Fotbal: Poli II si-a luat adio de la promovare

19 Aprilie 2005
1093 Vizualizari | 0 Comentarii
•Runda a XVIII-a a Diviziei C de fotbal a fost una neagra pentru reprezentantele judetului Iasi, care au inregistrat infrangeri pe linie •Invinsi cu scorul de 4-0 la Barlad, jucatorii satelitului Poli II Unirea isi pot lua adio de la promovarea in Divizia B •CFR Pascani este cu un pas in Divizia D, dupa o noua infrangere, de aceasta data pe terenul formatiei din Vatra Dornei Satelitul echipei de fotbal Politehnica Iasi si-a luat adio de la promovarea in Divizia B, dupa ce a pierdut in etapa a XVIII-a, lamentabil, pe terenul formatiei Rulmentul Barlad. Jucatorii de la Poli II, pregatiti de Adrian Kereszy, intrasera cu sanse in lupta pentru promovarea in esalonul superior, dupa ce au avut o serie de noua meciuri fara infrangere, din care sapte victorii. Desi era de asteptat ca tinerii jucatori de la Poli II sa zburde pe terenul unei echipe mult mai slab cotate, trupa lui Kereszy a pierdut lamentabil la Barlad, scor 0-4, si s-a indepartat decisiv de plutonul fruntas. Astfel, dupa disputarea primelor 18 etape din liga a treia, Poli II este la o distanta de sapte puncte fata de prima clasata, FCM II Bacau, intre cele doua echipe fiind intercalate Cetate Suceava si Aerostar Bacau. Partida de la Barlad a avut doua reprize total diferite. In primul act, iesenii au condus ostilitatile, dar au ratat nepermis in minutele 11 si 27, prin Tincu si Dogaru. Spre finalul primei reprize, gazdele au reusit deschiderea scorului prin atacantul Viorel Oasenegre, in minutul 39. Dupa reluare, tot echipa barladeana a inscris, prin Cozma, in minutul 47, gol care practic a inchis jocul, dar nu si tabela, care pana la finalul meciului s-a mai modificat de doua ori, prin reusitele lui Oasenegre si Dumitru. Invinsi cu scorul de 4-0 de Rulmentul Barlad, fotbalistii ieseni si-au pus speranta intr-un pas gresit al echipei Cetate Suceava, pe terenul feroviarilor de la CFR Moldova, care au pierdut cu scorul de 4-1 intr-un meci disputat pe terenul Tepro. Mai grava este situatia echipei CFR Pascani, care dupa o prima parte a sezonului buna a ajuns acum pe locul 10 in ierarhia Diviziei C, pozitie retrogradabila. Asta dupa ce in etapa a XVIII-a elevii lui Daniel Baston s-au inclinat pe terenul formatiei Dorna Vatra Dornei, scor 2-1, la capatul inca unui joc modest al pascanenilor. Florin BRIAUR

Page time :0.1295 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018822 (s)