31 Martie 2003
788 Vizualizari | 0 Comentarii
Victorie ieseana in debutul returului

•CSM Adjud - Politehnica Iasi 21-27 (11-12)

Etapa a 10-a din Seria Est a Diviziei A masculine de handbal masculin, prima a returului, a programat sambata partida dintre CSM Adjud si Politehnica Iasi, jocul disputandu-se pe un teren de bitum, in aer liber. Chiar daca terenul de joc a avantajat clar echipa gazda, iesenii de la Politehnica (liderii seriei la finalul turului) au demonstrat ca au valoare si se pot adapta oricarei suprafete de joc. Chiar daca gazdele din Adjud au condus cu 3-1 (min. 9) si 9-7 (min. 24), elevii lui Costel Schender au preluat conducerea in min. 29, cu 10-9 si au intrat in pauza cu un avantaj de un gol (12-11). In primele minute de dupa pauza, oaspetii inscriu sapte goluri consecutive fara a primi nici unul si se desprind decisiv la 19-11, in min. 37. Apoi Politehnica conduce cu 24-14 (48'), 26-18 (55") si termina victorioasa cu 27-21, dupa ce a evoluat doar in patru jucatori de camp in ultimele minute ale disputei, avand doi oameni eliminati, iar Ovidiu Damian s-a accidentat si el destul de grav la un genunchi, in urma unui contact cu un adversar. Oaspetii au aliniat urmatorul lot de jucatori: Pralea, Lungu, Buga - Damian 2 goluri, Elisei 5, Dimofte, Onuta 2, Ciocoiu 6 (2 din 7 m), Adam 7, Crainiceanu 3, Giurgiuveanu 1, Massari 1, Chiuda, Velicu. De la gazde s-au remarcat Adrian Dumitru, cu 7 goluri si Gigi Nelu, cu 4 reusite. Au arbitrat bucurestenii Viorel Ciucan si Cornel Belu, observatorul partidei fiind binecunoscutul Jean Mateescu. "La inceputul primei reprize am jucat mai cu frica, terenul de bitum fiind foarte greu si unul mai putin obisnuit pentru elevii mei. In continuare, pe o aparare buna, am dat multe goluri pe contraatac si faza a doua. A fost greu, dar am invins", a declarat, la finalul meciului, antrenorul iesean Costel Schender. In etapa viitoare, tot in deplasare, Poli Iasi se va confrunta cu CSU Galati, una dintre pretendentele la promovarea in prima liga.