Trei puncte pentru un final linistit de campionat

25 Aprilie 2007
1585 Vizualizari | 0 Comentarii
• Politehnica Iasi - FC Arges 1-0 (1-0), in primul meci al etapei cu numarul 28 din Liga I de fotbal • Singurul gol al meciului a fost marcat in minutul 28 de Cristian Silvasan • In urma acestui rezultat, fotbalistii ieseni au urcat pana pe locul 8 in clasamentul Ligii I, inaintea restului meciurilor din runda 28 • Dupa meci, antrenorul Ionut Popa si-a premiat elevii, din propriul buzunar, cu suma de 200 Euro fiecare • Etapa viitoare, luni, 30 aprilie, Poli Iasi va intalni in deplasare formatia Rapid Bucuresti, intr-o partida care se va disputa de asemenea, cu portile inchise

Emotii risipite in dealul Copoului. Echipa de fotbal Politehnica Iasi a invins cu scorul de 1-0 pe FC Arges si a mai facut un pas urias pentru a evita retrogradarea la finalul acestui sezon. Dupa un meci cenusiu, jucatorii lui Ionut Popa au obtinut un succes care urca Politehnica pana pe locul 8 in clasamentul la zi, cel putin pana la celelalte meciuri din runda cu numarul 28 a Ligii I. Singurul gol al meciului a fost marcat in minutul 28 de Cristian Silvasan, aflat la prima reusita in tricoul Politehnicii. In minutul 28, Sfarlea a executat perfect o lovitura libera de pe partea stanga, iar Silvasan, din interiorul careului, a impins balonul in poarta aparata de Hotoboc. Aceasta a fost, de altfel, singura ocazie de pe durata primelor 45 minute, cele doua formatii luptand mai mult la mijlocul terenului. Nici repriza secunda nu a fost mai frumoasa, gruparea din Trivale fiind departe de pretentiile primului esalon fotbalistic al tarii. La doua minute de la reluare, acelasi Silvasan a sutat de la 18 metri putin pe langa poarta lui Hotoboc. Singura ocazie mai de Doamne-ajuta a trupei lui Dorinel Munteanu a fost consemnata in minutul 71, cand Tames a reluat cu capul din 6 metri, mult pe langa poarta. Opt minute mai tarziu, Sfarlea a avut o actiune frumoasa pe partea stanga, a centrat in fata portii, de unde fundasii pitesteni au respins in-extremis. Ultima ocazie a partidei a apartinut tot fotbalistilor pregatiti de antrenorul Ionut Popa, in minutul 87, cand Palimaru a scapat singur spre poarta adversa, dar a tinut prea mult mingea si in locul unei pase simple in centru, a preferat un sut puternic in plasa laterala. Astfel, la sfarsitul unui joc modest, in care fotbalistii din Copou au resimtit si oboseala acumulata la meciul cu Steaua, programat sambata seara in Ghencea, Poli a obtinut ce a vrut de la acest joc si, cu 39 de puncte, isi poate face deja planuri pentru sezonul viitor, tot pe prima scena a fotbalului romanesc. Interesant este ca, la sfarsitul jocului, antrenorul Ionut Popa si-a premiat jucatori cu cate 200 Euro, din propriul buzunar, preluand astfel modelul lui Razvan Lucescu sau Cosmin Olaroiu, tehnicieni care au adus in dese randuri bani de acasa pentru a-i stimula mai mult pe fotbalisti. Etapa viitoare, programata luni, 30 aprilie, Poli Iasi va intalni in deplasare formatia Rapid Bucuresti, intr-o partida care se va disputa de asemenea, cu portile inchise.

Declaratii la finalul partidei

Ionut Popa, antrenor Poli Iasi: "Le-am promis baietilor ca daca vor castiga si nu primesc gol le dau o prima de 200 Euro pentru fiecare. Asa am auzit ca fac marii antrenori si am vrut ca macar o data sa fiu si eu ca ei. In plus, fiica mea Medamira implineste anii pe 7 mai, exact in ziua in care Steaua a castigat Liga Campionilor si-i dedic ei victoria cu Argesul. Am facut un joc slab, dar ne-am aparat bine si nu am permis argesenilor sa se apropie periculos de poarta noastra. S-a simtit insa oboseala, pentru ca este foarte greu sa joci sambata si apoi sa intri pe teren marti. Spre finalul meciului ne-am trezit din pumni si puteam castiga si mai clar daca nu ratau Palimaru si Tincu. Publicul a fost fantastic si de aceasta data si chiar si atunci cand jocul nostru nu mergea ne-a impins de la spate. Victoria este si a lor pentru ca daca nu ne trezeau, poate nu reuseam sa castigam. La sfarsitul meciului, baietii abia daca mai respirau in vestiare. Urmeaza jocuri foarte grele pentru noi, cu Rapidul, CFR Cluj, Bistrita sau Dinamo si trebuie sa mai obtinem cateva puncte pentru ca nu stiu daca 39 de puncte sunt suficiente ca sa ramanem in Liga I".
Dorinel Munteanu, antrenor FC Arges Pitesti: "Dupa cum ne-am prezentat astazi (ieri - n.r.) la Iasi, am facut degeaba deplasarea pana aici si ne meritam cu prisosinta locul retrogradabil pe care il ocupam in prezent. Credeam ca dupa meciul cu Gloria ne vom descatusa, dar nu a fost asa. Poli ne-a batut la determinare, pentru ca fiecare jucator de-al iesenilor a fost mai determinat decat oricare fotbalist de-al nostru. Asta ne-a lipsit noua. Am facut unul dintre cele mai slabe meciuri de cand sunt eu antrenor la Pitesti. Vreau sa am o discutie cu jucatorii sa vedem care a fost cauza principala a acestui esec si a acestui comportament al lor. Am fost inexistenti. Mai sunt 6 etape si deci 18 puncte puse in joc si nu ne mai ramane decat sa speram sa facem baremul. Nu ma intereseaza o eventuala fuziune cu Dacia Mioveni si vreau sa raman antrenorul lui FC Arges, echipa cu care am contract".
Gheorghe Nichita, primarul municipiului Iasi: "Dedic aceasta victorie carcotasilor care au tot spus inaintea partidei ca vom da punctele celor de la Pitesti. Poli a jucat intotdeauna pe teren si cand am pierdut am facut-o fie ca am jucat prost sau am avut ghinion. S-a vazut ca baietii au fost obositi si ca ne-au lipsit doi jucatori de baza, Bilba si Branet, dar toti jucatorii merita felicitari".

Politehnica Iasi - FC Arges Pitesti 1-0 (1-0)
Marcatori: Silvasan (`28)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 7.000
Gazon: bun
Formatii: Politehnica Iasi: Plesca - Buta, Ciobanu, Onut, Toma - Miclea (`55 Saric), Mijin, Naidin, Sfarlea - Silvasan (`75 Tincu), Cernoch (`61 Palimaru). Antrenor: Ionut Popa.
FC Arges Pitesti: Hotoboc - Mircea Stan, Chita, Milosevic, Ilie Poenaru - Prepelita, Schumacher (`75 Mitrovic), Cruceru (`46 Tames), Adrian Ionescu - Ciprian Tanasa, Nastasie (`59 Baltoi). Antrenor: Dorinel Munteanu.
Jucatorul meciului: Cristian Silvasan
Cartonase galbene: Toma, Sfarlea, Silvasan, Palimaru / Adrian Ionescu.
Arbitri: Augustus Constantin - 6, Daniel Burloiu - 7, Eduard Ungureanu - 7.