Fotbal - Cupa Romaniei: Minute de cosmar pe stadionul din Pascani

22 August 2005
757 Vizualizari | 0 Comentarii
•Ultimele zece minute din meciul de fotbal desfasurat vineri intre FCM Pascani si CFR Moldova Iasi au fost o adevarata piatra de incercare pentru jucatori si spectatori •Din cauza norilor grei adunati deasupra orasului si a fulgerelor puternice, jucatorii au fost incapabili sa vada buturile portilor adverse •In final, pascanenii au reusit sa se impuna cu scorul de 2-1 in fata feroviarilor

Meci cu final neasteptat vineri pe stadionul municipal intre echipa gazda FCM Pascani si oaspetii de la CFR Moldova Iasi, echipe din cel de-al treilea esalon fotbalistic romanesc. Partida contand in Cupa Romaniei a inceput cu dorinta de joc extraordinara din partea ambelor echipe, insa a avut un final de cosmar, in ultimele zece minute ale partidei pe stadion dezlantuindu-se potopul. In minutul 80 al partidei, atat spectatorii, cat si jucatorii, s-au speriat de tunetele si fulgerele intense care brazdau cerul. Pentru cateva minute, jucatorii s-au refugiat sub tribune, insa au revenit pe teren pentru a finaliza partida. Ultimele minute din meci s-au desfasurat insa in bezna din cauza norilor grosi adunati deasupra orasului, fara ocazii notabile, jucatorii nefiind capabili sa vada la cativa metri in fata.

Ocazii notabile

Pana atunci jocul a fost bun, cu faze de joc la ambele porti, iesenii punand probleme echipei favorite in acest meci. Gazdele au ratat deschiderea scorului in minutul 6 prin Solomon, care printr-un sut puternic de la marginea careului a trimis mingea milimetric pe langa poarta. In minutul 14, tot Solomon a ratat la doar 10 metri de poarta adversa. Gazdele au deschis scorul in minutul 18, cand experimentatul Axinia trimite cu exteriorul o pasa de la Rascu, inscriind de la 9 metri de poarta. Gazdele au mai ratat prin Rascu, care din 12 metri a trimis pe langa bara, cinci minute mai tarziu, cand Dragoi a executat o lovitura libera de la 25 de metri, iar mingea deviata de zid s-a dus in coltul opus directiei initiale. Dupa ce oaspetii de la CFR Moldova Iasi au reusit sa egaleze, scorul la pauza a ramas 1-1, in ciuda ocaziilor uriase ale echipei pascanene. Dupa fluierul de incepere al reprizei secunde, elevii lui Gheorghe Poenaru, care la acest joc a lipsit din motive de sanatate, pun iarasi stapanire pe joc si rateaza din nou prin Rascu in minutele 48, 67 si 79, Solomon in minutul 53 si Gheorghe Viorel in minutul 61. Golul victoriei, vine in minutul 71 cand Boboc executa bine o lovitura libera de la 23 de metri. Pana pe 2 septembrie, cand va incepe campionatul, va mai avea loc o etapa a Cupei Romaniei, cand pe terenul pascanenilor va veni de aceasta data o echipa din esalonul II al fotbalului romanesc, cel mai probabil FC Botosani, Cetatea Suceava sau Ceahlaul Piatra Neamt. Dan Negri, secundul lui Gheorghe Poenaru, a trimis pe teren urmatorul unsprezece : Costea, Ancuta, Dobrovat, Chisireanu, Ciosu, Boboc, Basescu, Gheorghe Viorel, Solomon, Rascu, Axinia. Pe parcursul partidei au mai jucat Dascalescu, Dutu si Dumitrascu. CFR Moldova Iasi, care de ieri va juca la Pascani sub alt nume, sub conducerea lui Nicu Costachescu, a evoluat in teren cu Dragotel, Curca, Miron , Bogleian, Ghinea, Dragoi, Cheptea, Sinescu, Pistniciuc, Dediu, in teren intrand si Ciolpan. Arbitrajul cu multe greseli nepermise pentru un asemenea joc a fost asigurat la centru de Vlad Ciobanu din Suceava, ajutat la tuse de secunzii Neculai Botezatu din Piatra Neamt si Luci Stanila din Focsani. Observatorul acestei partide a fost Ioan Tonea din Piatra Neamt.