Cupa Romaniei: Revolta renegatilor

11 August 2000
1195 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli s-a calificat abia dupa loviturile de la 11 m, scor 5-3 •Fosti jucatori la Iasi, Petrache, Paun, Tiron si Cojocaru au jucat pentru orgoliu, dar si extrem de dur De mult timp nu a mai trait Pascaniul febra unui meci de fotbal asa cum s-a intamplat miercuri. Incorporarea unor jucatori care au fost refuzati de Poli si dorinta de a bate echipa fanion a judetului au starnit ambitii nebanuite in orasul de pe Siret. Si asta cu atat mai mult cu cat Politehnica se prezenta la acest meci fara opt jucatori de baza, absenti datorita problemelor medicale sau nelegitimarii lor, inca, la gruparea din Copou. Nici macar portar de rezerva nu a avut Loni Nedelcu sa inscrie pe foaia de arbitraj, aceasta continand doar 4 rezerve! Mai mult de 1000 de spectatori au luat cu asalt stadionul, in ciuda faptului ca, dupa mult timp, intrarea a fost cu plata, spectatorii trebuind sa scoata 10.000 de lei pentru a vedea meciul din tribune. Si nu au avut ce regreta. Petrache l-a scos din joc pe Basascu... Meciul se anunta cu scantei si nu a fost nevoie de prea mult timp pentru a primi confirmarea. Purtati pe val de un public entuziast si extrem de patimas, pascanenii au dorit sa inscrie cat mai repede, indiferent de mijloace. Asa s-a intamplat in minutul 16, cand fostul iesean Petrache l-a "taxat" pe Basascu cu o talpa "de toata frumusetea", motiv pentru care a si primit cuvenitul cartonas galben. Faultul nu a ramas fara urmari, noul capitan al lui Poli fiind nevoit sa paraseasca terenul, in locul sau intrand Murgu. Temperati de arbitrul Constantin Vadana, care a condus destul de bine partida, ceferistii au cedat centrul terenului, elevii lui Leonida Nedelcu punand stapanire pe joc. Actiunea purtata pe partea dreapta de Vintila - Murgu - Andries a anuntat golul de peste 7 minute. "Vinovat" de deschiderea scorului a fost Andries, care a insistat la o minge balbaita de Petrache langa tusa, a inaintat cu ea la picior, centrarea sa fiind fructificata fara probleme de catre Murgu, din mijlocul careului mic. La 0-1, gazdele au marit turatia, "rebelul" Tiron zguduind bara portii lui Stoian in minutul 43, dupa ce goal-keeper-ul iesean respinsese o lovitura de colt. Ultima faza periculoasa a primei reprize a apartinut tot lui Andries, omniprezent in prima parte a meciului, care l-a servit ideal pe Matinca, sutul acestuia fiind scos cu greu de langa bara de catre portarul Popa. ... iar Cojocaru pe Ilie Aflati in avantaj in prima repriza, "studentii"s-au multumit apoi sa se apere si sa iasa pe contraatac ori de cate ori au avut ocazia. Astfel, au aparut oportunitatile de a marca ale lui Rascu (min. 55), Paun (57), Cojocaru (65) si Ciosu (68), insa de fiecare data Stoian si-a aratat clasa. Nu a mai avut ce face la faza din minutul 88, la sutul executat de Vizitiu, atunci cand Cojocaru a prelungit cu capul pe spate in careu, iar Petrache a plasat balonul in poarta, de langa Serban, cel care ar fi trebuit sa-l marcheze pe fundasul CFR-ului la acea faza, asa cum ii ceruse antrenorul Nedelcu. Imediat dupa inscrierea golului, fostul jucator al lui Poli s-a indreptat catre galeria ieseana venita la Pascani, in numar de 50 de persoane, si le-a aratat tricoul galben al gruparii ceferiste. Nu a mai fost timp de reprosuri, forcingul gazdelor din ultimele sase minute ale partidei, caci Vadana aratase 4 minute de prelungiri, fiind naucitor. Cu toate acestea, fundasii Politehnicii si-au pastrat calmul, Gheban, Urdaru, Pricop si Ilie respingand calm orice minge care se apropia de poarta lui Stoian. Critica a fost faza din al doilea minut de prelungiri, cand Ilie a reusit in ultimul moment sa-i fure mingea lui Muraru, scapat singur in careu. Laudabil efortul lui Ilie, cu atat mai mult cu cat, in a doua repriza s-a accidentat, contrand sutul lui Cojocaru, piciorul sau fiind, pur si simplu, intors. Si cum Nedelcu efectuase cele trei schimbari, Ilie a continuat jocul intr-un picior. Cele doua reprize de prelungiri au fost destul de echilibrate. Chiar daca pascanenii au atacat cu fundasii la linia de centru, ocaziile au putut fi numarate pe degetele unei maini, doar Paun (min. 114) si Muraru (118) incercandu-si sutul de la distanta. Dubioasa a fost faza din minutul 108, patrunderea lui Murgu in careu fiind stopata de zidul format de Ciopraga si Vizitiu. "M-au facut sandwich. A fost 11 m clar", avea sa declare inlocuitorul lui Basascu, la finalul meciului. Antonio Stoian, "taticul" penaltyurilor Final care a fost dramatic, calificata decizandu-se la penaltyurile de departajare, spre deliciul spectatorilor. Pe rand, Vintila, cu emotii, Soponariu, respectiv Ciopraga si Paun, au dus scorul la 3-3. A urmat portarul Stoian pentru Poli, spre surprinderea si speranta publicului, numai ca "Pufi" l-a executat pe colegul sau de suferinta de la Pascani cu un sut pe mijlocul portii. Si tot Stoian a fost eroul urmatoarei lovituri de departajare, el aparand sutul lui Vizitiu. Gavrilescu a dus tabela la 5-3 pentru Poli, Cojocaru, cu toata experienta sa competitionala, nereusind sa prelungeasca suspansul, ochind bara laterala. Frumos gestul spectatorilor, nu toti, ce-i drept, care au aplaudat la final echipa fanion a Iasului, ce va intalni in urmatoarea faza a competitiei, in dealul Copoului, pe Laminorul Roman sau FC Onesti, Federatia Romana de Fotbal urmand sa faca tintarul competitiei in urmatoarele zile. Oricum, merituoasa comportarea jucatorilor ieseni, care au suplinit destul de bine pe cei opt titulari ce au lipsit de la acest meci din diverse motive. CFR Pascani: Popa - Nistor, Petrache, Vizitiu, Ciopraga - Goanta, Dascalescu (min. 46 Cojocaru), Paun, Ciosu - Tiron (min. 81 Moraru), Rascu (min. 62 Condurache) Antrenor: Corneliu Costachescu Poli Iasi: Stoian - Gheban, Urdaru, Pricop, Ilie - Matinca (min.71 Soponariu), Basascu (min. 17 Murgu), Gavrilescu, Vintila - Andries (min. 81 Serban), Feraru Antrenor: Leonida Nedelcu Cartonase galbene: Nistor, Petrache - Urdaru, Ilie, Feraru Arbitru: Constantin Vadana - Piatra Neamt Asistenti: Nicolae Botezatu (Zarnesti); Stefan Martin (Onesti). Vlad ROSCA

Page time :0.1631 (s) | 22 queries | Mysql time :0.038223 (s)