Volei feminin - Top Teams Cup

13 Decembrie 2001
1126 Vizualizari | 0 Comentarii
Mai mult nu s-a putut

•Penicilina Iasi - Castelo Da Maia Ginasio Clube 2-3 (16-25, 25-21, 16-25, 25-20, 7-15) •Perla meciului a fost rostita de crainicul meciului, Constantin Antonovici: "Echipa oaspete are patru jucatoare de origine... straina"

Dupa zece ani de absenta, echipa de volei Penicilina Iasi a revenit ieri seara in Sala Polivalenta, pentru un joc de cupa europeana. Elevele lui Nicu Roibescu si Aureliei Ichim au jucat acum in "Top Teams Cup", adversara ei din runda a doua fiind Castelo Da Maia Ginasio Clube (Portugalia), formatia oaspete avand in componenta ei patru "straniere": doua americance (ridicatoarea Sanchez si tragatoarea Randick), o daneza (Larsen, cea mai buna de pe teren) si o finlandeza (Touminen). Iesencele au debutat cu multa teama in confruntarea de ieri, vazandu-se clar ca ele nu sunt obisnuite sa evolueze intr-o sala mare, dupa ani de-a randul de jucat in minuscula arena proprie, de la Penicilina. Formatia vizitatoare s-a impus clar in setul de debut, consumat in 17 minute, Castelo Da Maia castigand cu 25-16, dupa unele servicii bomba, din saritura, executate de daneza Pia Larsen. In setul al doilea (22 minute), iesencele isi revin la realitate si inving cu 25-21, ultima minge fiind expediata in out de atacul portughez. Setul al treilea este adjudecat din nou de oaspete, in 20 minute, cu acelasi scor de 25-16, ca in debutul partidei. Al patrulea act (21 minute) ne arata o alta fata a Penicilinei, care are numeroase reusite la fileu, prin Mihaela Formagiu-Ionescu si Delia Marian, iar in linia a doua, Tatiana Popa scoate minge dupa minge. Iesencele castiga cu 25-20 si meciul intra in tie-break, spre satisfactia celor peste 1.500 de spectatori, care au vizionat ieri seara un spectacol sportiv de inalt nivel. Din pacate insa, iesencele nu mai au si forta de a castiga partida cu formatia multi-nationala a "castelanelor" din Da Maia, oaspetele invingand in ultimul set al disputei, cu un sec 15-7, in doar 10 minute. Asadar, Penicilina Iasi - Castelo Da Maia GC 2-3 (-16, 21, -16, 20, -7) si oaspetele obtin a doua victorie consecutiva, cu acelasi scor pe seturi, dupa primul succes in runda inaugurala impotriva olandezelor de la Arke Pollux Oldenzaal. Sub conducerea cuplului bulgar Velitchko Velitchkov - Svetoslav Tzekov au evoluat urmatoarele echipe:
- Penicilina Iasi: Daniela Dochia-Lungu - Cristina Androhovici, Laura Dulcianu-Lupeica, Tatiana Popa, Mihaela Formagiu-Ionescu, Delia Marian (a mai evoluat libero-ul Amalia Popa). Antrenori: Nicu Roibescu si Aurelia Ichim. Medic: dr. Tiberiu Vlad.
- Castelo Da Maia GC: Jennifer Sanchez - Ana Carla Teixeira, Joana Isabel Ferreira, Pia Larsen, Laura Touminen, Alyson Randick (au mai jucat libero-ul Daniela Maria Sol, Ana Sofia Fonseca, Paula Arminda Semedo). Antrenori: Fernando Cunha si Manuel Santos. Managerul echipei: Artur Ferreira.
Comisarul tehnic din partea CEV a fost bucuresteanca Victoria Banciu. "Perla" partidei a fost rostita de crainicul meciului, ieseanul Constantin Antonovici, care a rostit la microfon, in setul al treilea, urmatoarele: "Echipa oaspete are patru jucatoare de origine... straina" si apoi le-a exemplificat. In runda urmatoare din "Top Teams Cup", tot in Sala Polivalenta ieseana si tot de la ora 18, Penicilina se va confrunta, pe 19 decembrie, cu Arke Pollux Oldenzaal (Olanda). Dar pana atunci, sambata, pe 15 decembrie, in ultima etapa a campionatului intern, in Sala Penicilina (de la ora 11), elevele lui Nicu Roibescu se vor confrunta cu Unic Piatra Neamt.