Singurul semn de intrebare din primul "11" al lui Nicolae Dica, pentru finalul sezonului. Atuul ros-albastrilor în fata CFR-ului

19 Aprilie 2018
523 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.7315 RON (0.0000)
USD: 4.2103 RON (0.0000)
Ovidiu Popescu

FCSB a obtinut un succes foarte important în economia acestui campionat. Echipa lui Nicolae Dica a dominat clar meciul de la Giurgiu, iar Mihai Pintilii a fost vedeta: a marcat un gol si a dat un assist prin care a rezolvat problema învingatoarei.

Ilie Dumitrescu a facut o analiza a jocului ros-albastrilor si considera ca, pentru urmatoarele meciuri, Dica are o singura necunoscuta: perechea lui Pintilii în linia mediana. Totusi, "Mister" anunta ca Ovidiu Popescu este cel care are cele mai mari sanse sa prinda un post de titular.

"Steaua a crescut. A început sa apara acea siguranta pe linia de fund. Planic si Balasa, daca nu vor fi accidentati. Ai Benzar, Planic, Balasa, Momcilovic. Pintilii e punct fix în fata apararii. Cred ca Ovidiu Popescu va fi lânga el.
În fata, situatia este clara. În afara de inspiratia lui Dica, apar jucatori. Un campionat se câstiga în 15-16 jucatori, nu în 11. Apare si Ovidiu Popescu. E un singur semn de întrebare la Steaua. Cu cine face cuplu Pintilii, la închidere", a spus Ilie Dumitrescu, la Digi Sport, în cadrul emisiunii Fotbal Club.

În partea de atac, Dennis Man, Constantin Budescu si Florin Tanase sunt titulari de drept, iar vârf este Denis Alibec, în situatia în care este apt de joc. Gigi Becali vrea sa îl vânda si astfel spera ca evolutiile din acest final de sezon sa îl scoata în evidenta.

Diferenta dintre FCSB si CFR

Dumitrescu a vorbit si despre problemele pe care le are CFR, echipa cu care FCSB lupta pentru titlul din Liga 1. Echipa lui Dan Petrescu se stinge pe finalul meciurilor. "Un lucru este cert. Steaua, a doua repriza, termina în forta, joaca foarte bine. La CFR, dupa minutul 60 apar problemele fizice", a adaugat Dumitrescu.

În play-off, în cele cinci meciuri disputate, echipa lui Petrescu a primit câte un gol în patru dintre ele. Exceptie a facut duelul de la Craiova (0-0). Interesant e ca toate reusitele adversarilor au venit dupa minutul 80. Totul a culminat cu reusita lui Harlem Gnohere, care a înscris în prelungiri, în Gruia. De partea cealalta, FCSB a primit doar doua goluri în play-off, de la CFR si Viitorul.
Cu cinci etape ramase de disputat, FCSB e pe primul loc, cu 41 de puncte si e urmata în clasament de CFR (39 de puncte). Podiumul e completat de Craiova (34 de puncte).