Nemtii tot nemti

Germania a castigat finala mica

12 Iulie 2010
693 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala Germaniei a castigat, sambata seara, finala mica a Cupei Mondiale, trecand de Uruguay, cu 3-2 (1-1), la capatul unui meci viu disputat si care a avut parte de numeroase ratari si rasturnari de situatie. Fara Klose, Lahm si Podolski, Germania a ratat prima ocazie a meciului de la Port Elizabeth in minutul 11, cand fundasul Friedrich s-a inaltat in careul advers si a reluat cu capul in transversala. Deschiderea scorului s-a produs in minutul 20, cand Schweinsteiger a sutat puternic din afara careului, Muslera a respins in fata si Muller, aflat in urmarirea balonului, a trimis pentru 1-0. Uruguayenii au inceput sa ocupe pozitii ofensive si Mertesacker s-a intrebuintat serios sa respinga din fata lui Forlan in minutul 26. Trei minute mai tarziu sud-americanii au reusit egalarea prin Cavani, acesta invingandu-l pe Butt cu un sut la coltul lung din interiorul careului, dupa ce Schweinsteiger pierduse mingea in propria jumatate. Cu doua minute inaintea pauzei, Suarez a ratat o mare ocazie, sutand pe langa poarta dupa ce a scapat singur cu Butt. Uruguay a preluat conducerea dupa pauza, cand Forlan si-a trecut in cont un nou gol cu o executie superba din voleu, responsabil cu pasa decisiva fiind Arevalo. Cinci minute mai tarziu nemtii au restabilit egalitatea prin Jansen, acesta profitand de iesirea gresita a lui Muslera. Germania a inchis tabela cu sapte minute inaintea finalului prin Khedira, acesta trimitand cu capul la coltul lung din sase metri, fara speranta pentru goalkeeper-ul uruguayan. Antrenorul echipei nationale a Germaniei, Joachim Low, s-a declarat multumit de parcursul elevilor sai la Cupa Mondiala 2010, unde au terminat pe locul trei. "La doua sau trei zile dupa înfrangerile din semifinale, cele doua echipe au trebuit sa îsi mobilizeze toate fortele si au încercat sa castige meciul pentru a pleca acasa cu o victorie, nu cu mainile goale. In repriza a doua, s-a vazut ce caracter a avut echipa, pentru a rezista si a obtine victoria. Sunt multumit de acest lucru. In ansamblu, ceea ce am reusit acum nu am fi sperat în urma cu opt sau noua luni", a spus Low. De partea cealalta, Oscar Washington Tabarez este mandru ca a dus Uruguayul printre fortele fotbalului mondial. "Am demonstrat ca putem juca de la egal la egal cu orice echipa, pentru ca nu exista o echipa mai buna care sa nu fie prezenta aici. Am încercat sa fim o echipa moderna, de nivelul competitiei. Am fost foarte buni în defensiva, am reusit în unele meciuri sa atacam si mai mult, sa punem în pericol adversarul. Suntem constienti ca am fost o surpriza. Poate suntem înca sub cele trei echipe, dar nu foarte departe de ele. Drumul a fost creat, vom încerca sa progresam alaturi de tinerii nostri. Au fost decenii de cand n-am ajuns aici, iar acum, daca ne vom îmbunatati înca putin, vom putea juca un rol important în competitiile internationale", a explicat Tabarez.

Page time :0.1799 (s) | 24 queries | Mysql time :0.016229 (s)