Baschetbalistii ieseni nu au reusit minunea

21 Noiembrie 2005
1105 Vizualizari | 0 Comentarii
•Clubul Sportiv Municipal Iasi - CSU Asesoft Ploiesti 79-92 (17-26, 19-24, 12-23, 31-19), in etapa a IX-a a Diviziei A de baschet masculin •Baschetbalistii ieseni nu au avut nici o sansa in fata campionilor de la Asesoft, chiar daca acestia au jucat cu rezervele in ultimul sfert •Cel mai bun jucator al partidei a fost ieseanul Catalin Burlacu, aplaudat la scena deschisa de publicul din Polivalenta

Peste o mie de spectatori au luat sambata seara cu asalt Sala Polivalenta, pentru a-i vedea la lucru pe cei mai buni baschetbalisti din tara la aceasta ora si pentru a-i sustine pe jucatorii ieseni in disputa cu campionii de la Asesoft Ploiesti. In cele din urma insa, gazdele nu au avut nici o sansa in fata galacticilor antrenati de Mladen Jojic, pierzand insa onorabil, cu scorul de 79-92. Aceasta si datorita faptului ca tehnicianul oaspetilor a preferat sa-si odihneasca piesele de baza in ultimul sfert, in care iesenii au reveni spectaculos pe tabela de marcaj. Totul a fost insa doar un foc de paie, Asesoft dovedind inca o data ca este cu o clasa peste celelalte competitoare. Oaspetii au inceput tare jocul si au castigat, destul de greu insa, primele doua sferturi, 17-26 si 19-24, astfel ca la pauza aveau deja un avantaj de 14 puncte, scor 36-50. Nici dupa odihna lucrurile nu s-au schimbat, desi Jojic a folosit mai multe rezerve in locul titularilor de drept. Cu 10 minute inainte de finalul jocului se prefigura un scor fluviu, Asesoft avand un avantaj de 25 de puncte si destul timp sa faca spectacol. In acest moment insa, antrenorul castigatoarei FIBA Europe Cup a decis sa-si odihneasca titularii, astfel ca CSM a incercat sa profite la maxim de acest lucru. In aceste conditii, gazdele, impinse de la spate de cei peste o mie de spectatori, au castigat sfertul al patrulea cu 31-19, dar au pierdut meciul cu 79-92. Chiar si asa insa, iesenii se pot felicita ca au redus doar la 13 puncte o diferenta care in minutul 34 era de 26 puncte, scor 54-80, facand astfel mai dulce gustul amar al infrangerii. Punctele iesenilor au fost marcate de jucatorii: Mladenovic 11 (1), Anghel 5, Lupusavei 12 (4), Bogavac 16, Moscalu 10 (2), Lobanov 13, Murgoci 12.

Criticile lui Burlacu

La finalul partidei, antrenorul Paul Paveliuc era multumit ca echipa sa nu a pierdut la un scor fluviu disputa, dar a recunoscut ca Asesoft si-a odihnit jucatorii in ultimul sfert. "Consider in cele din urma ca am reusit un rezultat bun, in conditiile in care am avut la un moment dat si 26 de puncte in urma ploiestenilor. Trebuie insa sa recunoastem ca am revenit pe fondul relaxarii jucatorilor prahoveni si pentru ca antrenorul Jojic a decis sa-si odihneasca piesele de baza. Jucatorii mei trebuie sa inteleaga o data pentru totdeauna ca daca nu se vor pregati profesionist nu avem nici o sansa. Unii au inteles deja, dar unii continua sa nu inteleaga acest lucru elementar", a spus Paveliuc. De partea cealalta, cel mai bun jucator al partidei, fostul iesean Catalin Burlacu, care a marcat nu mai putin de 35 puncte si a fost aplaudat in dese randuri la scena deschisa de publicul din Polivalenta, era mandru de primirea de care a avut parte la meciul de sambata. "Sunt incantat ca publicul iesean nu a uitat tot ce am facut pentru aceasta echipa. E o placere imensa pentru mine sa joc la Iasi si-mi pare rau ca aici nu se fac mai multe investitii in acest sport. Din ce am vazut eu, fara a da lectii cuiva, cred ca echipa mai trebuie pregatita la toate capitolele, dar asta nu este treaba mea", a spus Burlacu. Etapa viitoare, CSM se va deplasa la Sibiu, pentru confruntarea cu revelatia acestei editii de campionat CSU Atlassib. In afara partidei de la Iasi, in etapa a IX-a a Diviziei A de baschet masculin s-au mai inregistrat urmatoarele rezultate: Gaz Metan Medias - Poli Carbochim Cluj 58-65; CSM Oradea - Rapid Bucuresti 95-56; West Petrom Arad - Muresul Targu Mures 82-53.CSU Brasov - Dinamo Bucuresti 57-84. Partida dintre Elba Timisoara si CSU Sibiu se va disputa astazi, de la ora 19.00, iar BCMUS Pitesti a stat in aceasta runda.

Esec lamentabil si pentru fete

Nici echipa de baschet feminin nu a avut mai mult noroc in runda de la sfarsitul saptamanii trecute. Astfel, CS National a pierdut disputa cu Sportul Studentesc, din etapa a IX-a a Diviziei A, cu scorul de 115-40, la capatul unui joc in care antrenorul Marius Cosoi nu a avut la dispozitie decat sapte jucatoare. Aceasta dupa ce Laura Straciuc si Claudia Panzaru, ambele accidentate, nici macar nu au facut deplasarea in capitala. Gazdele jocului din Sala Medicina au inceput tare meciul cu ultima clasata, astfel ca la pauza aveau un avantaj de 44 puncte, scor 62-18. Nici dupa odihna, echipa ieseana nu a avut mai multe reusite, pierzand in final cu scorul de 115-40. Etapa viitoare, ultima a turului Diviziei A de baschet feminin, CS National va juca in deplasare pe terenul formatiei Livas Targoviste, intr-o partida programata la sfarsitul acestei saptamani.

Page time :0.1412 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019181 (s)