Infrangere rusinoasa pentru baschetbaliste

10 Noiembrie 2005
992 Vizualizari | 0 Comentarii
•CS National Iasi - CSU Oradea 44-65 (11-17, 11-17, 15-14, 7-17), in etapa a VII-a a Diviziei A de baschet feminin •Dupa sapte infrangeri din tot atatea jocuri disputate pe prima scena, CS National nu a reusit sa obtina nici un succes iar antrenorul Maricel Luchian va fi demis astazi •In meciul din etapa viitoare, pe banca tehnica a iesencelor va sta presedintele clubului, Marius Cosoi

Echipa de baschet feminin CS National a inregistrat aseara o noua infrangere, a saptea consecutiv din tot atatea partide disputate in aceasta editie de campionat. De aceasta data insa, fetele pregatite de Maricel Luchian au pierdut cu scorul de 44-65 disputa cu CSU Oradea, cealalta echipa care inaintea acestei etape nu obtinuse nici un succes. Infrangerea de aseara insa a fost greu digerata de conducerea clubului iesean, care cel mai probabil astazi il va demite pe antrenorul Maricel Luchian. "Ne-am pus mari sperante оntr-o victorie оn fata oradencelor, dar se pare ca echipa nu poate mai mult оn momentul de fata. Sapte оnfrangeri la rand sunt deja prea multe si cred ca voi cere demisia antrenorului Maricel Luchian. Noi, conducerea, am creat echipei toate conditiile, dar nu s-a vazut nici un efect", a declarat dezamagit, la finalul meciului, presedintele Marius Cosoi. Astfel, din cate se pare, in cursul zilei de astazi antrenorul Luchian va fi demis de la carma echipei iesene, urmand ca la meciul din etapa viitoare, programat sambata, 12 noiembrie, in Sala Polivalenta, impotriva formatiei BC Icim Arad, pe banca tehnica sa stea insusi presedintele Marius Cosoi. Aceasta cel putin pana la gasirea unui nou antrenor.

Aproape de retrogradare

In meciul de aseara, CS National nu a avut nici o sansa in fata echipei oradene, la care a stralucit fosta jucatoare a iesencelor Dana Manolache Tamadan, care a facut legea sub panouri, reusind sa inscrie si cateva cosuri de 3 puncte, exact in momentele echilibrate ale partidei. Оnca din startul partidei s-a vazut ca formatia ieseana va avea un nou meci greu, pentru ca, dupa 4-4, s-a facut 6-15 si 9-17, primul sfert оncheindu-se cu scorul de 11-17. In sfertul secund, gazdele au jucat si mai slab, astfel ca, dupa sase minute de joc, CS National nu inscrisese decat un singur cos. In cele din urma, la pauza, CSU Oradea a avut o diferenta linistitoare, scor 22-34. Sfertul al treilea a insemnat un efort jenant al arbitrilor de a intoarce rezultatul final si soarta partidei, dar, chiar si asa, elevele lui Maricel Luchian nu au reusit sa se apropie decat la 8 puncte de oradence, scor 30-38. Dupa al treilea sfert scorul era de 37-48, astfel ca formatia din Oradea incepuse deja sa sarbatoreasca primul succes din aceasta editie de campionat. Оn ultima parte a jocului, echipa ieseana a cazut total, iar oaspetii au zburdat pe teren, scorul final fiind 44-65. Cu aceasta noua infrangere, CS National s-a afundat in subsolul clasamentului si par a fi tot mai departe de obiectivul impus la startul sezonului si anume evitarea retrogradarii. Si de aceasta data insa, infrangerea suferita pe teren propriu a fost absolut meritata, iesencele fiind mult sub adversarele lor de la Oradea.

Page time :0.1377 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019135 (s)