCM Bacau si Ceahlaul Piatra Neamt. Dincolo de infrangerea la limita suferita in fata pietrenilor, jocul gruparii din Copou a dezamagit din nou, fotbalistii lui Ionut Popa parand departe de asteptarile microbistilor ieseni. Mai mult decat atat, Politehnica putea pierde mult mai clar meciul cu Ceahlaul, dar jucatorii pregatiti de Marin Barbu au ratat cel putin trei ocazii uriase la poarta iesenilor. In aceste conditii, singurul gol al meciului de la Targu Frumos a fost inscris de Baicu, in minutul 7, care a impins in poarta o centrare venita de pe partea dreapta. In prima repriza, iesenii au mai incercat cate ceva, dar singurul jucator care s-a evidentiat a fost argentinianul Gavatorta. De altfel, in prima parte a jocului, Poli a avut doar trei ocazii mai importante, ratate pe rand de Gavatorta ('16 si '32) si Arhire ('31). Repriza de cosmar In repriza a doua insa, nemtenii au controlat jocul, mai ales pe benzile laterale si s-au intrecut in ratari la poarta aparata din minutul 60 de Razvan Plesca. Numai lipsa de concentrare din fata buturilor iesene a jucatorilor Costel Ilie, Baicu, Doicaru sau Tiberiu Serban au facut ca scorul final sa ramana 1-0 in favoarea Ceahlaului. La finalul partidei, antrenorul Ionut Popa a facut o declaratie socanta, spunand ca mai are nevoie de trei saptamani de pregatire, pentru ca jucatorii sai sa fie in forma maxima. Aceasta in conditiile in care iesenii au fost ultima echipa din Divizia A care si-a reluat pregatirile in pauza de iarna, iar primul joc din partea a doua a campionatului este programat sambata, impotriva Politehnicii Timisoara. "Sunt nemultumit de jocul baietilor, mai ales in repriza secunda. Eu cred ca in primul act am jucat bine, am ratat cateva ocazii bune si daca nu primeam golul acela stupid in minutul 7, poate ca reuseam chiar sa castigam. De altfel, daca jucam pe un teren bun, sunt convins ca Bordeanu nu mai aluneca la faza golului si ca noi nu pierdeam acest meci. Oricum, mai avem nevoie de trei saptamani de pregatire, in care baietii sa-si poata reveni din oboseala acumulata in cantonamentul de la Norcia. Pana la meciul cu Timisoara vor fi mai multe schimbari, atat de jucatori cat si ca sistem de joc", a spus Ionut Popa. Palimaru, spre Suceava Tehnicianul iesean a folosit in jocul cu Ceahlaul Piatra Neamt, arbitrat de focsaneanul Ionica Serea, urmatoarea formula: Branet ('60 Plesca) - Toma ('80 Beceru), Onut, Radu Ciobanu, Bordeanu ('64 Dianu) - Arhire ('46 Miclea), Gavatorta ('80 Tincu), Iurisniti ('75 Mitruc), Ciubancan ('46 Rednic) - Onofras ('60 Bilba), Cernoch. Astfel, aceasta a fost ultima verificare pentru trupa din Copou inaintea debutului de foc, impotriva echipei Politehnica Timisoara, grupare care a cheltuit numai in aceasta pauza competitionala, peste 4 milioane Euro, pentru achizitiile de jucatori. Meciul cu Poli Timisoara, contand pentru etapa a XVI-a a Diviziei A de fotbal se va disputa pe stadionul Emil Alexandrescu, sambata, 4 martie, cu incepere de la ora 15.00. Pana atunci insa, atacantul Clement Palimaru are tot mai putine sanse sa fie pastrat in lotul Politehnicii, antrenorul Ionut Popa fiind dispus sa renunte la tanarul jucator. Pentru ca nu a dat randament in pregatiri, Palimaru va fi trimis la echipa a doua, Poli II Unirea sau imprumutat pana in vara la divizionara B, Cetate Suceava. "Jucatorul nu a dat randamentul scontat si va fi imprumutat din nou la Suceava. Daca si aceasta varianta va cadea, atunci Palimaru va ramane la dispozitia echipei a doua, fara sa faca parte din lotul primei formatii", a anuntat si presedintele Politehnicii, Sorin Boca. Zece amicaluri pentru Poli In perioada de pauza competitionala, Politehnica a disputat 10 partide de verificare, castigand sapte si suferind doua infrangeri. Cea mai categorica victorie pentru fotbalistii ieseni a fost consemnata in meciul cu tineretul Ternanei, in turneul de la Norcia, cand Poli a castigat cu scorul de 6-0. De partea cealalta, cel mai sever insucces a fost inregistrat tot pe taram italian, in meciul inaugural de la Norcia, cand Poli a fost zdrobita de selectionata divizionara a Albaniei, cu scorul de 3-0. Gruparea pregatita de antrenorul Ionut Popa a inscris nu mai putin de 18 goluri si a primit doar 5, dintre care 3 in partida cu Albania. In pauza competitionala, golgeterul iesenilor este Marius Onofras, cu 5 reusite, dintre care 3 in disputa cu tineretul Ternanei, urmat in topul eficacitatii de un alt varf, Ionut Bilba care a reusit patru goluri. Cu cate doua goluri inscrise in aceasta iarna se mai pot lauda Dianu si Rednic, pentru ca Bordeanu, Palimaru, Arhire, Tincu si Cernoch sa-si treaca numele pe lista marcatorilor cate o singura data. Politehnica Iasi - Laminorul Roman 1-0 (Onofras) Politehnica Iasi - Albania (divizionara) 0-3 Politehnica Iasi - Ceahlaul Piatra Neamt 2-0 (Bordeanu si Rednic) Politehnica Iasi - Ascoli (tineret) 4-0 (Bilba - 2, Dianu, Onofras) Politehnica Iasi - Juventus Zurich 2-1 (Rednic si Bilba) Politehnica Iasi - Gaz Metan Medias 1-0 (Bilba) Politehnica Iasi - Universita Calcio Europea - Fuerte Ventura 2-0 (Palimaru si Arhire) Politehnica Iasi - Ternana (tineret) 6-0 (Onofras-3,Tincu,Cernoch,Dianu) Politehnica Iasi - FCM Bacau 0-0 Politehnica Iasi - Ceahlaul Piatra Neamt 0-1

Page time :0.1293 (s) | 24 queries | Mysql time :0.027282 (s)